Како је једна макета МИГ-а 29 преварила НАТО бомбардере
Једина преживела макета авиона из 1999. данас стоји као симбол војничке домишљатости и борбе за очување српског неба.
Србија 27.04.2025 | 19:59
Док су крстареће ракете и НАТО бомбардери 1999. године немилосрдно гађали војне циљеве широм тадашње Савезне Републике Југославије, један човек смислио је план који је, захваљујући храбрости и домишљатости, спасио авионе, пилоте и људске животе. Потпуковник Ђорђе Иванов, пилот Војске Србије у пензији, осмислио је како да помоћу лажних макета превари најмоћнију војну силу света — и тиме ушао у историју.
У Музеју ваздухопловства, надомак београдског аеродрома Никола Тесла, данас стоји рестаурирана макета МИГ-а 29, сведочанство једног од најдомишљатијих војних маневара из савремене српске историје. Од укупно шест израђених макета, само је ова преживела бомбардовање.
„Прву ноћ смо преживели једва, јер су то били најжешћи удари крстарећим Томахавк ракетама. Да смо остали у оперативном центру још пола сата, не би нас било“, присећа се Иванов за у емисији Црно на бијело.
Инспирацију за овај необични војни трик, Иванов је пронашао у властитом детињству. Када је имао свега девет година, направио је макету Тројанског коња високу готово осам метара, што му је донело прву награду на фестивалу у Струмици. Ипак, умало је тада завршио у проблему јер је за ту конструкцију искористио даске из школе и пољских тоалета.
У јеку бомбардовања, сетио се те сцене из детињства и синула му је идеја: да направе шест макета авиона МИГ-29, колико је тада остало оперативних летелица. Циљ је био да се прави авиони склоне у заклоне, а НАТО авијација бомбардује макете, верујући да гађа праву мету.
Иако је у почетку наишао на неповерење и подсмех, Иванов није одустајао. Један локални политичар чак је прокоментарисао да је „мајор пролупао од детонација“, али то га није обесхрабрило.
Са својим сарадницима разрадио је читаву тактику како би макете на радару и из ваздуха деловале као прави борбени авиони. „Ноћу смо ложили ватру у бурићима на репу макете, користили крпе натопљене керозином да симулирамо термални траг. Када би НАТО извиђачи снимили термовизију, за њих је то био сигуран знак да је авион на земљи. Убрзо би уследио напад, а прави МИГ се налазио на само стотинак метара даље“, открива Иванов.
За овај подвиг, потпуковник Иванов одликован је орденом Белог орла са златним мачевима — највишим војним признањем за одбрану и безбедност Србије. Одликован је у друштву уметника попут Емира Кустурице, Горана Бреговића и Боре Ђорђевића.
Данас, једина преживела макета МИГ-а 29 стоји у Музеју ваздухопловства као неми сведок храбрости, домишљатости и борбе за сваки педаљ неба над Србијом. Прича о Ђорђу Иванову остаје запис у историји о томе како су се домишљати људи борили из сенке, користећи мудрост стару хиљадама година — баш као у легенди о Тројанском коњу.
(БН) Фото: БН
Коментари / 4
Оставите коментарБраво
27.04.2025 20:40Свака цаст.
ОДГОВОРИТЕАрсић
27.04.2025 21:17Свака част за идеју и реализацију заслужио је медаљу па и више од тога.
ОДГОВОРИТЕПетар Митић
27.04.2025 21:44Свака част г. Иванов. Поред г. Иванова и његове екипе, треба истаћи и улогу фирме Миле Драгић. Радници ове фирме су доста допринијели, у изради ових макета. На жалост фирму Миле Драгић, уништио је Млађан Динкић.
ОДГОВОРИТЕдеда
27.04.2025 21:46Те праве сто су остали поставите у дјеције вртице да им слузе као тобогани, јер низаста висе и нису.
ОДГОВОРИТЕ