Фентанил - дрога гора од хероина, нагло се шири свијетом

Фентанил лек је 50 до 100 пута јачи од морфијума и углавном се даје пацијентима који пате од екстремних болава, посебно онима након операције. Међутим, овај лек је почео да се злоупотребљава као синтетичка дрога у САД последњих година.

Здравље 04.02.2025 | 12:31
Фентанил - дрога гора од хероина, нагло се шири свијетом

Изузетно јефтина и лако доступна синтетичка дрога која је заузела САД и постала убица број један, када је реч о предозирању, је – фентанил.

Иначе се користи као лек у разним облицима за пацијенте који пате од јаких болова јер је јачи од морфијума.

Данас је познат и као ‘зомби дрога’ која је стигла и у Европу и Хрватску, где су забележени први смртни случајеви у нашој од последица предозирања фентанилом.

Шта је фентанил?
Лек против болова сличан морфијуму, само изузетно јачи од тога. Најчешц́е се даје људима након операције или озбиљних повреда или болова узрокованих карциномом.

Осим што смањује бол, он такође смањује анксиозност и стрес од бола који особа доживљава.

Фентанил као лек се издаје само на рецепт и долази у неколико облика:

– фластер на кожи

– спреј за нос

– пастиле или таблете (растварају се у устима)

– ињекције (углавном у болницама)

Лако је постати зависник од овог лека, тако да лекар мора да води рачуна о пацијенту који га користи. У неким случајевима, пацијент треба да узима фентанил неколико недеља, па ц́е лекар врло вероватно дати детаљна упутства како да се понаша у случају да дође до зависности од дроге.

ФЕНТАНИЛ И НЕЖЕЉЕНИ ЕФЕКТИ

Као и сваки други лек, фентанил има нежељене ефекте.

Неки од њих могу бити: затвор, мучнина, поспаност, замагљен вид, вртоглавица, неспретност, слаба концентрација и нарушена способност доношења одлука.

Уколико приметите неко од наведених нежељених дејстава, обавезно се обратите лекару, који ц́е вас упутити на даље лечење. Неки људи су нетолерантни на фентанил из више разлога, па будите опрезни.

Не препоручује се конзумирање фентанила ако:

– немојте редовно користити јаке опиоидне лекове против болова, односно ако ваше тело није навикло на ову врсту лекова

– имали сте алергијску реакцију на фентанил у било ком облику

– имате потешкоц́е са дисањем, као што је астма или нека болест плуц́а

– зависни сте од алкохола или често пијете

– имате нападе било које врсте

– преживели сте повреду главе

– имате неправилан рад срца, односно аритмију

– имате низак крвни притисак

– имате увец́ану простату

– имате проблема са надбубрежном жлездом, бубрезима или јетром

– покушавате да затрудните, трудни сте или дојите

Фентанил као лек
Синтетички фентанил појавио се на улицама САД пре шест година и од тада је постао убица број један када је у питању предозирање. Производе га сами дилери дроге који наручују чисти фентанил преко интернета, а једна ‘доза’ кошта само 10 долара на улици.

С обзиром на то да је веома лако доступан, јефтин и изузетно ствара зависност, све вец́и број људи је почео да користи овај лек. Може доц́и у различитим облицима као што је прах, у течном облику као капи за очи или спрејеви за нос, па чак и у облику таблета.

Поред тога што се продаје као посебан лек, фентанил је постао стандардни састојак помешан у друге облике лекова. Помешан је са хероином који је 50 пута јачи и опаснији, као и са кокаином, метамфетамином и МДМА.

Треба нагласити да је фентанил веома „смртоносна“ дрога, односно веома брзо „убија“, посебно ако га особа конзумира први пут и то у превеликој количини. Само 0,002 грама фентанила је довољно да убије одраслу особу.

КАКО ФЕНТАНИЛ ДЕЛУЈЕ КАО ЛЕК?

Осим што је изузетно опасан лек, фентанил врло брзо изазива зависност. Фентанил делује на тело као хероин, морфијум и други опиоидни лекови. Када се конзумира, везује се за опиоидне рецепторе у телу који се налазе у деловима мозга који контролишу бол и емоције, преноси Н1 Загреб.

Што се више узима, мозак се прилагођава леку и тако смањује његову осетљивост. Зато је тешко осетити задовољство од дозе која је била довољна на почетку конзумације, а онда настаје зависност. Када конзумирају фентанил, људи доживљавају:

– изузетна срец́а

– поспаност

– мучнина

– забуна

– затвор

– смањена свест

– проблема са дисањем

– несвестица

Опасности од предозирања фентанилом
Предозирање фентанилом је врло често. Када дође до предозирања фентанила, особа престаје да дише и долази до хипоксије, односно кисеоника не стиже до мозга. Тада може доц́и до трајног оштец́ења мозга, коме и смрти.

Ако дође до предозирања фентанилом, најважније је да позовете хитну помоц́ и објасните узрок предозирања како би они знали који третман треба применити. Налоксон је лек који може лечити предозирање фентанилом ако се примени – одмах.

Делује тако што се брзо везује за опиоидне рецепторе и блокира ефекте опиоидних лекова. Међутим, фентанил је јачи од других опиоидних лекова као што је морфин и може захтевати више доза налоксона. Налоксон се обично прописује ињекцијом, али долази и у облику спреја за нос који такође може помоц́и код предозирања фентанила.

Лечење зависности од фентанила
Ако особа постане свесна овог лека, могуц́е је да се излечи од њега. Међутим, повлачење са фентанила није лако. Када се конзумација прекине, људи имају тешке симптоме који почињу неколико сати након последњег узимања лека, а то су:

– болови у мишиц́има и костима

– дијареја и поврац́ање

– налети хладноц́е

– проблеми са спавањем

– неконтролисани покрети ногу

– жеља да се поново конзумира

ЗАКЉУЧАК

Фентанил, лек против болова који се иначе користи у болницама и продаје се као лек на рецепт, почео је да се илегално користи као лек. Људи који примају фентанил као лек су у опасности од развоја зависности, па су под строгим медицинским надзором.

Уз одређене напоре, одвикавање може да буде успешно.

Синтетички фентанил је постао најпопуларнија дрога која, осим што изазива екстремну зависност, веома је јефтина и лако доступна и меша се са другим лековима у облику праха.

(<стронг>Н1) Фото: Схуттерстоцк/Дарwин Бранди

Коментари / 0

Оставите коментар