И мушкарце мучи климакс

Промене које прате старење су код јачег пола спорије него код жена, али ипак уочљиве.

Здравље 27.11.2017 | 16:34
И мушкарце мучи климакс
Стручњаци у последње време тврде да многи мушкарци средњег животног доба проживљавају мушки климакс. Оно што се код јачег пола одувек сматрало једноставно старењем, добило је и званичан назив - андропауза.

После тридесете године код већине мушкараца долази до пада тестостерона темпом од 10 одсто по деценији, и то се сматра нормалним. Када ниво тог хормона почне да опада брже, стручњаци говоре о томе да особа пролази кроз андропаузу. Иако је термин скован четрдесетих година у медицинској литератури, службено се користи тек од шездесетих година.

Промене које се дешавају мушкарцима са старењем и падом хормона много су спорије и мање видљиве него што је случај код жена. Свакој жени је јасно када је ушла у менопаузу због губљења менструалног циклуса, док андропауза није тако очигледна. Синдром смањења мушких полних хормона испољава се у смањењу сексуалне жеље и енергије уопште, у појави гојазности, променама расположења... Како се мушки хормон не доводи само у вези са сексом већ је значајан и за физичку активност и моторне активности, не долази само до слабљења сексуалне функције, већ се појављују и несаница, умор, слабљење мишићне масе, депресија... Битна разлика је што код мушког пола не долази до промена тако нагло као код жена. Сваки мушкарац прође кроз ту фазу, само је питање у којој мери ће се симптоми испољити.

Први и један од најнепријатнијих симптома андропаузе управо је слабљење полног нагона. Не само што долази до губитка интереса за сексуални живот, него и до проблема са ерекцијом. За већину мушкараца еректилна дисфункција може да буде први знак упозорења о доласку андропаузе.

Све донедавно лекари нису имали поуздане тестове за одређивање нивоа тестостерона, а и мушкарци су се ређе одлучивали да потраже стручну помоћ. Лекари кажу да се то није много променило, али да, ипак, сада више њих одлази код лекара у намери да "среди" своје хормоне и, посебно, сексуални живот.

- Ако је неурогена компонента у питању, онда проблем може једноставно да се реши узимањем препарата, рецимо "биливе", који је најефикаснији за психогене еректилне дисфункције - каже професор др Срђан Поповић, ендокринолог. - Довољно је да пацијент узме таблету и види да ли има ефекта. Реч је о снажним вазодилататорима који шире крвне судове уз помоћ инхибитора 5-фосордијастеразе.

Наиме, после тридесете године живота са споријом производњом тестостерона долази и до повећање продукције глобулина, који за себе веже полне хормоне тако да тело може да искористи само оно што од њега остане.

РИЗИК ОД ИНФАРКТА

Некада је еректилна дисфункција први знак обољења кардиоваскуларног система.

- Ако неко нагло изгуби еректилну дисфункцију, у одређеном броју случајева за неколико месеци, можемо да очекујемо срчани или мождани удар код таквих пацијената - каже проф. Поповић.

Са телесне стране, андропауза доводи до губљења мишићне масе и повећања удела масног ткива на горњем делу тела.

Новости
фото:интернет

Коментари / 0

Оставите коментар