Stevanovićev sin potražuje od Nove Željezare 160 mil. KM
Na danas održanom ročištu pred Opštinskim sudom u Zenici nije donesena konačna odluka o pokretanju ili nepokretanju stečajnog postupka nad preduzećem Nova Željezara Zenica.
Republika Srpska 25.06.2026 | 19:56
Sutkinja Sanja Pavlić će, nakon što je danas saslušala kompletan izvještaj koji je u predstečajnom postupku sačinio privremeni stečajni upravnik Jasmin Hadžirašidović, konačnu odluku donijeti u naredna tri dana.
Hadžirašidović je, pak, istakao kako ostaje pri svim navodima iz izvještaja koji je sačinio na zahtjev ovog suda, u kojem je naveo da postoje svi uslovi za otvaranje stečaja nad ovim preduzećem, a koje zahtijeva potpunu reorganizaciju i prekid integralne proizvodnje čelika, koja je i obustavljena nedavnim gašenjem ili prestanka rada pogona Visoka peć, Aglomeracija i Čeličana.
Preduzeće se, istakao je, nalazi u stanju platežne nesposobnosti, a povjerioci potražuju oko 317.307.000 KM, od čega je 240.000.000 KM dospjelih te još 77 miliona KM nedospjelih potraživanja.
Najveći povjerioci su „Ferrum“ iz Zvornika sa 160 miliona koji je u vlasništvu sina ministra saobraćaja i veza RS Zorana Stevanovića, Nova Ljubija Prijedor sa 69 miliona, Pavgord s 41 milion KM, Elektroprivreda BiH s 8,2 miliona, Toplana Zenica sa 6,5 miliona KM, Messer BiH s 5,4 miliona, Energoinvest sa 4,65 miliona KM.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, koja je nedavno sačinila Prijedlog zakona o postupku vanredne uprave u privrednom društvu Nova Željezara Zenica, kojeg su usvojili i zastupnici oba doma Parlamenta FBiH, ima planove za očuvanje integralne proizvodnje čelika u Zenici i BiH te je nedavno, Opštinskom sudu Zenica, za vanrednu upravnicu predložila dugogodišnju zaposlenicu ovog preduzeća Senu Šaranović.
(Capital) Foto: BN/AL

Komentari / 25
Ostavite komentarРе
25.06.2026 20:16Pored nas mogu raditi šta hoće, juče izjava ovog gospodina ,kad željezničari ne dobiju platu ja više neću biti ministar a vlada se zadužila u milijardama i podigla subvenciju za 35 miliona ,taman do izbora, biće za plate.
ODGOVORITElukavica
26.06.2026 01:32Ko je.e Stevanovića.Ne treba mu dati ni marke.
re
26.06.2026 05:37Pa dobro,vidjecemo ako nebude plata,hoce li napustiti.
Domaćin
25.06.2026 20:24Ima li kraja ovim lopovima i izdajnicima?!
ODGOVORITEdsad
25.06.2026 20:26Dobiće šipak. Neka budu sretni ako Tužilaštvo i Poskok ne pokrenu postupak protiv njih.
ODGOVORITEre
26.06.2026 05:38Kao i dosad.
Zoka
25.06.2026 20:44A gde mu je sin stekao poštenim radom toliku kapital ima li tu posla za istražne organe
ODGOVORITEre
26.06.2026 05:39Nije stekao jos,tek je predao da ga isplate.
Džassmin
25.06.2026 20:52Pa njegova firma je imala promet u 2025 godini 20000 maraka , otkud sad toliki poslovi
ODGOVORITERe
25.06.2026 21:43Tako je kad lopovluk i kriminal vlada drzavom,znaci niko posten i cestit u ovom sazivu vlasti nemoze biti ni u sastavu vlasti a tek na celu nekih preduzeca gdje se namirise dobar posao ,sto stecajem ,sto drugim vrstama pljacki,tu se postavljaju stranacki poslusnici kao vd i tad se odraduju poslovi a narod ostaje bez izvora prihoda jer se njihova preduzecs gursau u stecaj i likvidacije
re
26.06.2026 05:41Ma njegova firma je katastrofa,al mali je promocuran .
