Изборни закон горка пилула за Хрвате и Бошњаке у БиХ

Изборни закон БиХ прије скоро 30 година, за прве постдејтонске изборе у БиХ, израдила је мисија ОЕБС-а. Од тада па до данас тај закон претпио је многе допуне. Већином су у питању биле наметнуте одлуке високих представника. Измјењено је више од половине првобитног закона и било би логично да се припреми и усвоји нови, али у Парламентарној скупштини Бих никада није било политичке сагласности око тога.

Босна и Херцеговина 04.05.2025 | 18:29
Изборни закон горка пилула за Хрвате и Бошњаке у БиХ

У нови изборни закон БиХ који се чека деценцијама, требало би уградити и одлуку Суда за људска права у Стразбуру који је, прије више од 15 година, у предмету Сејдић и Финци пресудио и наложио да БиХ одклони дискриминацију у Изборном закону и мањиским народима, тзв.осталим, омогући кандидовање за члана Предсједништва и Дом народа ПС БиХ.

Ову пресуду, данас су изгледа сви заборавили.

Делегат СБиХ у Дому народа ПС БиХ Џемал Смајић каже да је познато коме не одговара да та пресуда буде проведена и да је ријеч о ХДЗ-у.

Делегат ХДЗ 1990. у Дому народа ПС БиХ Илија Цвитановић се слаже да требају бити прооведене пресуде суда у Стразбуру, али да никада неће пристати да се један контитутиван народ доведе на ниво осталих, јер је највећа дискриминација, како тврди он, избор хрватског члана Предсједништва.

Убрзо након доношења пресуде Сејдић и Финци, прешло се на причу о избору , како кажу политичари, легалног и легитимног хрватског члана Предсједништва БиХ.

Иначе, сваки пут када се за ту функцији кандидовао Жељко Комшић, било као члан СДП-а БиХ или ДФ-а, освојио је више гласова неко кандидат ХДЗ-а БиХ.

Комшић тренутно ,,гази‘‘ четврти мандат у Предстаништву Бих као хрватски члан што је за ХДЗ БиХ више него поразно јер тврде да је изабран гласовима Бошњака а не Хрвата.

„Ако поштујеш Дејтон, ондје пише да су Срби, Бошњаци и Хрвати равноправани у Босни и Херцеговини, нема везе колико нас има. Ми смо конститутивни и равниправни и као такви, политички морамо конзумирати своју конситутивност. И у том смислу, ми очекујемо да људи добро размисле јер ова Босна и Херцеговина је захваљујући нама независна и јединствена, јер смо и ми изашли на референдум. И , ако неко мисли да ће пи Милошевићевској политици која
је била 90.-их година јер их по брују има више, направити од БиХ направити неку унитарну државу, ја мислим да се зафрко“, сматра Марина Пендеш делегат ХДЗ-а БиХ у Дому народа ПС БиХ

Рјешење за начин избора члана Предсједништва БиХ који би испоштовао одлуку Суда у Стразбуру предложила је Република Српска и то умјесто да се бира Србин, бирао би се члан Предсједништва из Републике Српске, значи без националне одреднице.

За Републику Српску прихватљив је само директан начин избор члана Предсједништва, никако индиректан, гласањем у Парламентарној скупштини БиХ, за шта се неки из Федерације залажу. Нажалост, договора нема ни на видику јер је рад Дома народа Парламентарне скупштине БиХ , због разних приједлога, захтјева па и уцјена, блокиран.

„Покушава се правити криза да се спријечава уопште распарава о изборном закону, којег смо ми испред Хрватских странака предложили као рјешење да се не би дешавалава незаконита узурпација хрватског члана Предсједништва", нагласила је Марина Пендеш делегат ХДЗ-а БиХ у Дому народа ПС БиХ.

Делегат СбиХ у Дому народа ПС БиХ Џемал Смајић демантује да представници бошњачког народа блокирају измјену изборног закона.

