PIC imenuje visokog predstavnika isto kao i Šmita
Tokom neformalnog samita ministara EU na Kipru postignut je konsezus da novog visokog predstavnika u BiH imenuje Savjet za implementaciju mira (PIC) bez potrebe da potvrdu daje i Savjet bezbjednosti UN-a, saznaje Raport.
Bosna i Hercegovina 01.06.2026 | 15:55
Kako je Raportu rečeno, dogovoreno je to 29. maja na Kipru i taj zaključak dostavljen je ambasadorima u BiH koji sjede u PIC-u. To znači da će na sjednici koja je zakazana 3. i 4. juna biti imenovan visoki predstavnik i da će moći odmah stupiti na dužnost.
Time su potvrđene i ranije objave da će novog vioskog predstavnika imenovati Savjet za implementaciju mira identično kako je postavljen i prethodni Kristijan Šmit, koga vlasti Republike Srpske nisu priznavale.
Sada je Dodik pred problemom kako odbiti visokog predstavnika kojeg podržavaju i SAD, a koji je imenovan na isti način kao i Šmit, navodi Raport.
(BN) Foto: Arhiva

Komentari / 37
Ostavite komentarMiro
01.06.2026 16:14Kako sad ovo? Hoce li i ovaj Visoki onda biti neprihvatljiv Dodiku i Cviji kao i Smit?
ODGOVORITE11903
01.06.2026 17:45Ako bude po volji Dodiku i Pejinoj unuki bit će legalan, a ako im ne bude po volji neće imati legitimitet?
blbl
02.06.2026 22:33Bez potvrde i Savjeta bezbjednosti UN-a mi ga ne priznajemo.Mi smo ljudi od rijeci i principa tako da ni on nije legalan ako ga ne potvrdi i Savjet bezbjednosti UN-a
Zašto
01.06.2026 16:16Dodik u problemu. U problemu smo svi. Problem je što uopšte postoji visoki predstavnik. A dodatni problem je što je iz Savjeta bezbjednosti UN prebačeno odnosno samoinicijativno uzeto pravo da par ambasadora sjedne i kaže e ovo vam je odsad upravnik tvorevine BiH. A to što se neki političari iz BiH zalažu da ostane visoki predstavnik to već nije problem to je bolest. Da je samo Dodik u problemu to i nebi bio problem. Pa ljudi moji glasa se za tamo nekog odbornika u opštini a ukupno ih u BiH ima oko 8000 kojih se malo šta pita al pita ponešto, pa kampanja, pa glasanje , pa brojanje, pa Hajd ponovo... A sjede 4-5 ambasadora i kažu e ovaj vam je sad visoki i on ima pravo mjenjati ustav, donositi zakon, nametnut bilo šta proglasiti ko ga ne poštuje da je Krivično delo. Ma ludnica
ODGOVORITERe za pravdu
01.06.2026 16:17Nije Dodik imao problem. Provodio je sve Šmitove odluke. Dosljedno. A, šta je pričao, to je bilo za glupi narod
ODGOVORITEDodik smatra
01.06.2026 16:17Dodik je obična hulja koja nas pljačka i uništava sa svojim kadrovima od policije, svojih tajkuna i njihove djece. Tako da njega baš briga da li će Novi visoki predstavnik biti imenovan u UN ili će ga samo imenovati PIC. Njegovi interesi i zaokreti su na dnevnom nivou. Dodik će nivom Visokom predstavniku potrčati u zagrljaj. A na režimskim televizijama će nastaviti bezočno da laje i veliča sebe, da tobože napada kancelariju Visokog predstavnika.
ODGOVORITEDeki
01.06.2026 16:19Sta ima da ga priznaje ili ne Dodik, OHR se svejedno gasi.
ODGOVORITEMiro
01.06.2026 17:42Kako se gasi, a prekosutra biraju novog u Sarajevu na sjednici PIC-a?
Re
01.06.2026 18:13Zna se kad se gasi ( 5+2 )do tada neli(p/v)ši magare dok trava neporaste
uhhh
02.06.2026 13:19Vidi vizionara, a haha
Znači
01.06.2026 16:24Ni njega neće Dodik priznati.
ODGOVORITEElse
01.06.2026 16:25Na kraju lete nuklearke.
ODGOVORITEBakinci gl.grad sveta
01.06.2026 16:28Sta cemile reci...amerika soji iza ovog i ukidanja sankcija njemu
ODGOVORITEMonarhu
01.06.2026 16:31Burlo, sada si gotov, sredio te je Tramp Srbin. Sada će ti doći Francuz za visokog prestavnika, a ostaje ti i OHR. Hahaha
ODGOVORITEBaki
01.06.2026 17:41Jesi li siguran? A šta ako bude italijan? A može se lako desiti da ne bude niko, kao u slučaju američkog ambasadora.
