У виолини нађена порука, направљена у логору Дахау

Свијет 28.04.2025 | 22:44
У виолини нађена порука, направљена у логору Дахау

Након што су трговци уметнинама у Мађарској послали на поправку виолину коју су годинама чували међу купљеним намештајем, откривено је да је тај инструмент током Другог светског рата направио јеврејски затвореник унутар зидина нацистичког концентрационог логора Дахау у Немачкој.

"Пробни инструмент, направљен у тешким условима без алата и материјала. Дахау. Године 1941, Францишек Кемпа", писало је у излизаној поруци сакривеној унутар виолине, која је нађена приликом поправке виолине.

Иако је израда инструмента јасно указивала на вештог мајстора, професионалац који је поправљао виолину био је збуњен лошим квалитетом дрвета и грубим алатима који су коришц́ени за његову израду, што није одговарало очигледној вештини, пренео је АП.

"Ако погледате њене пропорције и структуру, можете видети да је то мајсторска виолина, коју је направио човек који је био вешт у свом занату. Али избор дрвета је био потпуно несхватљив", рекла је мађарски трговац уметнинама Сандра Катона, која је открила порекло виолине.

Мотивисан контрадикцијом, професионалац коме је виолина однета на поправку је раставио, откривајуц́и Кемпину скривену поруку, која је очигледно објашњење, чак и извињење, од мајстора израде виолина примораног бруталним ограничењима свог заточеништва да направи инструмент који није испуњавао његове стандарде.

Дахау, који се налазио у близини Минхена, био је први концентрациони логор који су нацисти основали у марту 1933. године. 

У почетку је био дом политичких затвореника, али је касније постао модел за друге логоре, а у њему су затварани Јевреји, Роми, свештенство, хомосексуалци и други које је циљао нацистички режим.

Временом је постао место присилног рада, медицинских експеримената и бруталног кажњавања и остао је у функцији све док га нису ослободиле америчке снаге 29. априла 1945. године.

Верује се да је најмање 40.000 људи у њему умрло због глади, болести, погубљења или злостављања. 

Постоје бројни докази да су музички инструменти били присутни у концентрационим логорима широм централне и источне Европе током Другог светског рата, али се верује да су сви познати инструменти који су преживели Дахау донели затвореници.

Кемпина "виолина наде", како је названа, једини је познати инструмент који је заправо направљен у логору, а није познато како је виолина напустила Дахау и на крају стигла до Мађарске.

Кемпа је, према документима које је музеј у спомен-обележју Дахау доставио мађарским трговцима уметнинама, преживео рат и вратио се у родну Пољску да би наставио да прави инструменте до своје смрти 1953. године. 

(Тањуг) Фото: АП

Коментари / 0

Оставите коментар