БиХ једина земља у Европи не планира укидање ПДВ на инвестиционо злато
Представник у Представничком дому Парламента Федерације Босне и Херцеговине Адмир Чавалић (СБиХ) иницирао је укидање царине и ПДВ-а на инвестиционе племените метале.
Босна и Херцеговина 03.05.2025 | 15:52
Иницијативу је поднио Министарству финансија и трезора Босне и Херцеговине, односно Управи за индиректно опорезивање (УИО) Босне и Херцеговине, као инстанци одговорној за царине и ПДВ.
Том приликом је образложио зашто сматра да би инвестициони племенити метали требали бити ослобођени дажбина.
“У Босни и Херцеговини практично не постоји развијено тржиште инвестиционог племенитог метала због високог пореза. Цијена злата у старту је битно виша него у Европској унији, будући да се на сваки инвестицијски производ од злата и сребра плаћа ПДВ”, истакао је, између осталог, Чавалић.
Директор УИО Зоран Тегелтија му је одговорио на иницијативу, истакавши да се не разматра укидање дажбина на инвестиционе племените метале. Навео је разлог зашто је то тако.
“Посебно имајући у виду тренутну економску ситуацију, како у Босни и Херцеговини, тако и на глобалном нивоу, када усљед инфлаторних кретања долази до значајног раста цијена основних животних намирница.
Самим тим, сматрамо да би усвајање предметне заступничке иницијативе, у датим економским условима (и поред свих других разлога), имало негативан одјек у јавности, имајући у виду да је тренутно у великој мјери опала финансијска моћ значајног дијела становништва у Босни и Херцеговини”, навео је Тегелтија у свом одговору.
Поједини економисти сматрају да је неразвијеност тржишта инвестиционих племенитих метала један од разлога раста цијена некретнина у Босни и Херцеговини.
Наиме, грађани због неразвијености тог тржишта инвестирају у некретнине, што узрокује њихово поскупљење.
Поједини економисти сматрају да је неразвијеност тржишта инвестиционих племенитих метала један од разлога раста цијена некретнина у Босни и Херцеговини.
Наиме, грађани због неразвијености тог тржишта инвестирају у некретнине, што узрокује њихово поскупљење.
Инвестиционо злато – златне полуге и златници који испуњавају одређене критеријуме чистоће и стандарда, у већини европских земаља, нарочито чланицама Европске уније, ослобођено је плаћања пореза на додату вредност.
(Клиx) Фото:БН
Коментари / 7
Оставите коментарКада багра
03.05.2025 16:07није могла да укине ПДВ на лијекова и храну, како ћи на злато?
ОДГОВОРИТЕТомо
03.05.2025 16:15Наси Само продају незнају ништа купити
ОДГОВОРИТЕТито
03.05.2025 16:19Па фора је ако се укине пдв на инвестиционо злато...фирме би куповале злато и не би дрзали висак новца у банкама,а у том слуцају његови другари би остали кратких рукава..тј банка би пропала...тако да...приватна дрзава наставља са радом..ко се снадје пјева ..остатак дува
ОДГОВОРИТЕЗока
03.05.2025 16:47Опет заборављате оницног геађанина нико од сиротиње не помишљ да купује злато а храну и љекове сви троше на то укинути или умањити ПДВ
ОДГОВОРИТЕДирект
03.05.2025 17:32Чини ми се да службеници УИО не разумију природу инвестиционог злата. Наиме, баш зато што је економска моћ становништва опала, било би добро и логично када би и ми, као сав европски свијет, могли да купимо инвестиционо злато, по нормалним условима, како бисмо се заштитили од пада економске моћи. То и јесте смисао инвестиционог злата. Друго су златни ланци, златне наруквице и други златни накит. То није инвестиционо (чисто) злато, те стога, такво злато није ослобођено увозних дажбина ни у Европи, док инвестиционо злато (полуге и дукати) јесте, осим код нас, очигледно. Зато треба правити разлику између инвестиционог злата и златног накита, пошто инвестиционо злато служи примарно за улагање тј. за чување вриједности новца од инфлације (у сефовима банака или "на тавану", како ко воли), док златни накит примарно служи за такорећи показивање. Када би и наша држава укинула дажбине на увоз инвестиционог злата, то неби изазвало бијес код народа, већ олакшање, с обзиром да и наш народ већ увелико купује инвестиционо злато, само што га он држи у сефовима у иностранству, док они који се одлуче на увоз, не пријаве га на царини. И у једном и другом случају разлог су (високе) дажбине на увоз, због чега је на губитку држава, јер нема увид у то колико је развијено тржиште инвестиционог злата код нас, а и наша привреда је на губитку, с обзиром да свугдје у Европи постоје мјењачнице инвестиционог злата, док код нас ниједна.
ОДГОВОРИТЕДирект
03.05.2025 17:32Разлог зашто код нас нема таквог типа бизниса лежи управо у увозним таксама, због чега људи купују такво злато у иностранству, тако да је, слободно се може рећи, харач на инвестиционо злато, штета и по народ и по економију, с обзиром да је послије регулације банака, микрокредитних друштава и организација, осигуравајућих друштава, криптомјењачница итд. сљедећа велика економска ствар је регулација инвестиционог злата, како би се отвориле нове фирме, запослили радници, а народ, умјесто одласка у Београд, Загреб, Беч итд., могао би да уштеди и на увозним дажбинама и на гориву. Господо из УИО, укините таксе на увоз инвестиционог злата.
ОДГОВОРИТЕмислим
03.05.2025 19:54У свему смо накгори.
ОДГОВОРИТЕ