Ињекције најбрже заустављају мигрену

Какве су могућности лечења једне од најтежих врста главобоља.

Здравље 17.04.2018 | 15:24
Ињекције најбрже заустављају мигрену
НАСЛЕДНА и додатно погоршана утицајима средине, мигрена се котира веома високо међу болестима које радно онеспособљавају становништво. Иако је у периоду између два напада особа потпуно здрава, изненадни бол може да се појави било када и да траје од четири до 72 сата. Чак 17 одсто људи живи са овом болешћу, али се адекватном терапијом коју прописује неуролог, болест у великој мери може контролисати.

Јака главобоља у половини главе, пулсирајући бол који се погоршава током физичког рада, удружен са мучнином, повраћањем, преосетљивошћу на светлост и звуке, најчешћи су симптоми. Због тога, људима који пате од мигрене прија да леже у мраку и тишини, без физичких покрета. Разни фактори могу бити провоцирајући, попут менструације, стреса, промене климе и временских прилика.

- Мозак особе која има мигрену је другачији од мозга особе која је нема. Пацијенти са мигреном имају снижени праг надражаја, тако да разне ствари из спољашње и унутрашње средине могу да подстакну нови напад - каже, за "Новости", докторка Јасна Зидверц Трајковић, неуролог из Центра за главобоље, Клинике за неурологију Клиничког центра Србије.

Постоје лекови чији је циљ да подигну праг надражљивости, који је иначе снижен код људи са мигреном. Ти лекови припадају разним класама и бирају се према профилу пацијента. Због тога што за време мигрене желудац не функционише добро и пацијент осећа мучнине, таблете и лекови који се уносе орално су најмање ефикасни.

- Прашкови који се растварају, назални спрејеви и ректолете, све може да буде ефикасно. Само је потребно да се заобиђе желудац. Постоје и ињекције које пацијент даје сам себи, али су скупе и не може свако да их приушти.

Ипак, чињеница да од мигрене три пута чешће болују жене, показала је да су хормони који омогућавају менструацију чест узрок бола.

- Најмање 70 одсто жена тврди да су њихове мигрене повезане са менструацијом. То је због тога што хормони делују на рецепторе у мозгу и активирају мигрену код осетљивих жена. Међутим, ово не значи да ће хормонска терапија решити проблем. Заправо, ниво хормона је добар, али одговор рецептора код сензитивних људи је другачији - каже докторка Јасна Зидверц Трајковић. - Постоје лекови који се користе неколико дана пре него што је планирана менструација, да би се напад ублажио.

У развијеним земљама, као први избор препоручују се нестерилни, антиинфламаторни лекови и триптани. Код хроничне мигрене која се јавља чешће од два пута месечно користи се ботулински токсин, нама познатији као ботокс. У овом случају, њиме се не паралишу мишићи, већ грануле које носе супстанце за бол на разним тачкама. Такође, постоји терапија која подразумева антитела на један медијатор, који се ослобађа у мигрени. Прима се интравенском инфузијом и смањује учесталост мигрена током следећих месец дана.

- Нове, савремене терапије су нам свакако потребне. Тренутно, у Центру за главобоље имамо 20 пацијената, за које смо свесни да смо исцрпели све стратегије које су нам тренутно на располагању - каже наша саговорница.

БОЛ ПРЕД ОЛУЈУ

НА питање колико временски услови утичу на нападе мигрене, докторка Јасна Зидверц Трајковић одговара да је најбољи пример за то истраживање урађено у Сједињеним Америчким Државама.

- Истраживачи у Арканзасу упоредили су метеоролошке услове са дневницима пацијената који су пажљиво бележили своје дане са мигреном у месецу. Показало се да се напади јављају 48 сати пре сваке олује и то је било толико коезистентно, да је било предлога да пацијенти постану део метеоролошке службе.

Новости
фото:интернет

Коментари / 0

Оставите коментар