Cijene voća idu u nebesa: Trešnje koštaju čak 30 KM

Trešnje su još skuplje, pa kilogram ide od 25 do 30 KM, a pojedini voćari svoju robu preko oglasa na društvenim mrežama nude i po nevjerovatnih 40 KM.

Republika Srpska 10.05.2025 | 08:07
Cijene voća idu u nebesa: Trešnje koštaju čak 30 KM

Među robama o čijim se cijenama u poslednje vrijeme najviše polemiše, svakako su i jagode i trešnje koje koštaju kao nikad do sada.

Trenutno, jagode koštaju od 10 na pijacama do 14 KM u marketima, dok cijena onih domaćih na tržnicama ide i do 18 KM.

Trešnje su još skuplje, pa kilogram ide od 25 do 30 KM, a pojedini voćari svoju robu preko oglasa na društvenim mrežama nude i po nevjerovatnih 40 KM.

S obzirom na to da jedna trešnja u prosjeku teži oko 10, a jagoda srednje veličine oko 15 grama, nije teško izračunati da u jednom kilogramu ima oko 100 trešanja, te oko 60 jagoda.

To, praktično, znači da jedna trešnja košta oko 0,3, a domaća jagoda oko 0,35 KM.

Tačnije, za samo 20 komada, odnosno 150 grama ove dvije  vrste voća, potrebno je izdvojiti oko 6,5 KM. Taman toliko koliko u marketima košta kilogram bataka sa karabatakom…

Građani ne mogu da se pomire sa ovolikim cijenema koje su neprihvatljive za veliku većinu potrošača.

– Van pameti je da jagode koštaju kao svinski, a trešnje kao teleći but. To, koliko me pamćenje služi, nikada nije bilo tako.

Naravno da su ove vrste voća nešto skuplje u predsezoni, ali da ovoliko koštaju, nema smisla. Zaista ne znamko za dva kilograma ovog voća može da izdvoji skoro 50 KM.

Većina običnih ljudi koji požele da ih ove godine makar probaju, neće imati izbora nego da kupe tek stotinjak grama jagoda i trešanja – kaže Vinka K. iz Banjaluke.Visoku cijenu drži i grožđe, koje, na primjer na bijeljinskoj pijaci, košta 12 KM.

Kilogram ananasa košta 6 KM, dok se za kilogram narandži, kivija ili krušaka mora izdvojiti 5 KM.

Na bijeljinskoj pijaci kilogram bijelog luka košta 12 KM, dok se paradajz prodaje po 5, a crvena i žuta paprika koštaju čak 7 KM po kilogramu.

(Srpskainfo) Foto: BN

Komentari / 9

Ostavite komentar
Name

Vazna je

10.05.2025 08:13

BH koja i barata uvozom.

ODGOVORITE
Name

Хм

10.05.2025 08:13

Што да не, могу и 100 км ако има ко да купи.

ODGOVORITE
Name

maxi

10.05.2025 08:18

Kila jagodau u becu ...pazi sada 2 (slovima dva eura) ...0.75 maslinobog ulja 7.50 eura ...kafa od 200 g (nasa kafa) 1.2 eura...ovce opune budzet dok vladajuca bagra pljacka narod i krade PDV

ODGOVORITE
Name

Biber70

10.05.2025 08:24

Trešnje iz Černobila.Ko ih kupi i pojede sam sebi je presudio.Što za zdravlje a i zbog novčanika.Uživaj

ODGOVORITE
Name

re Biber71

10.05.2025 09:18

Šta pričaš gluposti kakve trešnje iz Černobila.Ima ih u Republici Srpskoj.To je bezobrazluk trgovaca.

Name

Ima rješenje

10.05.2025 08:28

Ima i za to rješenje , trk na đedovinu pa se popni na trešnju ili šlamu i jedi , za džabe , dok ti se probava ne pobuni. Ovaj što računa koliko košta trešnja po komadu ne računa da se trešnje beru ručno te da se troškovi branja nalaze u cjeni iste ali su daleko veće zarade nakupaca i trgovaca , u cjeni jedne trešnje , nego proizvođača.

ODGOVORITE
Name

Istina

10.05.2025 08:59

Kome ce prodat mogu dizat cjenu koliko hoces slabo ce ih iko kupovat i propasce,trgovci su glupi to daje kontra efekat,nek se zapitaju

ODGOVORITE
Name

Istina

10.05.2025 09:01

Oni bi da zaradjuju ko u Austriji Njemackoj a da zive u bisni,sta ti ljudi misle

ODGOVORITE
Name

A one

10.05.2025 09:11

naše što su džabe na drveću neće niko da pobere :)

ODGOVORITE