ПИЦ именује високог представника исто као и Шмита

Током неформалног самита министара ЕУ на Кипру постигнут је консезус да новог високог представника у БиХ именује Савјет за имплементацију мира (ПИЦ) без потребе да потврду даје и Савјет безбједности УН-а, сазнаје Рапорт.

Босна и Херцеговина 01.06.2026 | 15:55
ПИЦ именује високог представника исто као и Шмита

Како је Рапорту речено, договорено је то 29. маја на Кипру и тај закључак достављен је амбасадорима у БиХ који сједе у ПИЦ-у. То значи да ће на сједници која је заказана 3. и 4. јуна бити именован високи представник и да ће моћи одмах ступити на дужност.

Тиме су потврђене и раније објаве да ће новог виоског представника именовати Савјет за имплементацију мира идентично како је постављен и претходни Кристијан Шмит, кога власти Републике Српске нису признавале.

Сада је Додик пред проблемом како одбити високог представника којег подржавају и САД, а који је именован на исти начин као и Шмит, наводи <спан стyле="фонт-фамилy: 'ариал блацк', санс-сериф;"><стронг>Рапорт.

(БН) Фото: Архива 

Коментари / 37

Оставите коментар
Name

Миро

01.06.2026 16:14

Како сад ово? Хоце ли и овај Високи онда бити неприхватљив Додику и Цвији као и Смит?

ОДГОВОРИТЕ
Name

11903

01.06.2026 17:45

Ако буде по вољи Додику и Пејиној унуки бит ће легалан, а ако им не буде по вољи неће имати легитимитет?

Name

блбл

02.06.2026 22:33

Без потврде и Савјета безбједности УН-а ми га не признајемо.Ми смо људи од ријеци и принципа тако да ни он није легалан ако га не потврди и Савјет безбједности УН-а

Name

Зашто

01.06.2026 16:16

Додик у проблему. У проблему смо сви. Проблем је што уопште постоји високи представник. А додатни проблем је што је из Савјета безбједности УН пребачено односно самоиницијативно узето право да пар амбасадора сједне и каже е ово вам је одсад управник творевине БиХ. А то што се неки политичари из БиХ залажу да остане високи представник то већ није проблем то је болест. Да је само Додик у проблему то и неби био проблем. Па људи моји гласа се за тамо неког одборника у општини а укупно их у БиХ има око 8000 којих се мало шта пита ал пита понешто, па кампања, па гласање , па бројање, па Хајд поново... А сједе 4-5 амбасадора и кажу е овај вам је сад високи и он има право мјењати устав, доносити закон, наметнут било шта прогласити ко га не поштује да је Кривично дело. Ма лудница

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре за правду

01.06.2026 16:17

Није Додик имао проблем. Проводио је све Шмитове одлуке. Досљедно. А, шта је причао, то је било за глупи народ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Додик сматра

01.06.2026 16:17

Додик је обична хуља која нас пљачка и уништава са својим кадровима од полиције, својих тајкуна и њихове дјеце. Тако да њега баш брига да ли ће Нови високи представник бити именован у УН или ће га само именовати ПИЦ. Његови интереси и заокрети су на дневном нивоу. Додик ће нивом Високом представнику потрчати у загрљај. А на режимским телевизијама ће наставити безочно да лаје и велича себе, да тобоже напада канцеларију Високог представника.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Деки

01.06.2026 16:19

Ста има да га признаје или не Додик, ОХР се свеједно гаси.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Миро

01.06.2026 17:42

Како се гаси, а прекосутра бирају новог у Сарајеву на сједници ПИЦ-а?

Name

Ре

01.06.2026 18:13

Зна се кад се гаси ( 5+2 )до тада нели(п/в)ши магаре док трава непорасте

Name

уххх

02.06.2026 13:19

Види визионара, а хаха

Name

Значи

01.06.2026 16:24

Ни њега неће Додик признати.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Елсе

01.06.2026 16:25

На крају лете нуклеарке.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бакинци гл.град света

01.06.2026 16:28

Ста цемиле реци...америка соји иза овог и укидања санкција њему

ОДГОВОРИТЕ
Name

Монарху

01.06.2026 16:31

Бурло, сада си готов, средио те је Трамп Србин. Сада ће ти доћи Француз за високог преставника, а остаје ти и ОХР. Хахаха

ОДГОВОРИТЕ
Name

Баки

01.06.2026 17:41

Јеси ли сигуран? А шта ако буде италијан? А може се лако десити да не буде нико, као у случају америчког амбасадора.

