Небрига и корупција: У Српској сваке године гину радници

У дому породице Куљић у Невесињу сутра, на највећи хришћански празник, неће бити славља. Тек су сахранили домаћина, Ољега Куљића, самохраног родитеља двоје малољетне дјеце, који је погинуо на послу.

Република Српска 19.04.2025 | 08:30
Небрига и корупција: У Српској сваке године гину радници

Трагедија, која се недавно догодила у Термоелектрани Гацко, нажалост, само је један у низу несретних случајева на радном мјесту, који су завршили погибијом радника.

Подсјећамо, Ољег Куљић је настрадао у уторак, док је обилазио постројење, како би узео узорке угља. Није се вратио са радног задатка. Остаци његовог тијела нађени су у котлу термоелектране.

Да ли се ова трагедија могла избјећи и да ли је било пропуста у безбједносном и у систему заштите на раду у Руднику и термоелектрани Гацко? На ово питање би требало да одговори истрага.

Чињеница је, међутим, да се несреће на послу у Републици Српској дешавају пречесто, поготово у односу на структуру привреде и на број запослених.

Према подацима Републичког инспектората, који су недавно објављени у медијима, прошле године је на послу погинуло 10 радника, а њих 93 су задобили теже повреде на раду.

Слична је ситуација била и претходних година: 2023. године је смртно страдало 10, а годину раније 9 радника.

Према званичним статистикама, радници најчешће страдавају у грађевинарству, те у шумарству и дрвној индустрији, а на црној листи је и електропривреда, у којој је 2023. погинуо један радник, а и повреде на раду су све чешће.

Све су прилике да послодавци не воде довољно рачуна о заштити на раду, мада су неријетко склони да за трагедије на послу окривљују раднике и њихов немар.

Тако ће остати запамћена изјава Момира Смиљанића, директора и власника грађевинске фирме “Фалцон” Теслић. На његовом градилишту у Бањалуци у новембру прошле године десила несрећа, у којој је један радник погинуо, а други је тешко повријеђен.

Смиљанић је за Српскаинфо рекао да су радници сами одговорни за несрећу јер нису носили шљемове. Подсјећамо, погинули радник је страдао, када му је на главу пао терет тежак пола тоне.

–  Да је имао шљем на глави, другачије би се све завршило – рекао је Смиљанић након несреће.

Синдикалци, међутим, тврде да многи грађевинци носе шљемове, али да су они слаба заштита, ако градилиште није обезбијеђено како треба.

Драгана Врабичић, предсједница Синдиката грађевинарства и стамбено-комуналних дјелатности Републике Српске, истиче да је главни проблем то што се не поштују одредбе Закона о заштити на раду и Стратегије о заштити здравља на раду.

– Досадашња пракса је показала да су у грађевинарству за несреће ријетко одговорни пропусти радника, док је највећи проблем необезбијеђен објекат. Потребан је стални надзор над објектом, над радницима, над употребом заштитне опреме, те сталне провјере да ли послодавац испуњава обавезе у вези са заштитом на раду – каже Врабичићева.

Како је раније упозоравала Српскаинфо, несреће на раду су итекако повезане са корупцијом. Уосталом, и статистике потврђују да радници најчешће страдавају у грађевинарству и шумарству, браншама познатим по корупцији.

Како је истакао Дејан Лучка, директор Бањалучког центра за људска права, кроз корупцију која се развија систем у којем профит и привилегије људи који имају велике количине новца и моћ, имају предност над животима и основним правима других људи.

– Када се средства за рад и за сигурносну опрему троше ненамјенски, када постоји корупција у набавци материјала и опреме, када се инспекције злоупотребљавају и подмићују, или инспекцијске контроле “нестају” у коруптивним токовима, то директно угрожава раднике – рекао је Лучка за Српскаинфо.

(Српска инфо) Фото: Рингиер

Коментари / 10

Оставите коментар
Name

Арчибалд Рајс

19.04.2025 08:43

Јер волимо Српску😁

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ана Марија

19.04.2025 08:45

Ко да се брине о радницима.Јос и тај луксуз ,,велике,,газде да себи приусте.Како је својевренемо једна бањалуцка ,,газдарица,,говорила,,кад одем на Старцевицу,,испод сваког камена цу наци радника који не вриједи ниста.Вјероватно и сада иде горе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ракија

19.04.2025 08:53

Како да се гине ?нити има назора ни опроме, Ја сам неки дан у Мüнцхену у пролазу на новој градјевини видио велику таблу са прописима гјје се несмије у градјевину уци без прописане опреме а код нас "техницар" у кафицу лизе пиво на хладно срце а сиротиња зна ста радити мора, а влада само прица како одосе струцњаци а неце кази који ни застио? Кад би сви знали и морали радити свој посао сви би били запослени и свима би било боље!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Друже мој

19.04.2025 09:43

Немозе се Вукојебина поредити са Мùнцхеном. У рату су циљано убијали "оне друге". Данас убијају "своје" Само их бирамо даље, док нас потпуно не истријебе.

Name

Истина

19.04.2025 08:53

Па наравно да се трагедиа могла избјеци, али стацес кад је у Р.Српској све препустано лоповлуку и криминалу ,власт не води рацуна ниоцему само гледају какве добре пљацке а предузеца су обезбиједили својим тајкунима који исто гледају ста да опљацкају и да несто приусте за себе а о радницима нико и не брине..горе стање него у С .Кореји..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Гола истина

19.04.2025 09:26

Рударски инспектори раде под притиском политичара и тајкуна, па се њихови извјештаји прекрајају и скрнаве да би сва кривица била пребачена на раднике. Сви докази о несрећама у рудницима завршавају у фиокама, а јавни тужиоци и крим. инспектори раде све да се случајеви заташкају. О свакој несрећи се пише "3 дана", а у неким слободнојим медијима се можда помене још и на 7 дана. Углавном гину носиоци породица, храниоци и родитељи, па се породице гасе и изумиру у својој несрећи. Једино се комшије и неке НГО заинтересују за стање послије несреће. Слична несрећа је била у руднику у Приједору октобра 2024. год., кад је погинуо радник на прузи, за коју се више заинтересовала једна холандска адв. канц. него ико у Р.С., јер се комплетан систем овдје закуцао у јавашлуку, непотизму и незаконитим радњама. Радник је овдје само потрошна роба у рукама антинародне политике.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Qqq

19.04.2025 12:29

Тако је 30година. Они куд су прошли трава не нице.

ОДГОВОРИТЕ
Name

БОБ РОЦК

19.04.2025 12:35

Гину свуда,разлика је само кад неко остане инвалид или не дао Бог погине у нормалним земљама где влада закон и у другим где влада "водја,спасилац народа,онај који дјели пензије и плате,борац за отаџбину и народ и такви лупези,све остало је исто

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ма Сарајево је криво!

19.04.2025 13:20

Стварају стресс код нас Срба јер пријете нашој РС настанком. Људи су деконцентрисани од бриге!

ОДГОВОРИТЕ
Name

ТЕШКО НАМА

19.04.2025 13:45

Како се завршило око погибије два радника на градилишту око изградње мини хидроцентрале у фирми Приједорпутеви. Више нико и непомиње.

ОДГОВОРИТЕ