Нације су мртве, али још не знају
Будућност старог континента је Европа региона, а не националних држава, закључак је конференције у јужнотиролском дворцу Преселс, који је данас почео уз присуство шефова владе Аустрије и Италије.
Свијет 05.07.2014 | 22:57
Аустријски канцелар Вернер Фајман и његов италијански колега Матео Ренци састали су се данас у италијанској провинцији Јужни Тирол, која је прије сто година била још у саставу Аустрије, што је, према оцени гувернера те покрајине Арна Компачера историјски догађај.
У дворцу Преселс код Фесла, на скупу који је окупио политичаре и научнике из више земаља који разговарају о Европи региона, дошло је до састанка два премијера.
Фајман је похвалио Ренца што је на почетку предсједавања Италије ЕУ затражио промијену курса и подсјетио да Унију многи грађани смарају бирократском инстанцом, која је далеко удаљена од интереса становника.
"Европа мора наћи снагу да поново у средиште пажње стави услове живота грађана и ствара раст како би се смањила незапосленост“, подвукао је аустријски канцелар.
Ренци је подсјетио да пре сто година у овом региону нису прављени тунели, мислећи на "Бренер тунел“, који спаја двије земље, већ су копани ровови.
Европски регион Тирол, према његовим ријечима је модел у којем интеграција и идентитет иду руку уз руку.
"Нације су мртве, али су једине које то још не знају“, нагласио је аустријски аутор Роберт Менасе у свом излагању у којем се супроставио националним државама.
Он је истакао да демократија расте када нација умире, те оцијенио Европу региона моделом будућности.
Менасе је подсјетио да је први председник Европске комисије Валтер Халштајн говорио о превазилажењу националних држава као приоритетан циљ европског уједињења, додајући да „такву реченицу њемачка канцеларка Ангела Меркел не може поновити, ни чак помислити“.
Регије су старије од држава, нагласио је он додајући да Европа мора постати мрежа региона.
Иначе Јужни Тирол припојен је Италији послије Првог свјетског рата, након што се ова земља, током оружаних сукоба приклонила побједничком савезу и окренула против Аустро-угарске.
Између Аустрије и Италије због Јужног Тирола дуго година постојао је спор, а и у самој италијанској покрајини многе године биле су обијлежене терористичким акцијама, све док није постигнут договор о аутономији.
Извор: Тањуг
Коментари / 3
Оставите коментарМиско
06.07.2014 07:03Јој ако та мрежа региона пукне, ето ратова горих од свих до сада
ОДГОВОРИТЕВРС РВИ
06.07.2014 07:53Новац и само новац и опет новац. Мртви су они што мисле тако. Зашто неби могле сарађивати националне државе. Чиста глупост и изпирање мозга. Њима ако одговара тако нека ураде, нико им не брани, али наметати другима је много опасно. Добро је поменуо Меркелову, занима ме како би реаговали Руси, Кинези, Египћањи, Грци, ми . . . На крају крајева нека иду у САД-е они свакако немају своју нацију.
ОДГОВОРИТЕмики
06.07.2014 11:47Је..м ти нацију кад моја дјеца немају од чега живјети. Ја 42 године не радим и немам дана радног стажа. Жена не ради.
ОДГОВОРИТЕ