ПИЦ именује високог представника исто као и Шмита
Током неформалног самита министара ЕУ на Кипру постигнут је консезус да новог високог представника у БиХ именује Савјет за имплементацију мира (ПИЦ) без потребе да потврду даје и Савјет безбједности УН-а, сазнаје Рапорт.
Босна и Херцеговина 01.06.2026 | 15:55
Како је Рапорту речено, договорено је то 29. маја на Кипру и тај закључак достављен је амбасадорима у БиХ који сједе у ПИЦ-у. То значи да ће на сједници која је заказана 3. и 4. јуна бити именован високи представник и да ће моћи одмах ступити на дужност.
Тиме су потврђене и раније објаве да ће новог виоског представника именовати Савјет за имплементацију мира идентично како је постављен и претходни Кристијан Шмит, кога власти Републике Српске нису признавале.
Сада је Додик пред проблемом како одбити високог представника којег подржавају и САД, а који је именован на исти начин као и Шмит, наводи <спан стyле="фонт-фамилy: 'ариал блацк', санс-сериф;"><стронг>Рапортстронг>спан>а>.
(БН) Фото: Архива

Коментари / 37
Оставите коментарМиро
01.06.2026 16:14Како сад ово? Хоце ли и овај Високи онда бити неприхватљив Додику и Цвији као и Смит?
ОДГОВОРИТЕ11903
01.06.2026 17:45Ако буде по вољи Додику и Пејиној унуки бит ће легалан, а ако им не буде по вољи неће имати легитимитет?
блбл
02.06.2026 22:33Без потврде и Савјета безбједности УН-а ми га не признајемо.Ми смо људи од ријеци и принципа тако да ни он није легалан ако га не потврди и Савјет безбједности УН-а
Зашто
01.06.2026 16:16Додик у проблему. У проблему смо сви. Проблем је што уопште постоји високи представник. А додатни проблем је што је из Савјета безбједности УН пребачено односно самоиницијативно узето право да пар амбасадора сједне и каже е ово вам је одсад управник творевине БиХ. А то што се неки политичари из БиХ залажу да остане високи представник то већ није проблем то је болест. Да је само Додик у проблему то и неби био проблем. Па људи моји гласа се за тамо неког одборника у општини а укупно их у БиХ има око 8000 којих се мало шта пита ал пита понешто, па кампања, па гласање , па бројање, па Хајд поново... А сједе 4-5 амбасадора и кажу е овај вам је сад високи и он има право мјењати устав, доносити закон, наметнут било шта прогласити ко га не поштује да је Кривично дело. Ма лудница
ОДГОВОРИТЕРе за правду
01.06.2026 16:17Није Додик имао проблем. Проводио је све Шмитове одлуке. Досљедно. А, шта је причао, то је било за глупи народ
ОДГОВОРИТЕДодик сматра
01.06.2026 16:17Додик је обична хуља која нас пљачка и уништава са својим кадровима од полиције, својих тајкуна и њихове дјеце. Тако да њега баш брига да ли ће Нови високи представник бити именован у УН или ће га само именовати ПИЦ. Његови интереси и заокрети су на дневном нивоу. Додик ће нивом Високом представнику потрчати у загрљај. А на режимским телевизијама ће наставити безочно да лаје и велича себе, да тобоже напада канцеларију Високог представника.
ОДГОВОРИТЕДеки
01.06.2026 16:19Ста има да га признаје или не Додик, ОХР се свеједно гаси.
ОДГОВОРИТЕМиро
01.06.2026 17:42Како се гаси, а прекосутра бирају новог у Сарајеву на сједници ПИЦ-а?
Ре
01.06.2026 18:13Зна се кад се гаси ( 5+2 )до тада нели(п/в)ши магаре док трава непорасте
уххх
02.06.2026 13:19Види визионара, а хаха
Значи
01.06.2026 16:24Ни њега неће Додик признати.
ОДГОВОРИТЕЕлсе
01.06.2026 16:25На крају лете нуклеарке.
ОДГОВОРИТЕБакинци гл.град света
01.06.2026 16:28Ста цемиле реци...америка соји иза овог и укидања санкција њему
ОДГОВОРИТЕМонарху
01.06.2026 16:31Бурло, сада си готов, средио те је Трамп Србин. Сада ће ти доћи Француз за високог преставника, а остаје ти и ОХР. Хахаха
ОДГОВОРИТЕБаки
01.06.2026 17:41Јеси ли сигуран? А шта ако буде италијан? А може се лако десити да не буде нико, као у случају америчког амбасадора.
