Пољопривредници се са зебњом припремају за сјетву
Јесења сјетва је на прагу, а неизвјесност и страх се увукли међу пољопривреднике. Из године у годину, рачуница све тања, али радити се мора.
Република Српска 05.10.2024 | 21:10
Још једна тешка година за пољопривреднике. Битка се била око откупне цијене пшенице, а затим је суша обрала кукуруз. Тако ојађени, са зебном се припремају за јесењу сјетву.
Јесења сјетва је на прагу, а неизвјесност и страх се увукли међу пољопривреднике. Из године у годину, рачуница све тања, али радити се мора.
“Не смијемо стати. Ако станемо још горе. Радити се мора, засијати се мора, све као и прошле године, нема друге”, каже Стево Мишић, пољопривредник из Балатуна.“Улазимо скроз безвољно, вјерујте да уопште не улазим са неким моралом у производњу, из тог разлога што је цијена сјеменског материјала 130-140 марака, а ми смо давали по 35 марака. Значи, три до четири пута скупља, то никад није било”, каже Стево Радић, пољопривредник из Горњег Црњелова.
Мука је, кажу пољопривредници, улагати у нешто за шта не знају да ли ће од тога имати и користи. На тој вјетрометини, препуштени су сами себи.
“Све ми то завршимо, али све је неизвјесност. Надамо се бољем, али свака година је све гора. Чекамо ко ће да нам каже да ли ће откупити пшеницу или неће, како ће шта ће”, каже Ђорђе Вакчић, пољопривредник из Мале Обарске.
И баш кад би требало да убирају плодове свог рада, тад наступе проблеми, због којих неки и одустају од производње.
“Ја не могу сваке године ићи у минус. Подстицај треба да буде да се ми развијамо, да купујемо земљу, проширујемо приозводњу, а не да гасимо пожар”, каже Стево Радић.
Оно што је за сада добра вијест јесте киша која је пала у неколико наврата иде на руку пољопривредницима.
“Узимајући у обзир да од 2. јула до средине септембра није било капи кише, ове падавине су изузетно добро дошле да се може започети са припремом земљишта за сјетву озимих култура. Ако бисмо знали да ће бити сушна зима може ово да прође, али ми агрономи би вољели да буде кишно, зато што немамо довољне количине резервне влаге за прољеће”, каже агроном, Драган Зарић.
Пољопривредницима, послије свега, остаје да гледају у небо, да се надају повољним временским приликама, али и доброј цијени за своје производе.
(БН) Фото: БН
Коментари / 12
Оставите коментарМицко
05.10.2024 21:27Нико вама не одредјује цијену, до вас самих. Према томе, да немате користи не бисте радили. Али вазно је кукати сваке године....
ОДГОВОРИТЕРеалиста
05.10.2024 22:58Види се да немаш појма. Пшеница је берзанска роба који то сељак продаје на берзи. Боље би ти било да си шутио.
Ре за правду
06.10.2024 00:26Кога се боје. Чега се боје. Зашто живите у страху. То је јако лоше.
Мицко
06.10.2024 09:35Ре реалиста:мајсторе, произведес и не дас испод своје цијене.Ако не мозес добити то сто тразис, онда се не бавис тим. Мозе ли простије??? Али не, ти од дрзаве узмес подстицаја, узмес разноразних субвенција, удјес с њима у коло, е па онда морас играти како они свирају. Види се да ти имас појма....
абц
06.10.2024 12:09Много нетачних коментара. Прво, оборили су цијену пшеницу, откупна овогодишњег рода је прениска. А ево, када су откупили по ниској цијени сада се већ прича о поскупљењу брашна?! Па због чега, шта је разлог? Умјесто да буде појефтини брашно. Лоповска држава.
Ре мицко
06.10.2024 13:04Једеш ли ти или живиш од фотосинтезе? Све и једној нормалној држави пољопривреда је стратешка грана привреде. То сто.ти фантазираш и измисљаш економију и нека правила причај неком другом.
Досдни сте више
05.10.2024 21:35Ко било коме осим пољопривредника даје подстицаје? Ко даје подстицај фризеру, месару, пошто за вас љекар и инжињер ништа не раде наводим те полуобразоване примјере
ОДГОВОРИТЕИдеално
05.10.2024 22:00Полако, доци цес и ти до памети...ухљебу!
Глупи смо до бола
05.10.2024 22:27Ни љекар, ни инзињер не да не би могли да раде, вец не би могли да презиве без пољопривредника. Храна нам је свима непоходна за звот. Да бисмо били болесни па да нам затреба љекар, морамо прије свега бити зиви. Да бисмо се возили путевима или мостовима које пројектују инзињери, морамо бити зиви. Да ли вам је сада јасно засто свака нормална особа радо плаца порез ако дио тог пореза иде у субвенције за пољопривреду? Јер нам буквално зивот зависи од тога. Европска унија одваја висе од половине цјелокупног будзета за субвенције, не зато сто су добри или зато сто воле фармере, вец зато сто нису глупи. На планети има много људи а мало обрадивог земљиста, ако не подрзе пољопривреду досао би брзо дан када хране не би било. Сто знаци да зивот не би био могуц. Не требас цак бити ни много образован да разумијес сврху и вазност субвенција, довољно је сасвим мало интелигенције.
Реалиста
05.10.2024 23:00Поредити фризера или доктора са пољоПРИВРЕДОМ је трагикомично и говори колико имаш (не)интелигенције.
Шпијун
05.10.2024 21:39Немојте радити види се да је неисплативо имате Милионе у масинама
ОДГОВОРИТЕИстина
06.10.2024 14:23Ето колико је добро бити семјак села празна ти сто паметују на село и мотику у руке нетреба им дати ниста нек цркну а не социјали ако сељак не мозе живјети напустај то друство то јесве лопов до лопова
ОДГОВОРИТЕ