„Ја сам и прошли пут рекао да смо спремни разговарати о изборном закону уколико завршимо прекинуту 11. сједницу Дома народа ПС БиХ и уколико се окончају тачке дневног реда на коме су биле смјене министара и члана колегијума“, рекао је Смајић.

Делегат ПДП-а у Дому народа ПС БИХ Ненад Вуковић је позвао партнере из Федерације БиХ, јер је како каже, ово највише њихов проблем, да међусобно ријеше питања око измјене изборног закона, како би се укључили и представници из Републике Српске коначно изгласали овај закон.

Избор хрватског члана Предсједништва БиХ дефинитивно је проблем који је настао у постдејтонском времену између Бошњака и Хрвата. Република Српска је свој изборни закон већ измијенила након чувене одлуке о конститутивности народа на цијелој територији БиХ. Од тада, подсјећамо, у Српској се не бирају ,,у пакету‘‘ предсједник и потпредсједник.

Сви кандидати сада се на изборима кандидују за предсједника Републике Серпске. Онај који освоји највише гласова обавља ту функцију, а друго и треће пласирани кандидат, али из реда хртатског и бошњачког народа, а не српског , постају потпредсједници Републике Српске.

(БН) Фото: БН/Архива

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Питање

04.05.2025 18:55

Шта хоће хрвати у Босни....одеш на гласање и гласаш...то би исто било да се нека балканска странка оснује у Аустрији и балканци коју за ту странку гласају хоћемо ми канцеларску позицију...хдз треба тако да дејствује да привуче гласаче босњаке па можда им хдз на врх исплива а до тада нека само кмече

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хрват констутивни ја Цовиц не

04.05.2025 19:12

Комсиц се исто усједијо али зашто бас мора доцу ХДЗеовац Драган Цовиц у пресједниство зар нема школованих образованих других хрвата из опозиције. Доста висе ових окорјелих блокатора пута ка ЕУ. Најгоре је сто се Цовиц исто као Додик трпају да задрже своје дугогодишње позиције. Али ево Срби у РСу имају сада јаку опозицију која иде правим путем ка одлеђивања пута ка ЕУ али цудно да Хрвати немају никог паметнијег и младјег од Цовица који прави блокаде скупа са Додиком.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бања Лука

04.05.2025 19:53

Лажете да пише у Дејтону да су равноправни само три народа,, сви смо равноправни.Кад проведете Дејтон онда ћете знати што тачно пише.Не постоје конститутивни народ,цонституент и не спомиње народе.Лажете сви до једног.Ми никада правно и не постојимо, пошто је дао Милошевић одобрење некој будалетини да потпише 11 анекса.. Намјерно смо зезнути да правно никада ништа не може...Додик нас прави будалама,благо нама..Потура нам конвертит хрватски све лажно..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пензионер без пензије

04.05.2025 20:06

По овом изборном закону, Човић је двапут биран у Предсједништво. Шта је сада проблем?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

04.05.2025 20:39

Није то никаква горка пилула за бошњаке, то је само у питању пасјалук бошњачке политичке елите која замислите ни мање ни више не дозвољава другом народ да бира своје представнике, што је за неповјеровати! Е зато Додик даје подршку хрватском народу а то је и више пута изјавио, да је препознао такве намјере бошњачке елите да када се разрачунају са хрватским народом да ће се разрачунати и са српским народом, и да због тога жели у борби против тако подлих намјера да буду обједињени српски и хрватски народ и да се требају држати једни уз друге!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Едис

04.05.2025 20:47

А градјанска дрзава, као све остале дрзаве у ЕУ?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дамир

04.05.2025 22:05

За стање у Босни су криви странци који су направили овакав Дејтонски споразум, исто покусавају и са Украјином. Требало је 3 кантона и дистрикт Сарајево, парламент по 15 из сва три народа и 5 из осталих, а не кантонима и ентитетима давати надлезности сто веце. Са оваквим системом не би могла функционисати ни Њемацка, САД... Боли њих брига за народ на Балкану.

ОДГОВОРИТЕ