Грунтовне књиге општине Петрово још увијек у Федерацији
Према попису из 2013. године општина Петрово има око 7000 хиљада становника, а величина територије је око 110 километара квадратних са седам мјесних заједница. Општина Петрово има огромне природне потенцијале, за агро, бањски и вјерски туризам, а ипак спада у ред неразвијених општина.
Република Српска 21.04.2025 | 20:21
Један од проблема општине Петрово је што никад није дошла у посјед грунтовних књига за своју територију. Начелник општине се нада да ће у 2025 Геодетска управа Република Српска изједначавањем грунта и катастра кроз масовна излагања ријешити овај проблем.
"Имамо проблем са грунтовним књигама које и данас дан нису предате у надлежни суд у Добоју, него су и даље у Грачаници, тако да и физичка лица и привредни субјекти, имамо сви проблеме везано за грунтовницу. Знаћи од 95. сви могући предсједници извршних одбора, начелници на разне стране су се обраћали, чак смо стизали и до члана Предсједништва из реда српског народа, сви су се чудили чуду, обећавали, међутим ево ни до дана данас тај проблем нажалост није ријешен," рекао је Петковић, који је у прошлом мандату прешао у редове СНСД-а.
Највећи потенцијал општине јесте пољопривреда.
Бојан Ристић из села Порјечина се мљекарством бави преко 20 година и планира остати у Петрову.
"Што се тиче општине Петрово и самог начелника сарадња је одлична, наравно увијек може боље, али сарадња је одлична, само кад узмем да смо ми прије неких 7-8 година кренули са подстицајем по литри млијека тада са три фенинга, ове године смо имали пвећање, већ смо изашли на 8 фенинга по литриу млијека," каже Ристић.
- Чињеница да је одлуком Владе од краја 2024 године Петрово и даље у реду неразвијених општина и поред свих својих потенцијала, као што су шуме, извори воде, обрадиво земљиште, говори нам да се не ради добро, наводи Дарко Петровић, предсједник општинског одбора СДС-а која је опозициона партија у овој општини.
Петровић каже и да не види конкретнију помоћ Републике Српске.
"Ја као грађанин општине Петрово, ја је не осијетим. Само ћемо узети за примјер задње 4 године гдје општинска власт се изједначила са власти на нивоу Републике Српске и не могу рећи да је то на било који начин искориштено. Ево чујем, нисам присуствовао, тако причају да је предсједник обећао неки милион за изградњу неког вртића и даље се не појављује то, само још има и даље у причи. Ситуација каква је у Републици Српској тако је и у Петрову, да кажемо није сигурно боља, може само бити гора", казао је он.
Петровић указује и на неправилности током запошљавања.
"Ако ниси дио већине тј, ако ниси уз владајуће партије, џаба што си најбољи, џаба што су најпаметнији, имаш најбоље оцјене и даље ти то неће бити неки предуслов да би ти добио неко мјесто или високу функцију," наводи Петровић.
(БН)
Коментари / 2
Оставите коментарРе
21.04.2025 22:56Ради се о намјерној опструкцији од стране Федерације БиХ, иако је Дејтон врло јасно рекао да постоји међуентитетска линија разграничења, чак Анекс 2 говори о "споразуму о граници"! Према томе то је уставна и законска обавеза да се изврши преузимање катастра између два ентитета на међуентитетској линији! Из Федерације то стално опструишу јер се боје да је то формирање државне границе између ентитета и боје се да прихвате истину како је утврђено у Дејтону! То ће на крају сама да уради Република Српска и без Федерације БиХ када се буде оснивао нови катастар у тим граничним катастарским општинама!
ОДГОВОРИТЕЦудо
21.04.2025 22:59Тај Петковић је зло.Човјек гледа само свој интерес.Он је сваки дан или пијан или мамуран,увијек необријан,неуредан,сачувај нас боже од таквих.
ОДГОВОРИТЕ