Цијене воћа иду у небеса: Трешње коштају чак 30 КМ

Трешње су још скупље, па килограм иде од 25 до 30 КМ, а поједини воћари своју робу преко огласа на друштвеним мрежама нуде и по невјероватних 40 КМ.

Република Српска 10.05.2025 | 08:07
Цијене воћа иду у небеса: Трешње коштају чак 30 КМ

Међу робама о чијим се цијенама у последње вријеме највише полемише, свакако су и јагоде и трешње које коштају као никад до сада.

Тренутно, јагоде коштају од 10 на пијацама до 14 КМ у маркетима, док цијена оних домаћих на тржницама иде и до 18 КМ.

Трешње су још скупље, па килограм иде од 25 до 30 КМ, а поједини воћари своју робу преко огласа на друштвеним мрежама нуде и по невјероватних 40 КМ.

С обзиром на то да једна трешња у просјеку тежи око 10, а јагода средње величине око 15 грама, није тешко израчунати да у једном килограму има око 100 трешања, те око 60 јагода.

То, практично, значи да једна трешња кошта око 0,3, а домаћа јагода око 0,35 КМ.

Тачније, за само 20 комада, односно 150 грама ове двије  врсте воћа, потребно је издвојити око 6,5 КМ. Таман толико колико у маркетима кошта килограм батака са карабатаком…

Грађани не могу да се помире са оволиким цијенема које су неприхватљиве за велику већину потрошача.

– Ван памети је да јагоде коштају као свински, а трешње као телећи бут. То, колико ме памћење служи, никада није било тако.

Наравно да су ове врсте воћа нешто скупље у предсезони, али да оволико коштају, нема смисла. Заиста не знамко за два килограма овог воћа може да издвоји скоро 50 КМ.

Већина обичних људи који пожеле да их ове године макар пробају, неће имати избора него да купе тек стотињак грама јагода и трешања – каже Винка К. из Бањалуке.Високу цијену држи и грожђе, које, на примјер на бијељинској пијаци, кошта 12 КМ.

Килограм ананаса кошта 6 КМ, док се за килограм наранџи, кивија или крушака мора издвојити 5 КМ.

На бијељинској пијаци килограм бијелог лука кошта 12 КМ, док се парадајз продаје по 5, а црвена и жута паприка коштају чак 7 КМ по килограму.

(Српскаинфо) Фото: БН

Коментари / 9

Оставите коментар
Name

Вазна је

10.05.2025 08:13

БХ која и барата увозом.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хм

10.05.2025 08:13

Што да не, могу и 100 км ако има ко да купи.

ОДГОВОРИТЕ
Name

маxи

10.05.2025 08:18

Кила јагодау у бецу ...пази сада 2 (словима два еура) ...0.75 маслинобог уља 7.50 еура ...кафа од 200 г (наса кафа) 1.2 еура...овце опуне будзет док владајуца багра пљацка народ и краде ПДВ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бибер70

10.05.2025 08:24

Трешње из Чернобила.Ко их купи и поједе сам себи је пресудио.Што за здравље а и због новчаника.Уживај

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре Бибер71

10.05.2025 09:18

Шта причаш глупости какве трешње из Чернобила.Има их у Републици Српској.То је безобразлук трговаца.

Name

Има рјешење

10.05.2025 08:28

Има и за то рјешење , трк на ђедовину па се попни на трешњу или шламу и једи , за џабе , док ти се пробава не побуни. Овај што рачуна колико кошта трешња по комаду не рачуна да се трешње беру ручно те да се трошкови брања налазе у цјени исте али су далеко веће зараде накупаца и трговаца , у цјени једне трешње , него произвођача.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Истина

10.05.2025 08:59

Коме це продат могу дизат цјену колико хоцес слабо це их ико куповат и пропасце,трговци су глупи то даје контра ефекат,нек се запитају

ОДГОВОРИТЕ
Name

Истина

10.05.2025 09:01

Они би да зарадјују ко у Аустрији Њемацкој а да зиве у бисни,ста ти људи мисле

ОДГОВОРИТЕ
Name

А оне

10.05.2025 09:11

наше што су џабе на дрвећу неће нико да побере :)

ОДГОВОРИТЕ