Гљивичне инфекције нокта се тешко и дуго лијече
Затворена обућа лети и заразе са јавних купалишта. најчешћи су узрок промена на нокатним плочама.
Здравље 20.06.2018 | 09:15
Места на којима се најчешће "закачи" гљивична инфекција јесу јавна купалишта, нестерилисани инструменти за маникир и педикир, сале за вежбање и свлачионице. Може да се пренесе са једног на другог укућанина, док су због лошије циркулације, споријег раста нокта и промена структуре нокатне плоче, овом проблему највише склоне старије особе.
- Пацијенти који користе имуносупресивне лекове, имају ослабљен имуни систем, повреду нокта и обољења која доводе до лошије циркулације, под повећаним су ризиком од настанка гљивичних инфекција - каже, за "Новости", др Тања Тирнанић, дерматовенеролог из Завода за кожне и венеричне болести у Београду.
Према речима наше саговорнице, најефикасније лечење укључује терапију оралним антимикотицима, који се примењују седам дана месечно, током неколико месеци.
- Користе се када је незнатно захваћен један нокат, али и у узнапредовалим фазама гљивичне инфекције. Најважнији предуслов за примену системске терапије у лечењу је адекватна функција јетре и редовна контрола биохемијских параметара током примене - каже др Тања Тирнанић.
Управо због поремећаја функције јетре или због повећаног ризика њеага, користе се и антимикотске креме, које захтевају свакодневну, упорну и дуготрајну примену.
- Терапија дуго траје, али је лечење неопходно како би се спречио бол, дискомфор и ширење гљивичне инфекције са нокта на друге делове коже. У појединим случајевима, уколико се инфекција не лечи може да дође до тежих компликација, као што је губитак нокатне плоче и настанка бактеријских инфекција, попут целулитиса и остеомијелитиса - објашњава докторка Тирнанић.
Мере превенције су, такође, важне и обухватају избегавање тесне обуће, обавезно ношење папуча на јавним купалиштима и у свлачионицама, свакодневно прање стопала, редовно скраћивање ноктију и коришћење антифунгалних спрејева за обућу. Такође, педикир и маникир треба обављати у козметичким салонима за које смо сигурни да стерилишу инструменте на адекватан начин.
БАКТЕРИЈЕ И ЕКЦЕМИ
Инфекције гљивицама нису једини узрок промене изгледа нокатне плоче.
- Друга обољења попут псоријазе, екцема, бактеријских инфекција и траума нокта могу довести до промене изгледа нокатне плоче. Због тога је увек најбоље и најсигурније обратити се лекару, урадити миколошки преглед нокта и затим започети терапију антимикотицима уколико је неопходно - каже др Тања Тирнанић.
Новости
фото:интернет
Коментари / 0
Оставите коментар