Nedeljko
25.06.2026 21:05Ova država je je opljačkana ,a narod stoka sitnog zuba ,koja za 100 km da svoj glas ,pa onda kuka ! Gologuzi komunjarski i ateistički sebe nazivaju Srbima ,a to ne mogu biti ni po kanonu SPC ! Ti gologuzi su danas milijarderi a bratststvo i jedinstvo u lopovluku svojih naroda ! I treba uzimati kad smo prodane duše !
ODGOVORITEZenica
25.06.2026 21:51Ma to treba Federalno tuzilastvo da se uključi i ispita, kako je to moguce
Nije bitno
25.06.2026 21:15Ovaj civjek je prije rats dilovi devize u Zvorniku i gle cuds koliko su se napljackali od ove drzave Zasto je narod ginuo ds ova stoka sitnog zuba ispliva i pokradu sto se gidinams stvarslo Gdje jr sud ds ispita gdje mu je sin zaraduo silne milione
ODGOVORITEZa zvorničane
25.06.2026 21:16Ovo vas uskoro čeka.
ODGOVORITE+
25.06.2026 21:43Kako to neko mlati sa tolikim milionima.
ODGOVORITESale
25.06.2026 21:44Pa ljudi moji da li vi vidite ove brojke, koliklo novaca potražuje sin od ovog lika?? Zapamtite to za izbore...
ODGOVORITEPrijedorčanin M.
25.06.2026 22:49Za vrijeme pred.vlade Mikerevića,mom zetu koji živi u Njemačko,jedan ministar iz vlade predlagao da otvore mini pivovaru u B.Luci,Holandska tehnologija stim da svaki ulože po pet stotina hiljada maraka,kad je zet izračunao,više bi bio u avionu nego na zemlji,taj ministar se hvalio kako oni prvi saznaju šta dobo to uzimaju za sebe i biznis registruju na sina,ćerku,snahu ili bližeg rođaka,zet zahvali i odustane,to se sve do danas isto radi,ma neka prokletnici idu u pm...
re
26.06.2026 05:43Tako je,netreba nam neko ko nezna voditi firmu,taj nece znati ni drzavu.
е јадан ти,
25.06.2026 22:10остаћеш гладан и поред тих силних покрадених милиона зоране стевановићу.отићићеш гладан на онај свијет,види ти се да су ти гладне очи.
ODGOVORITEVesna
25.06.2026 23:18Zoran Debeli Gladni !!!
Sta reci?
25.06.2026 23:00Sin od ministra i bivšeg nacelnikA opštine Zvornik ima potraživanje od 160 miliona. Njačete li sektaski glasači ,...naravno debeli bi ginuo za RS...
ODGOVORITEZvornik Z 15 C lamela
26.06.2026 05:46Uništen Zvornik od strane Debelog i mafije. Sad uništavaju državu kompletnu. Čuj onaj mali od Debelog?! Pa ljudi ima li lraja ovoj lopoviji i blamaži?! Ćaća svr raščupo sad djwca kosti oglodavaju. Neko veče policija bez razloga napala onu djecu s državnim zastavama BiH da ih prestraše, a šuška se da ima dosta naše srpske djece koja se takođe raduju uspjesima reprezentacije BiH ali ne smiju glasno da slave. Pa policija preko muslimanske dece s Diviča zastrašuje sve građane grada Zvornika. Strava i užas gdje živimo, ovo je konc logor pod komandom SNSDa i Debelog i njegove mafije
ODGOVORITEGlas
26.06.2026 06:13RS ili Federacija,lopov do lopova.Same face sve govore.Ni jedne normalne i obrazovane osobe,samo vidite lopovske njuske.
ODGOVORITEIda
26.06.2026 07:49Sve biznismeni na račun naroda a prije rata fukare bili🤬. Zašto nema zakona o porijeklu imovine? Tada bi svi ti “biznismeni”po zatvorima bili a do tada “Ne lipši magarče dok trava naraste”,a narod nek opet glasa za “stručnjake koji ih gule već 30 godina🤬🤬.
ODGOVORITE