Наша реакција на стрес има неколико фаза
Светска здравствена организација дефинисала је стрес на радном месту као резултат мешавине очекивања и притиска на особу са једне стране, и знања и могућности, са друге стране.
Здравље 05.02.2019 | 09:11
Мађарски научник, ендокринолог Ханс Селие, први је доказао још 1925. године како присуство нечега, што је касније назвао "стрес", утиче на људски организам. Дефинисао је и генезу стреса код појединца, пишу Новости.
По њему, реакција на стрес тече кроз неколико фаза:
- У почетној фази јавља се узбуна тела, што значи да се тело креће у правцу стреса, убрзава се рад срца и крвни притисак расте.
- У наредној фази суочавања са стресом долази до пораста хормона кортизола у крви, потом шећера и инсулина, као и ослобађања масних киселина у циркулацију.
- У трећој фази, због дуготрајног одупирања стресу долази до исцрпљивања организма, што се манифестује хроничним умором, слабљењем менталне функције и потиштеношћу, као и смањењем имунитета.
Треба изградити културу позитивног такмичења и тимске сарадње, осмислити тренинге за развој потенцијала групе, примењивати етику у раду и обуку за превазилажење конфликата. Такође, ваља и успоставити равнотежу пословног и приватног живота.
Светска здравствена организација је такође дефинисала и здравље као стање потпуног физичког, менталног и социјалног благостања, а не само одсуство болести и онеспособљености.
Б 92
фото:интернет
Коментари / 1
Оставите коментарТацка
06.02.2019 21:10А покажите здраву радну средину у Републици Српској? Врло мали број. Ендемске. Сви смо свакодневно под стресом највише ради неизивљених шефова. Мобера који само што се нису прикопцали директно на вене да исису и крв. Док сви не цркнемо или се не одселимо у неке мало хуманије државе.
ОДГОВОРИТЕ