Да ли власт проводи припреме за изборе по оспореном Изборном закону или је поново трговина на сцени?!

Више од годину дана Република Српска нема чланове Републичке изборне комисије. Пет од седам чланова прошле године поднијело је оставке након позива предсједника Републике Српске Милорада Додика. И онда је Српска кренула у доношење свог закона, Уставни суд га оспорио, а игранка се наставља бирањем нових чланова РИК-а упркос вануставности закона. Да ли се постепено врше припреме за провођење избора по изборном закону Српске?

Република Српска 30.06.2025 | 19:37
Да ли власт проводи припреме за изборе по оспореном Изборном закону или је поново трговина на сцени?!

Комисија за избор и именовање Народне скупштине 20. јуна ове године донијела је одлуку да распише јавни конкурс за избор Републичке изборне комисије. И то не би био проблем да Изборни закон Српске, који је Народна скупштина усвојила 19. априла прошле године, није проглашен привремено неважећим од стране Уставног суда БиХ. Према том закону, улогу ЦИК-а преузела би Републичка изборна комисија што је очигледно и циљ бирања нових чланова. Ипак, неки мисле да све зависи од другостепене пресуде Милораду Додику.

Ако пресуда буде повољна по Додика, можемо очекивати повлачење из свих планова, али шта ако одлука суда буде неповољна?

„Уколико буде лоша по Додика да ће се ићи у правцу формирања изборне комисије и организовања избора на нивоу Српске по тим правилима које је усвојила НС РС, а то онда значи да имамо двовлашће да имамо и ЦИК и РИК и то онда никако није добро и можемо доћи у ситуацију да имамо изабрана два предсједника и ту смо онда у великом проблему“, сматра  Велизар Антић, политички аналитичар.

Према Изборном закону БиХ, надлежност ентитетских комисија одређује Централна изборна комисија. Ипак, оно што је властима у Српској највише засметало су наметнуте Шмитове измјене државног закона које предвиђају, између осталог, увођење електронских бројача листића и видео надзор.

То значи да ће се испуњени гласачки листићи скенирати што ће онемогућити фалсификовање.

Политички аналитичар Тања Топић сматра да се избором чланова Републичке изборне комисије покушава створити резервна ситуација док се не сазна каква ће бити пресуда Милораду Додику. 

„Мислим да се то држи као једна врста одржавања те сталне тензије али је она у причуви као резервни план гдје се може извући са завршеним припремљеним материјалом и онда се ствар доведе пред свршен чин“, истиче Тања Топић, политички аналитичар.

Посланици опозиције скоро на сваком засједању упозоравају надлежне на погрешне потезе, међу којима је и овај са игнорисањем одлуке Уставног суда БиХ. То показује колико неко мора бити политички неодговоран или опасан за свој народ да спроведе изборе по закону који је проглашен да је антидејтонски и антиуставни, сматра народни посланик Тања Вукомановић.

„То би нас изоловало уништило одвојило од свега али ипак вјерујем да се то неће догодити јер смо видјели да је досљедност Додику слаба тачка и да има много закона који су у Српској усвојени и никад се нису проводили.  Ово је само још један пуцањ у празно и неко показивање зуба пред пресуду као што је било најављивана и гранична полиција, посебни састав полиције, нашег ВСТС, сад најава избора. Користи све неке џокере које има у рукаву да покуша неком да запријети а ус твари највише пријети грађанима ове земље“, каже Тања Вукомановић, посланик ПДП у НС РС.

Новим Изборним законом прописана су много шира овлаштења члановима РИК-а јер су преузете све надлежности Централне изборне комисије. Иначе, занимљиво је да предсједник Народне скупштине РС Ненад Стевандић прошле године није прихватио оставке чланова РИК-а на функције у том тијелу, а које је од чланова РИК-а тражила Влада Српске, тако да ће бити занимљиво видјети да ли ће се вратити стари чланови или ће бити неки нови.

(БН) 

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

БЛ

30.06.2025 20:11

Ма нетреба се замарати тим ентитетским противзаконитим "законима".Осврнимо се уназад само пар година па ћемо видјети да важе и важит ће само Закони на нивоу БиХ и тачка све друго је кривично дјело.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

30.06.2025 22:40

Највећи стету имамо сами себи. Опструирајуци државне институције ми уствари добијемо то да сами себе блокирамо. Није ми јасно да то неразумије обичан човјек док политицари само зеле некакав популизам и скретање пажње са корупције

Name

Божо

30.06.2025 20:23

Бачена кост да се не прича о горецим проблемима завршит це као и све остале донешене одлуке једноставно млачење празне сламе

ОДГОВОРИТЕ
Name

+

30.06.2025 21:45

Само да се прича и њима. А не да је Народ гладан.

ОДГОВОРИТЕ
Name

То је само

30.06.2025 23:14

Скретањеее пазње са горуцих проблемааа ! Избири без скенера и тродупле ревизије без полиције партијске и папака спаваца подмазаних до Цика!!!!!!!! Кирумпирани знају или у затвире или задрзати власт без Европе и Европских законаа! Сто дузе да се оперууу преперу озаконе по својим законимаааа!

Name

Идеално

30.06.2025 23:28

А тек це бити гладан, после ове сусе...