Пелин: Горак укус помаже стомаку

Лековита природа: Пелин је изузетно делотворан код грчева у желуцу и цревима, хроничног затвора, жутице, жгаравице и лошег даха. Код високе температуре и маларије ефикаснији од кинина.

Здравље 31.10.2014 | 17:19
Пелин: Горак укус помаже стомаку

Пелен или пелин (Артемисиа абсинтхиум), горчика, вермут, осенач, називи су исте биљке, у народу познате по лековитим својствима. Латинско име је добила по богињи Артемиди, која га је поклањала женама да би се лакше породиле. Хипократ га је преписивао против болова, амнезије и реуматизма, а уврштен је као лек и у све наше средњовековне медицинске књиге. Само је у 18. веку био забрањен, због злоупотребе у опојне сврхе. Ипак, добри познаваоци знају колико је благотворан за организам у одређеним дозама, што су потврдиле и бројне званичне студије.

Особе с Кроновом болешћу су га узимале током 10 дана, уместо стероида. Након тога је установљено да многим пацијентима стероиди више нису били потребни, а квалитет живота им се побољшао.

Пелин је и један од најбрже делујућих лекова, за све тегобе са варењем и жучи, а снажно подстиче и апетит. Дигестивна својства поседује због изражене горчине, захваљујући састојку абсинтину. Одавно је познато да узимање горких намирница пре јела поспешује варење, подстиче стварање жучи и рад црева. Осим тога, делује против грчева у желуцу и цревима, хроничног затвора, жутице, жгаравице и лошег даха.

Користи се и код високе температуре и маларије, чак се показао ефикаснијим од широко распрострањеног кинина. Народна медицина га препоручује и против гојазности и дијабетеса. У малим количинама подстиче рад бубрега и бешике, а женама се препоручује за регулисање менструалног циклуса.

Узима се у виду праха, тинктуре, додаје вину и ракији, а најпознатији производ је горки ликер пелинковац. У лековите сврхе користи се корен и лист, свеж или сушен у хладу. Користи се у строго прописаним дозама, а с
обзиром на то да је изузетно горак, може да се меша са медом и соком или да се попије у облику капсуле.

Упркос лековитим својствима, не препоручује се у трудноћи, ако постоји ризик од можданог удара, као
ни код оштећења желуца и других унутрашњих органа. Не сме да се узима истовремено с препаратима гвожђа, ни код тежих обољења без савета с лекаром. Исто тако не препоручује се коришћење дуже од седам дана, чак и када нема никаквих сметњи.


Коментари / 0

Оставите коментар