Name

Хаха

01.06.2026 16:32

САД су и шмита признавале а Р Српска и Додик нису, што је проблем да тако буде и са тим вашим новим ВП. Наравно може и доћи до промјена иако је све идентично као и у бирању шмита јер сад и прије 5 година огромне су разлике у поретку свијета. Свет се мјења а и ваш Додик с тим.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Нострадамус

01.06.2026 16:39

Ако се буде бунио Додик, онда це Амери тразити да доплати Јос који милион долара да му не би увели санкције. Једино мозе сада Додик да казе, да му се не допада фризура, ципеле, одијело или наоцаре код новог ВП, хе, хе, хе. Циркус се наставља.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Да,Да,Да

01.06.2026 16:40

А ви Доду пустите низ воду ,дјава га носиа..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ццц

01.06.2026 16:46

😂😂😂😂🇧🇦

ОДГОВОРИТЕ
Name

Радојица

01.06.2026 16:51

Тиме су потврђене и раније објаве да ће новог виоског представника именовати Савјет за имплементацију мира идентично како је постављен и претходни Кристијан Шмит, кога власти Републике Српске нису признавале али га је признала опозиција.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

01.06.2026 17:22

Признале су њега и позиција и опозиција . Те своје прице окаци мацку о реп .

Name

Клик за Радојицу

01.06.2026 19:47

признале су њега итекако власти РС ,и њихови коалициони партнери .све њихове одлуке спровели. То њихово курц..е на медијима су прице за лаковјерне и наивне за такве како сто си ти. После Смита долази нови В .П. И само це наставити тамо гдје му претходник стао.

Name

Признање

01.06.2026 16:52

Хоће ли Грбо бакиначки овог признати иако га не потврдјују УН?

ОДГОВОРИТЕ
Name

аналитицар

01.06.2026 16:55

Шта сте мислили да це се Високи представник бирати по Додиковим правилима и његови шефова из Москве.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ха ха ха ха ха😄😄😄

01.06.2026 16:57

Држ се Миле још си жив! Шта ли ће сада мамлаз измислити крезубим Србима? Да је било боље и паметне да се мамлаз затвори на робију, БиХ би већ била пред уласком у ЕУ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

сова

01.06.2026 17:11

Како ће он бити легитиман а овај претходни није? Треба то сад објаснити народу у Српској.

ОДГОВОРИТЕ
Name

З

01.06.2026 17:11

Не треба то бити проблем само за Додика , него за све нас. О чему то причате !?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ррр

01.06.2026 17:14

Додик је обични. Грађанин. Ко сви ми.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хаха

01.06.2026 17:29

Нисам баш сигуран, оно није да није, али за бн портал богами није. Да му није Додика давно би се угасио.

Name

Грмец

01.06.2026 18:08

Ста це о поступку именовања новог ВП реци Стевандиц?Ако се именује на исти нацин као Смит хоце ли га Стевандиц признати?Понасаце се као и до сада,водице рацуна о свом интересу,а то знаци признаце ВП,јер га подрзва Америка.

Name

Ратковац

01.06.2026 18:13

Као и све до ссда..савјет безбедности нема ништа са тим.ваљда амери који су написали Дејтон знају боље од вас срба ко и како се бира високи представник.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Марко

01.06.2026 18:25

А сагласност даје Савјет безбиједности Уједињених нација!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бугло

01.06.2026 22:21

ПРОДАЈЕМ ПИЛЋЕ

Name

Хаха

01.06.2026 19:06

Није проблем ако це бројати сијалице по улицама, ако опет буде насилно уводио законе, проблема це сигурно бити и са Са Додиком и без Додика.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирослав С.

01.06.2026 20:00

Опет без УН, опет илегалац.

ОДГОВОРИТЕ
Name

БОБА

01.06.2026 21:27

Није ваљда да је неко сумњао у то а да има оних који су лакомислени и прихватају оно сто му се презентује то је позната ствар.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Идеално

01.06.2026 21:35

Ста це сад она будала која је цитаву ,,своју" наводну политику темељио на прици о неуставном ВП? Зато је он и потурио Скупстини ону деклерацију на усвајање да би разводнио себе и свој идиотизам...

ОДГОВОРИТЕ