Mobilni i vještačka inteligencija udar na fotografe?
Mobilni telefoni su već odavno na neki način ugrozili rad fotografa. Sada, razvojem vještačke inteligencije koja je sposobna da napravi i uredi fotografiju kako god mi želimo i to izuzetno kvalitetno , dovodi se u pitanje opstanak ovog zanata.
Republika Srpska 21.04.2025 | 21:15
Mobilni telefoni su nam omogućili da svako od nas bude fotograf i da napravi neograničen broj fotografija kada to god poželimo. Nažalost, mali broj tih fotografija se izrađuje, pa su fotografi u tom pogledu na neki način oštećeni.
Dodatni udar na fotografije mogla bi da predstavlja vještačka intelgincija koja je putem čat dži pi ti-ja ili dip sik-a sposobna da generiše ili uredi fotografije kako god požeilo i to izuzetno kvalitetno. Ipak, dugogodišnji profesionalni fotograf Peđa Krstović tvrdi da uprkos svemu ovome fotografi nisu ugroženi i da su traženi više nego ikad.
"Ta vještačka inteligencija će pomoći fotografima. Koliko vidim ti parametri koji se zadaju toj vještačkoj inteligenciji, ona radi posao nekog fotografa i olakšava mu. Već vidim da na taj način mogu da odbace neke fotografije na kojima su ljudi trepnuli, ili koje su zamućene i nisu oštre i može da odradi mnogo toga što mu fotograf zada, kao da je on radio", kaže Krstović.
Razlika između vještačke inteligencije i fotografa je i u tome što je dobru fotografiju najvažnije ljudsko oko i osjećaj, a ne aplikacija ili dobar fotoaparat.
"Sve zavisi ko šta traži, ako neko želi samo da sakrije neke svoje mane ili sebe želi da prikaže u nekom određenom svjetlu, on onda može da izabere bilo kakvu fotografiju koju će da obradi i koja će zadovoljiti te njegove potrebe i tu estetiku za koju on misli da je dobra, a onda će sve to objavljivati na društvenim mrežama i predstavljaće kao sebe i on će se time zadovoljiti. Međutim, baviti se fotografijom je nešto mnogo dublje i zahtjeva mnogo više obrazovanja i znanja. Zamislite sad, vaša je svadba, i šta , vi ćete se sami slikati ili ćete to dati da uradi neki vaš gost bez obzira na njegovo znanje, znači ipak treba znanje i angažman nekog čovjeka koji će to da radi", ističe Krstović.
Dok fotograf koristi samo oko i aparat za nastanak fotografije, vještačka inteligencija koristi sve pretraživače koji su joj dostupni i koji su joj u programskom kodu dozvoljeni da koristi.
"Iz mora baza fotografija koje psotoje na pretraživačima vještačka inteligencija koristi fragmente i kreira novu fotografiju. Ne može ona apsolutno na osnovu bilo kakvog podatka ili postojećih da kreira neku fotografiju, Morate napisati šta želite i kako ta fotografija treba da izgleda, što je bolje opisana i sa što više detalja biće onakva kakvu vi tražite", pojašnjava Prof. Dr Božidar Popović dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Istočnom sarajevu.
Da vještačka inteligencija ipak neće uticati na rad fotografa i drugih profesija gdje je potrebna kreativnost , potvrđuje i Popović.
"Smatram da poslovi koji se i donekle sad mogu zamjeniti vještačkom inteligencijom kao što su poslovi programera u oblasti elektrotehnike, takođe neće u potpunosti moći zamjeniti , jer upravo ti programeri na osnovu svoje kreativnosti kreiraju i rade na razvijanju vještačke inteligencije. Neće se nikada doći u fazu da vještačka inteligencija bude toliko sposobna da sama sebe razvija ili da sama nadograđuje procese koje može da obavlja", zaključuje Popović.
Veliki problem vještačke inteligencije je njena zloupotreba kada je riječ o fotografijama. Vrlo lako, putem aplikacije moguće je napraviti fotografije koje nisu istinite, a koje običnom posmatraču mogu djelovati vrlo istinito i realno, što dovodi u pitanje etičnost.
(BN) Foto: BN
Komentari / 1
Ostavite komentarRealno
21.04.2025 23:00Ja zanata i govana. Hljeba bez motike
ODGOVORITE