Мобилни и вјештачка интелигенција удар на фотографе?

Мобилни телефони су већ одавно на неки начин угрозили рад фотографа. Сада, развојем вјештачке интелигенције која је способна да направи и уреди фотографију како год ми желимо и то  изузетно квалитетно , доводи се у питање опстанак овог заната. 

Република Српска 21.04.2025 | 21:15
Мобилни и вјештачка интелигенција удар на фотографе?

Мобилни телефони су нам омогућили да свако од нас буде фотограф и да направи неограничен број фотографија када то год пожелимо. Нажалост, мали број тих фотографија се израђује, па су фотографи у том погледу на неки начин оштећени.

Додатни удар на фотографије могла би да представља вјештачка интелгинција која је путем чат џи пи ти-ја  или дип сик-а способна да генерише или уреди фотографије како год пожеило и то изузетно квалитетно.   Ипак, дугогодишњи професионални фотограф Пеђа Крстовић тврди да упркос свему овоме фотографи нису угрожени и да су тражени више него икад.  

"Та вјештачка интелигенција ће помоћи фотографима. Колико видим ти параметри који се задају тој вјештачкој интелигенцији, она ради посао неког фотографа и олакшава му. Већ видим да на тај начин могу да одбаце неке фотографије на којима су људи трепнули, или које су замућене и нису оштре и може да одради много тога што му фотограф зада, као да је он радио", каже Крстовић. 

Разлика између вјештачке интелигенције и фотографа је и у томе што је добру фотографију најважније људско око и осјећај, а не апликација или добар фотоапарат. 

"Све зависи ко шта тражи, ако неко жели само да сакрије неке своје мане или себе жели да прикаже у неком одређеном свјетлу, он онда може да изабере било какву фотографију коју ће да обради и која ће задовољити те његове потребе и ту естетику за коју он мисли да је добра, а онда ће све то објављивати на друштвеним мрежама и представљаће као себе и он ће се тиме задовољити. Међутим, бавити се фотографијом је нешто много дубље и захтјева много више образовања и знања. Замислите сад, ваша је свадба, и шта , ви ћете се сами сликати или ћете то дати да уради неки ваш гост без обзира на његово знање, значи ипак треба знање и ангажман неког човјека који ће то да ради", истиче Крстовић.  

Док фотограф користи само око и апарат  за настанак фотографије, вјештачка интелигенција користи све претраживаче који су јој доступни и који су јој у програмском коду дозвољени да користи. 

"Из мора база фотографија које псотоје на претраживачима вјештачка интелигенција користи фрагменте и креира нову фотографију. Не може она апсолутно на основу било каквог податка или постојећих да креира неку фотографију, Морате написати шта желите и како та фотографија треба да изгледа, што је боље описана и са што више детаља биће онаква какву ви тражите", појашњава Проф. Др Божидар Поповић декан Електротехничког факултета Универзитета у Источном сарајеву. 

Да вјештачка интелигенција ипак неће утицати на рад фотографа и других професија гдје је потребна креативност , потврђује и Поповић. 

"Сматрам да послови који се и донекле сад могу замјенити вјештачком интелигенцијом као што су послови програмера у области електротехнике, такође неће  у потпуности  моћи замјенити , јер управо ти програмери на основу своје креативности креирају и раде  на развијању вјештачке интелигенције. Неће се никада доћи у фазу да вјештачка интелигенција буде толико способна да сама себе развија или да сама надограђује процесе које може да обавља", закључује Поповић. 

Велики проблем вјештачке интелигенције је њена злоупотреба када је ријеч о фотографијама. Врло лако, путем апликације могуће је направити фотографије које нису истините, а које обичном посматрачу могу дјеловати врло истинито и реално, што доводи у питање етичност. 

(БН) Фото: БН

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Реално

21.04.2025 23:00

Ја заната и гована. Хљеба без мотике

ОДГОВОРИТЕ