Хаха
01.06.2026 16:32САД су и шмита признавале а Р Српска и Додик нису, што је проблем да тако буде и са тим вашим новим ВП. Наравно може и доћи до промјена иако је све идентично као и у бирању шмита јер сад и прије 5 година огромне су разлике у поретку свијета. Свет се мјења а и ваш Додик с тим.
ОДГОВОРИТЕНострадамус
01.06.2026 16:39Ако се буде бунио Додик, онда це Амери тразити да доплати Јос који милион долара да му не би увели санкције. Једино мозе сада Додик да казе, да му се не допада фризура, ципеле, одијело или наоцаре код новог ВП, хе, хе, хе. Циркус се наставља.
ОДГОВОРИТЕДа,Да,Да
01.06.2026 16:40А ви Доду пустите низ воду ,дјава га носиа..
ОДГОВОРИТЕЦцц
01.06.2026 16:46😂😂😂😂🇧🇦
ОДГОВОРИТЕРадојица
01.06.2026 16:51Тиме су потврђене и раније објаве да ће новог виоског представника именовати Савјет за имплементацију мира идентично како је постављен и претходни Кристијан Шмит, кога власти Републике Српске нису признавале али га је признала опозиција.
ОДГОВОРИТЕРе
01.06.2026 17:22Признале су њега и позиција и опозиција . Те своје прице окаци мацку о реп .
Клик за Радојицу
01.06.2026 19:47признале су њега итекако власти РС ,и њихови коалициони партнери .све њихове одлуке спровели. То њихово курц..е на медијима су прице за лаковјерне и наивне за такве како сто си ти. После Смита долази нови В .П. И само це наставити тамо гдје му претходник стао.
Признање
01.06.2026 16:52Хоће ли Грбо бакиначки овог признати иако га не потврдјују УН?
ОДГОВОРИТЕаналитицар
01.06.2026 16:55Шта сте мислили да це се Високи представник бирати по Додиковим правилима и његови шефова из Москве.
ОДГОВОРИТЕХа ха ха ха ха😄😄😄
01.06.2026 16:57Држ се Миле још си жив! Шта ли ће сада мамлаз измислити крезубим Србима? Да је било боље и паметне да се мамлаз затвори на робију, БиХ би већ била пред уласком у ЕУ.
ОДГОВОРИТЕсова
01.06.2026 17:11Како ће он бити легитиман а овај претходни није? Треба то сад објаснити народу у Српској.
ОДГОВОРИТЕЗ
01.06.2026 17:11Не треба то бити проблем само за Додика , него за све нас. О чему то причате !?
ОДГОВОРИТЕРрр
01.06.2026 17:14Додик је обични. Грађанин. Ко сви ми.
ОДГОВОРИТЕХаха
01.06.2026 17:29Нисам баш сигуран, оно није да није, али за бн портал богами није. Да му није Додика давно би се угасио.
Грмец
01.06.2026 18:08Ста це о поступку именовања новог ВП реци Стевандиц?Ако се именује на исти нацин као Смит хоце ли га Стевандиц признати?Понасаце се као и до сада,водице рацуна о свом интересу,а то знаци признаце ВП,јер га подрзва Америка.
Ратковац
01.06.2026 18:13Као и све до ссда..савјет безбедности нема ништа са тим.ваљда амери који су написали Дејтон знају боље од вас срба ко и како се бира високи представник.
ОДГОВОРИТЕМарко
01.06.2026 18:25А сагласност даје Савјет безбиједности Уједињених нација!
ОДГОВОРИТЕБугло
01.06.2026 22:21ПРОДАЈЕМ ПИЛЋЕ
Хаха
01.06.2026 19:06Није проблем ако це бројати сијалице по улицама, ако опет буде насилно уводио законе, проблема це сигурно бити и са Са Додиком и без Додика.
ОДГОВОРИТЕМирослав С.
01.06.2026 20:00Опет без УН, опет илегалац.
ОДГОВОРИТЕБОБА
01.06.2026 21:27Није ваљда да је неко сумњао у то а да има оних који су лакомислени и прихватају оно сто му се презентује то је позната ствар.
ОДГОВОРИТЕИдеално
01.06.2026 21:35Ста це сад она будала која је цитаву ,,своју" наводну политику темељио на прици о неуставном ВП? Зато је он и потурио Скупстини ону деклерацију на усвајање да би разводнио себе и свој идиотизам...
ОДГОВОРИТЕ