PIC imenuje visokog predstavnika isto kao i Šmita

Tokom neformalnog samita ministara EU na Kipru postignut je konsezus da novog visokog predstavnika u BiH imenuje Savjet za implementaciju mira (PIC) bez potrebe da potvrdu daje i Savjet bezbjednosti UN-a, saznaje Raport.

Bosna i Hercegovina 01.06.2026 | 15:55
PIC imenuje visokog predstavnika isto kao i Šmita

Kako je Raportu rečeno, dogovoreno je to 29. maja na Kipru i taj zaključak dostavljen je ambasadorima u BiH koji sjede u PIC-u. To znači da će na sjednici koja je zakazana 3. i 4. juna biti imenovan visoki predstavnik i da će moći odmah stupiti na dužnost.

Time su potvrđene i ranije objave da će novog vioskog predstavnika imenovati Savjet za implementaciju mira identično kako je postavljen i prethodni Kristijan Šmit, koga vlasti Republike Srpske nisu priznavale.

Sada je Dodik pred problemom kako odbiti visokog predstavnika kojeg podržavaju i SAD, a koji je imenovan na isti način kao i Šmit, navodi Raport.

(BN) Foto: Arhiva 

Komentari / 37

Ostavite komentar
Name

Miro

01.06.2026 16:14

Kako sad ovo? Hoce li i ovaj Visoki onda biti neprihvatljiv Dodiku i Cviji kao i Smit?

ODGOVORITE
Name

11903

01.06.2026 17:45

Ako bude po volji Dodiku i Pejinoj unuki bit će legalan, a ako im ne bude po volji neće imati legitimitet?

Name

blbl

02.06.2026 22:33

Bez potvrde i Savjeta bezbjednosti UN-a mi ga ne priznajemo.Mi smo ljudi od rijeci i principa tako da ni on nije legalan ako ga ne potvrdi i Savjet bezbjednosti UN-a

Name

Zašto

01.06.2026 16:16

Dodik u problemu. U problemu smo svi. Problem je što uopšte postoji visoki predstavnik. A dodatni problem je što je iz Savjeta bezbjednosti UN prebačeno odnosno samoinicijativno uzeto pravo da par ambasadora sjedne i kaže e ovo vam je odsad upravnik tvorevine BiH. A to što se neki političari iz BiH zalažu da ostane visoki predstavnik to već nije problem to je bolest. Da je samo Dodik u problemu to i nebi bio problem. Pa ljudi moji glasa se za tamo nekog odbornika u opštini a ukupno ih u BiH ima oko 8000 kojih se malo šta pita al pita ponešto, pa kampanja, pa glasanje , pa brojanje, pa Hajd ponovo... A sjede 4-5 ambasadora i kažu e ovaj vam je sad visoki i on ima pravo mjenjati ustav, donositi zakon, nametnut bilo šta proglasiti ko ga ne poštuje da je Krivično delo. Ma ludnica

ODGOVORITE
Name

Re za pravdu

01.06.2026 16:17

Nije Dodik imao problem. Provodio je sve Šmitove odluke. Dosljedno. A, šta je pričao, to je bilo za glupi narod

ODGOVORITE
Name

Dodik smatra

01.06.2026 16:17

Dodik je obična hulja koja nas pljačka i uništava sa svojim kadrovima od policije, svojih tajkuna i njihove djece. Tako da njega baš briga da li će Novi visoki predstavnik biti imenovan u UN ili će ga samo imenovati PIC. Njegovi interesi i zaokreti su na dnevnom nivou. Dodik će nivom Visokom predstavniku potrčati u zagrljaj. A na režimskim televizijama će nastaviti bezočno da laje i veliča sebe, da tobože napada kancelariju Visokog predstavnika.

ODGOVORITE
Name

Deki

01.06.2026 16:19

Sta ima da ga priznaje ili ne Dodik, OHR se svejedno gasi.

ODGOVORITE
Name

Miro

01.06.2026 17:42

Kako se gasi, a prekosutra biraju novog u Sarajevu na sjednici PIC-a?

Name

Re

01.06.2026 18:13

Zna se kad se gasi ( 5+2 )do tada neli(p/v)ši magare dok trava neporaste

Name

uhhh

02.06.2026 13:19

Vidi vizionara, a haha

Name

Znači

01.06.2026 16:24

Ni njega neće Dodik priznati.

ODGOVORITE
Name

Else

01.06.2026 16:25

Na kraju lete nuklearke.

ODGOVORITE
Name

Bakinci gl.grad sveta

01.06.2026 16:28

Sta cemile reci...amerika soji iza ovog i ukidanja sankcija njemu

ODGOVORITE
Name

Monarhu

01.06.2026 16:31

Burlo, sada si gotov, sredio te je Tramp Srbin. Sada će ti doći Francuz za visokog prestavnika, a ostaje ti i OHR. Hahaha

ODGOVORITE
Name

Baki

01.06.2026 17:41

Jesi li siguran? A šta ako bude italijan? A može se lako desiti da ne bude niko, kao u slučaju američkog ambasadora.