Хаха
01.06.2026 16:32SAD su i šmita priznavale a R Srpska i Dodik nisu, što je problem da tako bude i sa tim vašim novim VP. Naravno može i doći do promjena iako je sve identično kao i u biranju šmita jer sad i prije 5 godina ogromne su razlike u poretku svijeta. Svet se mjenja a i vaš Dodik s tim.
ODGOVORITENostradamus
01.06.2026 16:39Ako se bude bunio Dodik, onda ce Ameri traziti da doplati Jos koji milion dolara da mu ne bi uveli sankcije. Jedino moze sada Dodik da kaze, da mu se ne dopada frizura, cipele, odijelo ili naocare kod novog VP, he, he, he. Cirkus se nastavlja.
ODGOVORITEDa,Da,Da
01.06.2026 16:40A vi Dodu pustite niz vodu ,djava ga nosia..
ODGOVORITECcc
01.06.2026 16:46😂😂😂😂🇧🇦
ODGOVORITERadojica
01.06.2026 16:51Time su potvrđene i ranije objave da će novog vioskog predstavnika imenovati Savjet za implementaciju mira identično kako je postavljen i prethodni Kristijan Šmit, koga vlasti Republike Srpske nisu priznavale ali ga je priznala opozicija.
ODGOVORITERe
01.06.2026 17:22Priznale su njega i pozicija i opozicija . Te svoje price okaci macku o rep .
Klik za Radojicu
01.06.2026 19:47priznale su njega itekako vlasti RS ,i njihovi koalicioni partneri .sve njihove odluke sproveli. To njihovo kurc..e na medijima su price za lakovjerne i naivne za takve kako sto si ti. Posle Smita dolazi novi V .P. I samo ce nastaviti tamo gdje mu prethodnik stao.
Priznanje
01.06.2026 16:52Hoće li Grbo bakinački ovog priznati iako ga ne potvrdjuju UN?
ODGOVORITEanaliticar
01.06.2026 16:55Šta ste mislili da ce se Visoki predstavnik birati po Dodikovim pravilima i njegovi šefova iz Moskve.
ODGOVORITEHa ha ha ha ha😄😄😄
01.06.2026 16:57Drž se Mile još si živ! Šta li će sada mamlaz izmisliti krezubim Srbima? Da je bilo bolje i pametne da se mamlaz zatvori na robiju, BiH bi već bila pred ulaskom u EU.
ODGOVORITEsova
01.06.2026 17:11Kako će on biti legitiman a ovaj prethodni nije? Treba to sad objasniti narodu u Srpskoj.
ODGOVORITEZ
01.06.2026 17:11Ne treba to biti problem samo za Dodika , nego za sve nas. O čemu to pričate !?
ODGOVORITERrr
01.06.2026 17:14Dodik je obični. Građanin. Ko svi mi.
ODGOVORITEХаха
01.06.2026 17:29Nisam baš siguran, ono nije da nije, ali za bn portal bogami nije. Da mu nije Dodika davno bi se ugasio.
Grmec
01.06.2026 18:08Sta ce o postupku imenovanja novog VP reci Stevandic?Ako se imenuje na isti nacin kao Smit hoce li ga Stevandic priznati?Ponasace se kao i do sada,vodice racuna o svom interesu,a to znaci priznace VP,jer ga podrzva Amerika.
Ratkovac
01.06.2026 18:13Kao i sve do ssda..savjet bezbednosti nema ništa sa tim.valjda ameri koji su napisali Dejton znaju bolje od vas srba ko i kako se bira visoki predstavnik.
ODGOVORITEMarko
01.06.2026 18:25A saglasnost daje Savjet bezbijednosti Ujedinjenih nacija!
ODGOVORITEBuglo
01.06.2026 22:21PRODAJEM PILĆE
Haha
01.06.2026 19:06Nije problem ako ce brojati sijalice po ulicama, ako opet bude nasilno uvodio zakone, problema ce sigurno biti i sa Sa Dodikom i bez Dodika.
ODGOVORITEMiroslav S.
01.06.2026 20:00Opet bez UN, opet ilegalac.
ODGOVORITEBOBA
01.06.2026 21:27Nije valjda da je neko sumnjao u to a da ima onih koji su lakomisleni i prihvataju ono sto mu se prezentuje to je poznata stvar.
ODGOVORITEIdealno
01.06.2026 21:35Sta ce sad ona budala koja je citavu ,,svoju" navodnu politiku temeljio na prici o neustavnom VP? Zato je on i poturio Skupstini onu dekleraciju na usvajanje da bi razvodnio sebe i svoj idiotizam...
ODGOVORITE