Ако је урин таман, тијелу недостаје воде

Обратите пажњу на унос течности јер њен мањак узрокује стварање каменца, песка и оштећује бубреге. До концентрованијег састава мокраће долази због тога што су бубрези принуђени да штеде течност

Здравље 28.08.2017 | 12:57
Ако је урин таман, тијелу недостаје воде
УКОЛИКО вам је боја урина тамножута а доброг сте здравља, то значи да организму недостаје вода. До концентрованијег састава мокраће долази због тога што су бубрези принуђени да штеде воду и луче смањену количину урина. Стање дехидрираности може да узрокује и појаву уринарне инфекције, као и "напад" бубрега код оних људи који имају камен или песак.

Докторка Гордана Пековић Перуничић, начелница Службе за нефрологију Клиничко-болничког центра "Земун", каже да, уколико стање недостатка воде у организму потраје, долази и до поремећаја у балансу електролита, који су неопходни за све биохемијске процесе у телу:

- Због неуношења довољне количине течности долази и до смањеног протока крви кроз бубреге, а неретко и до акутне бубрежне слабости. До попуштања функције бубрега могу да доведу и крварења, повраћање, опекотине, шок и срчана инсуфицијенција, односно слабост. Овакво нагло оштећење дешава се код више од половине хитно збринутих пацијената.

И покретање камена или песка у бубрезима, које је изузетно болно, захтева хитну медицинску интервенцију.

- Основу стварања каменца у бубрезима чини велика густина мокраће, односно мокраћа са мало воде - каже др Пековић Перуничић.

РЕДОВНЕ КОНТРОЛЕПОРЕМЕЋАЈ мокрења, превелика или премала количина излученог урина, појава отока, само су неки од знакова да бубрези не раде како треба. Скуп свих ових симптома указује на развој хроничне болести бубрега, која може да се спречи редовним контролама састава урина.

- Дефицит воде доводи до скупљања и таложења каменца, који може да се састоји од калцијум-оксалата, калцијум-фосфата или од кристала мокраћне киселине. Настанак различитих врста камена у бубрегу у непосредној је вези са исхраном која садржи висок проценат протеина животињског порекла. Јер, што веће количине протеина животињског порекла узимамо путем хране, наши бубрези морају да излуче више калцијума.

Да до "напада" бубрега не би дошло, важно је уношење довољне количине течности, најбоље обичне воде. Свако би требало да дневно попије од литар и по до два литра воде, али довољна количина течности одређује се и зависно од физичке активности, навика у исхрани, мишићне масе и старосне доби.

Новости
фото:интернет

Коментари / 0

Оставите коментар