Name

Хаха

01.06.2026 16:32

SAD su i šmita priznavale a R Srpska i Dodik nisu, što je problem da tako bude i sa tim vašim novim VP. Naravno može i doći do promjena iako je sve identično kao i u biranju šmita jer sad i prije 5 godina ogromne su razlike u poretku svijeta. Svet se mjenja a i vaš Dodik s tim.

ODGOVORITE
Name

Nostradamus

01.06.2026 16:39

Ako se bude bunio Dodik, onda ce Ameri traziti da doplati Jos koji milion dolara da mu ne bi uveli sankcije. Jedino moze sada Dodik da kaze, da mu se ne dopada frizura, cipele, odijelo ili naocare kod novog VP, he, he, he. Cirkus se nastavlja.

ODGOVORITE
Name

Da,Da,Da

01.06.2026 16:40

A vi Dodu pustite niz vodu ,djava ga nosia..

ODGOVORITE
Name

Ccc

01.06.2026 16:46

😂😂😂😂🇧🇦

ODGOVORITE
Name

Radojica

01.06.2026 16:51

Time su potvrđene i ranije objave da će novog vioskog predstavnika imenovati Savjet za implementaciju mira identično kako je postavljen i prethodni Kristijan Šmit, koga vlasti Republike Srpske nisu priznavale ali ga je priznala opozicija.

ODGOVORITE
Name

Re

01.06.2026 17:22

Priznale su njega i pozicija i opozicija . Te svoje price okaci macku o rep .

Name

Klik za Radojicu

01.06.2026 19:47

priznale su njega itekako vlasti RS ,i njihovi koalicioni partneri .sve njihove odluke sproveli. To njihovo kurc..e na medijima su price za lakovjerne i naivne za takve kako sto si ti. Posle Smita dolazi novi V .P. I samo ce nastaviti tamo gdje mu prethodnik stao.

Name

Priznanje

01.06.2026 16:52

Hoće li Grbo bakinački ovog priznati iako ga ne potvrdjuju UN?

ODGOVORITE
Name

analiticar

01.06.2026 16:55

Šta ste mislili da ce se Visoki predstavnik birati po Dodikovim pravilima i njegovi šefova iz Moskve.

ODGOVORITE
Name

Ha ha ha ha ha😄😄😄

01.06.2026 16:57

Drž se Mile još si živ! Šta li će sada mamlaz izmisliti krezubim Srbima? Da je bilo bolje i pametne da se mamlaz zatvori na robiju, BiH bi već bila pred ulaskom u EU.

ODGOVORITE
Name

sova

01.06.2026 17:11

Kako će on biti legitiman a ovaj prethodni nije? Treba to sad objasniti narodu u Srpskoj.

ODGOVORITE
Name

Z

01.06.2026 17:11

Ne treba to biti problem samo za Dodika , nego za sve nas. O čemu to pričate !?

ODGOVORITE
Name

Rrr

01.06.2026 17:14

Dodik je obični. Građanin. Ko svi mi.

ODGOVORITE
Name

Хаха

01.06.2026 17:29

Nisam baš siguran, ono nije da nije, ali za bn portal bogami nije. Da mu nije Dodika davno bi se ugasio.

Name

Grmec

01.06.2026 18:08

Sta ce o postupku imenovanja novog VP reci Stevandic?Ako se imenuje na isti nacin kao Smit hoce li ga Stevandic priznati?Ponasace se kao i do sada,vodice racuna o svom interesu,a to znaci priznace VP,jer ga podrzva Amerika.

Name

Ratkovac

01.06.2026 18:13

Kao i sve do ssda..savjet bezbednosti nema ništa sa tim.valjda ameri koji su napisali Dejton znaju bolje od vas srba ko i kako se bira visoki predstavnik.

ODGOVORITE
Name

Marko

01.06.2026 18:25

A saglasnost daje Savjet bezbijednosti Ujedinjenih nacija!

ODGOVORITE
Name

Buglo

01.06.2026 22:21

PRODAJEM PILĆE

Name

Haha

01.06.2026 19:06

Nije problem ako ce brojati sijalice po ulicama, ako opet bude nasilno uvodio zakone, problema ce sigurno biti i sa Sa Dodikom i bez Dodika.

ODGOVORITE
Name

Miroslav S.

01.06.2026 20:00

Opet bez UN, opet ilegalac.

ODGOVORITE
Name

BOBA

01.06.2026 21:27

Nije valjda da je neko sumnjao u to a da ima onih koji su lakomisleni i prihvataju ono sto mu se prezentuje to je poznata stvar.

ODGOVORITE
Name

Idealno

01.06.2026 21:35

Sta ce sad ona budala koja je citavu ,,svoju" navodnu politiku temeljio na prici o neustavnom VP? Zato je on i poturio Skupstini onu dekleraciju na usvajanje da bi razvodnio sebe i svoj idiotizam...

ODGOVORITE