Kako je jedna maketa MIG-a 29 prevarila NATO bombardere
Jedina preživela maketa aviona iz 1999. danas stoji kao simbol vojničke domišljatosti i borbe za očuvanje srpskog neba.
Srbija 27.04.2025 | 19:59
Dok su krstareće rakete i NATO bombarderi 1999. godine nemilosrdno gađali vojne ciljeve širom tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, jedan čovek smislio je plan koji je, zahvaljujući hrabrosti i domišljatosti, spasio avione, pilote i ljudske živote. Potpukovnik Đorđe Ivanov, pilot Vojske Srbije u penziji, osmislio je kako da pomoću lažnih maketa prevari najmoćniju vojnu silu sveta — i time ušao u istoriju.
U Muzeju vazduhoplovstva, nadomak beogradskog aerodroma Nikola Tesla, danas stoji restaurirana maketa MIG-a 29, svedočanstvo jednog od najdomišljatijih vojnih manevara iz savremene srpske istorije. Od ukupno šest izrađenih maketa, samo je ova preživela bombardovanje.
„Prvu noć smo preživeli jedva, jer su to bili najžešći udari krstarećim Tomahavk raketama. Da smo ostali u operativnom centru još pola sata, ne bi nas bilo“, priseća se Ivanov za u emisiji Crno na bijelo.
Inspiraciju za ovaj neobični vojni trik, Ivanov je pronašao u vlastitom detinjstvu. Kada je imao svega devet godina, napravio je maketu Trojanskog konja visoku gotovo osam metara, što mu je donelo prvu nagradu na festivalu u Strumici. Ipak, umalo je tada završio u problemu jer je za tu konstrukciju iskoristio daske iz škole i poljskih toaleta.
U jeku bombardovanja, setio se te scene iz detinjstva i sinula mu je ideja: da naprave šest maketa aviona MIG-29, koliko je tada ostalo operativnih letelica. Cilj je bio da se pravi avioni sklone u zaklone, a NATO avijacija bombarduje makete, verujući da gađa pravu metu.
Iako je u početku naišao na nepoverenje i podsmeh, Ivanov nije odustajao. Jedan lokalni političar čak je prokomentarisao da je „major prolupao od detonacija“, ali to ga nije obeshrabrilo.
Sa svojim saradnicima razradio je čitavu taktiku kako bi makete na radaru i iz vazduha delovale kao pravi borbeni avioni. „Noću smo ložili vatru u burićima na repu makete, koristili krpe natopljene kerozinom da simuliramo termalni trag. Kada bi NATO izviđači snimili termoviziju, za njih je to bio siguran znak da je avion na zemlji. Ubrzo bi usledio napad, a pravi MIG se nalazio na samo stotinak metara dalje“, otkriva Ivanov.
Za ovaj podvig, potpukovnik Ivanov odlikovan je ordenom Belog orla sa zlatnim mačevima — najvišim vojnim priznanjem za odbranu i bezbednost Srbije. Odlikovan je u društvu umetnika poput Emira Kusturice, Gorana Bregovića i Bore Đorđevića.
Danas, jedina preživela maketa MIG-a 29 stoji u Muzeju vazduhoplovstva kao nemi svedok hrabrosti, domišljatosti i borbe za svaki pedalj neba nad Srbijom. Priča o Đorđu Ivanovu ostaje zapis u istoriji o tome kako su se domišljati ljudi borili iz senke, koristeći mudrost staru hiljadama godina — baš kao u legendi o Trojanskom konju.
(BN) Foto: BN
Komentari / 4
Ostavite komentarBravo
27.04.2025 20:40Svaka cast.
ODGOVORITEArsić
27.04.2025 21:17Svaka čast za ideju i realizaciju zaslužio je medalju pa i više od toga.
ODGOVORITEPetar Mitić
27.04.2025 21:44Svaka čast g. Ivanov. Pored g. Ivanova i njegove ekipe, treba istaći i ulogu firme Mile Dragić. Radnici ove firme su dosta doprinijeli, u izradi ovih maketa. Na žalost firmu Mile Dragić, uništio je Mlađan Dinkić.
ODGOVORITEdeda
27.04.2025 21:46Te prave sto su ostali postavite u djecije vrtice da im sluze kao tobogani, jer nizasta vise i nisu.
ODGOVORITE