Лани само један носилац правосудне функције разријешен
Само један носилац правосудне функције санкционисан је мјером разрјешења са дужности прошле године, што је видљиво из извјештаја Уреда дисциплинског тужиоца (УДТ).
Република Српска 14.04.2025 | 14:15
Судијама и тужиоцима због пропуста у раду изречено је 27 дисциплинских мјера, а већина су биле јавне опомене (9), смањење плате (8) и писмене опомене које се јавно не објављују (5). Поред поменутог разрјешења, изречена је и једна мјера премјештаја са мјеста замјеника главног тужиоца.
Разлози за санкције у два случаја су биле то што се одговорни нису изузели из случајева у којима постоји сукоб интереса, док су у седам случајева донијели одлуке којима се очигледно крше закон и правила поступка.
Ипак, санкције за ове пропусте су благе, а подаци УДТ-а показују да није дошло до озбиљних промјена у санкционисању пропуста у правосуђу и поред значајног пораста броја притужби на рад судија и тужилаца, који је у прошлој години повећан за 20%. Највећи број се односи на озбиљне оптужбе за кршење етичког кодекса што је довело до нарушавања угледа и интегритета правосуђа.
Ипак од 1385 притужби свега 59 је оцијењено као основано, а покренуто је укупно 37 дисциплинских поступака. Њима је обухваћено 7 тужилаца, 4 руководиоца правосудних институција и 28 судија. С друге стране, вријеме рјешавања притужби смањено је на 183 дана, што представља напредак у односу на претходну годину за 22 дана.
Анализа ТИ БИХ која је објављена прије двије године показала је да је смањење плате најчешћа дисциплинска мјера, док су разрјешења и даље изузетак и такве санкције остају спорадичне. Та анализа је показала да је у свега 4% изречених мјера дошло до разрјешења судија и тужилаца што показује да је политика ВСТС-а још увијек блага у смислу репресивног елемента санкције.
Посебан случај представља носилац правосудне функције против кога је у 2024. години вођен шести дисциплински поступак – што јасно указује на постојање рецидивизма и мањкавости у систему превенције.
Подаци показују да, упркос покушајима провођења реформи у правосуђу, још није успостављен систем који би гарантовао стварну одговорност и интегритет носилаца правосудних функције. То је важно напоменути поново у контексту поразних резултата које правосуђе БиХ има у борби против корупције. Осим тога, дисциплинска одговорност је кључна компонента независности и ефикасности правосуђа и зато је ТИ БиХ предлагао мјере које укључују:
- већу транспарентност самих дисциплинских поступака и одлука,
- повећање броја и опсега дисциплинских мјера уз увођење строже и конзистентније казнене политике,
- разматрање модела другачијег уређења поступка како би се смањили непримјерени утицаји,
- јачање независности Уреда дисциплинског тужиоца од самог ВСТС-а, преноси <стронг>транспарентно.бастронг>а>.
(БН) Фото: Илустрација
Коментари / 1
Оставите коментарсвето
14.04.2025 15:26Казне које добију судије и тузиоци, а због крсења закона, устава и процедура су у виду плаценог семинара у Неум. Раде ста хоце, стите једни друге и ни за ста не одговарају ( имунитет ) - то се односи на руководеци кадар правосудних институција. Наравно 90 % судија и тузилаца своју дузност обавља цасно и постено.
ОДГОВОРИТЕ