Како преживјети сезону слава?

У нашој средини су прославе, углавном увек, повезане са храном. Домаћини се труде да трпеза буде што раскошнија и што разноврснија-и наравно да свега буде у изобиљу, јер ако не остане, хране напросто није било доста.

Здравље 01.12.2017 | 13:05
Како преживјети сезону слава?
Са друге стране гости не желе да увреде своје домаћине, па пробају све што је на јеловнику. Са аспекта исхране конзумирају се оброци који су преобилни количински, уноси се много (па чак и дупло) више калорија него што је потребно - објашњава наша саговорница Јована Срејић Ферлуга, дијететичар-нутрициониста.

Сити или гладни

- Требало би да се трудимо да наш начин исхране остане што правилнији чак и у овом периоду године.Дакле ако одлазимо на славу у каснијим поподневним часовима, требало би да смо већ свакако појели бар два оброка- доручак и ручак.

Пошто ће вечерњи оброк у гостима бити обилан онда напросто ручак треба да буде лаганији. Традиционална славска трпеза је богата месом (или рибом), ролатима, сланим тортама, салатама на бази пиринча и тестенине, слаткишима.

Зато ви код куће ставите акценат на свеже воће и поврће(јер је врло мало вероватно да ћете те намирнице јести за вечеру).

Ако идете на свечану вечеру за ручак код куће одаберите салату, или оброк салату, док би доручак могао да буде на бази воћа нпр. комбинација житарица и воћа са јогуртом или кефиром.

Од свега по мало

Већина хране која је на свечаној трпези, може да буде оброк сам за себе. Нпр порција сарме од киселог купуса од (350г) има 460 калорија, порција руске салате (200г) има 600 калорија, 200г пасуља пребранца има скоро 300 калорија, 100г печења има 230 калорија...

- Моја препорука је да одаберете једно јело или узмите један тањир и на њега сипате неколико јела у малој количини ( супену кашику руске салате, супену кашику пасуља, пола парчета ролата...), и наравно немојте допуњавати тањир.

Не морате све да пробате, слободно реците домаћину да све изгледа предивно али да ћете се ви “чувати” за оно што највише волите, и што најређе имате прилику да једете...

Можда је најбоље да одлучите да нећете појести више од једног тањира хране, напросто да унапред дефинишете величину порције (и да се тога држите) - објашњава Јована.

Ако ипак поједемо превише

Једно правило које би требало да испоштујете је да завршите вечеру 2 сата пре одласка на спавање...можда је добра идеја да прошетате након тако обилне вечере. И немојте се одрицати слаткиша, и ту важи правило умерености.

А ако на крају желите да попијете кафу, зашто да не, само шећер замените нискокалоријским заслађивачем.

- Врло често након обилног вечерњег оброка и слабо проспаване ноћи, ујутру решите да тај дан скоро уопште не једете. Лоша идеја. Ујутру се будите са врло ниским нивоом шећера у крви И зато је важно не прескакати доручак.

Истраживања су показала да људи који имају редовне оброке, рано доручкују и рано вечерају, у просеку имају много мање килограма од људи који једу те исте оброке али у друго време-касно доручкују и наравно касно вечерају - истиче наша саговорница.

Препоруке:

-Будите умерени

-Уживајте у храни, али немојте заборављати правила здраве исхране

-Увек имајте на уму да је у просеку потребно много мање времена (и напора) да додате пар килограма него да их изгубите -па зацртајте да ове године током празника ваша вага неће покажати више од 1-2кг у односу на вашу стандардну, предпразничну телесну масу.

Б 92
фото:интернет

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Са стране

01.12.2017 13:57

Лако! Понашати се хришћански, не преждеравати се и облокавати.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мина

04.12.2017 10:00

Срамота је шта смо направили од слава.

ОДГОВОРИТЕ
Name

србин

04.12.2017 11:01

Треба бити прави крсцан и свеце бити уреду.

ОДГОВОРИТЕ