Деменција: Рани знаци, узроци и важност правовремене детекције
Деменција представља хронично неуродегенеративно стање које доводи до постепеног губитка можданих функција као што су памћење, мишљење, расуђивање и способност обављања свакодневних активности.
Република Српска 31.01.2025 | 13:48
Пише: Прим. др Ламија Дурановић, специјалиста неуропсихијатрије
Деменција није нормалан дио старења, већ посљедица различитих патолошких процеса у мозгу. Према подацима Свјетске здравствене организације (WХО), погађа око 55 милиона људи широм свијета, а предвиђа се да ће се до 2050. број случајева готово утростручити.
Ови подаци су алармантни, посебно у земљама са старијом популацијом и ограниченим ресурсима за лијечење.
Узроци деменције: Деменција може имати различите узроке, а најчешћи су Алцхајмерова болест, при којој долази до накупљања амилоидних плакова и неурофибриларних чворова у мозгу, што узрокује одумирање нервних ћелија. Ова болест представља узрок око 60 до 70% случајева деменције.
Слиједи васкуларна деменција која настаје као посљедица оштећења крвних судова мозга, често повезана са можданим ударом или хроничним високим крвним притиском, те Леwy бодy деменција која је карактеристична по абнормалним протеинима који се таложе у мозгу.
Фронтотемпорална деменција погађа млађе особе (45-65 година) и узрокује промјене у личности, понашању и говору.
Присутне су и секундарне деменције које се јављају као посљедица неуролошких болести попут мултипле склерозе, Паркинсонове болести, али и других стања попут депресије, дефицита витамина Б12 и хроничне злоупотребе алкохола.
Симптоми: Деменција се обично развија постепено, са неспецифичним симптомима који често остају непрепознати.
Најчешћи рани знакови укључују проблеме с памћењем, попут заборављања недавних догађаја, важних датума или упута, тешкоће с говорним изражавањем, отежано доношење одлука, те потешкоће у планирању или рјешавању свакодневних задатака.
Збуњеност у времену и простору, те губљење у познатом окружењу или непрепознавање дана и времена јесу знакови упозорења на деменцију, као и промјене у расположењу и понашању које са собом вуку повлачење из друштва, појаву апатије, депресије или раздражљивости.
Рано препознавање симптома омогућава ранију интервенцију, успоравање прогресије болести и бољи квалитет живота за обољелу особу и њену породицу. Правовремена дијагноза деменције кључна је због започињања адекватне терапије, јер иако не постоји лијек за већину облика деменције, доступни медикаменти могу значајно успорити напредак болести.
Такође, планирање будућности омогућава пацијентима и њиховим породицама доношење важних одлука о здравственој њези, финансијама и животном окружењу, док психолошка и социјална подршка кроз рани почетак програма рехабилитације, менталне стимулације и физичке активности, побољшава функционалност и квалитет живота.
Лијечење деменције је мултидисциплинарно и укључује медикаментну терапију, односно лијекове који успоравају напредовање симптома, те промјене животних навика кроз уравнотежену исхрану (Медитеранска дијета), физичку активност, редован сан и менталну стимулацију. Психосоцијална подршка пружа се пацијенту кроз когнитивне терапије, подршку породице и прилагођавање животног окружења.
Превенција: Иако неки фактори ризика нису промјењиви, попут старости и генетике, многи се ипак могу контролисати усвајањем здравих животних навика, контролом хроничних болести, те менталним и социјалним активностима попут учења нових вјештина, читања, играња друштвених игара, чиме се смањује ризик од когнитивног пада.
Деменција је изазов који захтијева сарадњу цијелог друштва – од здравствених радника до породице и институција. Рано препознавање симптома и превентивне мјере кључни су за смањење њеног утицаја на појединце и заједницу.
Правовремена реакција није само одговорност медицинских радника, већ и свих. Зато је потребно разговарати о деменцији, подизати свијест о њеном препознавању и важности подршке онима којима је најпотребнија.
АНТР: Рано откривање деменције
У Кантоналној болници “Сафет Мујић” у Мостару, уз подршку компаније Хемофарм, започео је пројекат раног откривања деменције код пацијената старијих од 60 година. Овим пројектом се настоји, кроз редовне прегледе и брзе когнитивне тестове, смањити број недијагностикованих случајева и пружити правовремена терапија.
(ПР)
Коментари / 0
Оставите коментар