Научници на трагу таблете која замјењује вјежбање

Амерички научници на добром су путу да развију таблету која ће заменити физичку активност, што би могло да промени живот онима који нису у стању да вежбају због екстремне гојазности или физичког хендикепа.

Здравље 10.05.2017 | 09:10
Научници на трагу таблете која замјењује вјежбање
Наде у развој такве таблете порасле су ове недеље, након што су научници Салковог института у Сан Дијегу саопштили резултате вишемесечног испитивања на мишевима.

Захваљујући таблети, мишеви су успели 270 минута да трче на минијатурној покретној траци, пре него што су досегли свој физички лимит. Пре таблете могли су да трче 160 минута.

Осим што им се издржљивост појачала за 70 одсто, мишевима који су користили таблету у току осам недеља пала је телесна тежина и смањио се ниво шећера у крви.

Научни тим који је предводио доктор Роналд Еванс установио је да таблета коју зову ГW1516 мења активност скоро хиљаду гена. Истовремено убрзава сагоревање масти и успорава претварање шећера у енергију.

У чланку у часопису "Целл Метаболисм" описано је зашто атлетичари, бициклисти и остали спортисти могу да "ударе у зид", односно потпуно остану без енергије када се напрежу до крајњих граница.

"У спортовима издржљивости попут бициклизма, маратона, скијашког трачања, 'ударац у зид' је драматична демонстрација изненадне и потпуне исцрпљености", написао је Вејвеј Фан, један од научника

Овај лек подстиче тело да брже сагорева маст, али истовремено успорава сагоревање шећера, што значи да ће се осећај "ударања у зид" догодити много касније од нормалног. То одлагање спортисти генерално покушавају да постигну напорним тренингом.

"Ми смо показали да тај ефект може да се постигне и без механичког тренинга. Издржљивост може да се повећа до нивоа утрениране особе, без икаквог физичког напора", додао је Фан.

Али Тавасоли, професор биохемије на Универзитету у Саутхемптону који није био укључен у истраживање, изјавио је за Гардијан да би такав лек потенцијално могао да се злоупотреби, и то не само као вид допинга спортиста.

"Али чињеница је да постоје људи који из овог или оног разлога не могу да вежбају, људи са стварним проблемима, и они би могли да имају користи од такве таблете", рекао је.

Научник, међутим, није уверен да ће се таблета тако скоро појавити у комерцијалној употреби.

"Лично, нисам сигуран да ће се то уопште догодити. Велика је разлика између тога што можете да покажете да један организам краткорочно може да опонаша вежбање и демонстрирања дугорочних дејстава тога", рекао је.

"Неко с дијабетесом би такву таблету могао да узима 40 или 50 година. Шта се дешава ако је користите толико дуго? Какве су нуспојаве? Каква су дозирања? То су велика питања на која за сада не постоји одговор", нагласио је.

Б 92
фото:интернет

Коментари / 0

Оставите коментар