Nacije su mrtve, ali još ne znaju

Budućnost starog kontinenta je Evropa regiona, a ne nacionalnih država, zaključak je konferencije u južnotirolskom dvorcu Presels, koji je danas počeo uz prisustvo šefova vlade Austrije i Italije.

Svijet 05.07.2014 | 22:57
Nacije su mrtve, ali još ne znaju

 

Austrijski kancelar Verner Fajman i njegov italijanski kolega Mateo Renci sastali su se danas u italijanskoj provinciji Južni Tirol, koja je prije sto godina bila još u sastavu Austrije, što je, prema oceni guvernera te pokrajine Arna Kompačera istorijski događaj.
  
U dvorcu Presels kod Fesla, na skupu koji je okupio političare i naučnike iz više zemalja koji razgovaraju o Evropi regiona, došlo je do sastanka dva premijera.

Fajman je pohvalio Renca što je na početku predsjedavanja Italije EU zatražio promijenu kursa i podsjetio da Uniju mnogi građani smaraju birokratskom instancom, koja je daleko udaljena od interesa stanovnika.

"Evropa mora naći snagu da ponovo u središte pažnje stavi uslove života građana i stvara rast kako bi se smanjila nezaposlenost“, podvukao je austrijski kancelar. 

Renci je podsjetio da pre sto godina u ovom regionu nisu pravljeni tuneli, misleći na "Brener tunel“, koji spaja dvije zemlje, već su kopani rovovi.
Evropski region Tirol, prema njegovim riječima je model u kojem integracija i identitet idu ruku uz ruku.

"Nacije su mrtve, ali su jedine koje to još ne znaju“, naglasio je austrijski autor Robert Menase u svom izlaganju u kojem se suprostavio nacionalnim državama.

On je istakao da demokratija raste kada nacija umire, te ocijenio Evropu regiona modelom budućnosti.
  
Menase je podsjetio da je prvi predsednik Evropske komisije Valter Halštajn govorio o prevazilaženju nacionalnih država kao prioritetan cilj evropskog ujedinjenja, dodajući da „takvu rečenicu njemačka kancelarka Angela Merkel ne može ponoviti, ni čak pomisliti“.
  
Regije su starije od država, naglasio je on dodajući da Evropa mora postati mreža regiona.
  
Inače Južni Tirol pripojen je Italiji poslije Prvog svjetskog rata, nakon što se ova zemlja, tokom oružanih sukoba priklonila pobjedničkom savezu i okrenula protiv Austro-ugarske.

Između Austrije i Italije zbog Južnog Tirola dugo godina postojao je spor, a i u samoj italijanskoj pokrajini mnoge godine bile su obijležene terorističkim akcijama, sve dok nije postignut dogovor o autonomiji.

Izvor: Tanjug

Komentari / 3

Ostavite komentar
Name

Misko

06.07.2014 07:03

Joj ako ta mreža regiona pukne, eto ratova gorih od svih do sada

ODGOVORITE
Name

VRS RVI

06.07.2014 07:53

Novac i samo novac i opet novac. Mrtvi su oni što misle tako. Zašto nebi mogle sarađivati nacionalne države. Čista glupost i izpiranje mozga. Njima ako odgovara tako neka urade, niko im ne brani, ali nametati drugima je mnogo opasno. Dobro je pomenuo Merkelovu, zanima me kako bi reagovali Rusi, Kinezi, Egipćanji, Grci, mi . . . Na kraju krajeva neka idu u SAD-e oni svakako nemaju svoju naciju.

ODGOVORITE
Name

miki

06.07.2014 11:47

Je..m ti naciju kad moja djeca nemaju od čega živjeti. Ja 42 godine ne radim i nemam dana radnog staža. Žena ne radi.

ODGOVORITE