Прехлада може да покрене упалу

Уринарне инфекције чешће су током зимских месеци, упозоравају стручњаци. Жене чешће него мушкарци имају проблеме са упалом мокраћних путева због карактеристичне анатомске грађе.

Здравље 08.02.2016 | 12:00
Прехлада може да покрене упалу

УРИНАРНЕ инфекције су чешће током зимских месеци, а стручњаци упозоравају да би нарочито требало да се припазе особе које су склоне ка овим тегобама. Чак и обична прехлада или назеб код њих могу да буду окидач да се болест поново јави.

Жене чешће него мушкарци имају проблеме са упалом мокраћних путева због карактеристичне анатомске грађе - кратка и широка мокраћна цев, близина вагине и аналног отвора. Процењује се да у току године 10 одсто жена има симптоме уринарне инфекције, а најчешћи узрочници су ешерихија коли, која се открије у 70-95 одсто случајева, ређе протеус мирабилис или клебсијела.

- Дијагноза се поставља на основу клиничке слике, а од тегоба углавном су присутни болно, учестало и хитно мокрење, болови иза препонске кости, неретко и присуство крви у мокраћи и непријатан мирис урина - каже мајор др Александар Спасић, уролог Војномедицинске академије. - Акутна упала мокраћне бешике није праћена повишеном телесном температуром, уколико инфекцијом није захваћено ткиво бубрега. Други могући разлози тегоба су вагинитис или упала вагине, сексуално трансмисиве инфекције (хламидија, уреаплазма, микоплазма) и обољења мокраћне цеви.

Код некомпликованих уринарних инфекција антибиотска терапија треба да траје три дана. Млађим пацијенткињама са функционално и структурно нормалним уринарним системом, код којих се инфекције чашће јаваљају у току једне године, треба урадити уринокултуру, дубинско снимање бубрега и ултразвуком одредити количину урина која заостаје након измокравања. Од помоћи је и цистоскопија, преглед мокраћне бешике оптичким инструментом, како би се искључила нека друга уролошка болест.

- Инфекције мокраћних путева у неким случајевима могу да буду надоградња на неки од туморских процеса у урогениталном тракту, последица калкулозе или камења, аномалија у грађи и оне су компликованије за решавање - истиче др Спасић. - Такође, и особе са шећерном болешћу и на имуносупресивној терапији су склоније овим тегобама.

Доктор Спасић напомиње да се осим терапијских доза, пацијенткињама са учесталим упалама мокраћних путева прописују профилактичке, мале дозе антибиотика у трајању од једног до више месеци.

- Оне захтеваја чешће контроле, али и промену неких животних навика као и неантимикробну профилаксу надокнаде хормона код атрофичног вагинитиса или имунопрофилаксу различитим препаратима који повећавају имунитет слузнице мокраћне бешике. На располагању су и вакцине које се израђују за сваку пацијенткињу понаособ - објашњава др Спасић. - Употребом пробиотика, чајева или готових препарата (капсула) од бруснице, традиционалних биљних мешавина од уве, першуна и повећаним уносом течности механичким путем се смањује број узрочника инфекције.

ВЕЋА СКЛОНОСТ КА ИНФЕКЦИЈАМА

Фактори ризика у млађем добу су почетак сексуалних односа, употреба спермицидних средстава којима су обложени кондоми или фемидоми, промена сексуалног партнера. Жене у менопаузи и старије склоније су овим инфекцијама уколико су тегобе имале и пре, у случајевима лоше контроле мокрање (инконтиненција), атрофичног вагинитиса као последице недостатка естрогена, спада мокраћне бешике, већег заостатка урина у мокраћној бешици након измокравања.

Новости

Коментари / 0

Оставите коментар