Stevanovićev sin potražuje od Nove Željezare 160 mil. KM

Na danas održanom ročištu pred Opštinskim sudom u Zenici nije donesena konačna odluka o pokretanju ili nepokretanju stečajnog postupka nad preduzećem Nova Željezara Zenica.

Republika Srpska 25.06.2026 | 19:56
Stevanovićev sin potražuje od Nove Željezare 160 mil. KM

Sutkinja Sanja Pavlić će, nakon što je danas saslušala kompletan izvještaj koji je u predstečajnom postupku sačinio privremeni stečajni upravnik Jasmin Hadžirašidović, konačnu odluku donijeti u naredna tri dana.

Hadžirašidović je, pak, istakao kako ostaje pri svim navodima iz izvještaja koji je sačinio na zahtjev ovog suda, u kojem je naveo da postoje svi uslovi za otvaranje stečaja nad ovim preduzećem, a koje zahtijeva potpunu reorganizaciju i prekid integralne proizvodnje čelika, koja je i obustavljena nedavnim gašenjem ili prestanka rada pogona Visoka peć, Aglomeracija i Čeličana.

Preduzeće se, istakao je, nalazi u stanju platežne nesposobnosti, a povjerioci potražuju oko 317.307.000 KM, od čega je 240.000.000 KM dospjelih te još 77 miliona KM nedospjelih potraživanja.

Najveći povjerioci su „Ferrum“ iz Zvornika sa 160 miliona koji je u vlasništvu sina ministra saobraćaja i veza RS Zorana Stevanovića, Nova Ljubija Prijedor sa 69 miliona, Pavgord s 41 milion KM, Elektroprivreda BiH s 8,2 miliona, Toplana Zenica sa 6,5 miliona KM, Messer BiH s 5,4 miliona, Energoinvest sa 4,65 miliona KM.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, koja je nedavno sačinila Prijedlog zakona o postupku vanredne uprave u privrednom društvu Nova Željezara Zenica, kojeg su usvojili i zastupnici oba doma Parlamenta FBiH, ima planove za očuvanje integralne proizvodnje čelika u Zenici i BiH te je nedavno, Opštinskom sudu Zenica, za vanrednu upravnicu predložila dugogodišnju zaposlenicu ovog preduzeća Senu Šaranović.

(Capital) Foto: BN/AL

Komentari / 25

Ostavite komentar
Name

Ре

25.06.2026 20:16

Pored nas mogu raditi šta hoće, juče izjava ovog gospodina ,kad željezničari ne dobiju platu ja više neću biti ministar a vlada se zadužila u milijardama i podigla subvenciju za 35 miliona ,taman do izbora, biće za plate.

ODGOVORITE
Name

lukavica

26.06.2026 01:32

Ko je.e Stevanovića.Ne treba mu dati ni marke.

Name

re

26.06.2026 05:37

Pa dobro,vidjecemo ako nebude plata,hoce li napustiti.

Name

Domaćin

25.06.2026 20:24

Ima li kraja ovim lopovima i izdajnicima?!

ODGOVORITE
Name

dsad

25.06.2026 20:26

Dobiće šipak. Neka budu sretni ako Tužilaštvo i Poskok ne pokrenu postupak protiv njih.

ODGOVORITE
Name

re

26.06.2026 05:38

Kao i dosad.

Name

Zoka

25.06.2026 20:44

A gde mu je sin stekao poštenim radom toliku kapital ima li tu posla za istražne organe

ODGOVORITE
Name

re

26.06.2026 05:39

Nije stekao jos,tek je predao da ga isplate.

Name

Džassmin

25.06.2026 20:52

Pa njegova firma je imala promet u 2025 godini 20000 maraka , otkud sad toliki poslovi

ODGOVORITE
Name

Re

25.06.2026 21:43

Tako je kad lopovluk i kriminal vlada drzavom,znaci niko posten i cestit u ovom sazivu vlasti nemoze biti ni u sastavu vlasti a tek na celu nekih preduzeca gdje se namirise dobar posao ,sto stecajem ,sto drugim vrstama pljacki,tu se postavljaju stranacki poslusnici kao vd i tad se odraduju poslovi a narod ostaje bez izvora prihoda jer se njihova preduzecs gursau u stecaj i likvidacije

Name

re

26.06.2026 05:41

Ma njegova firma je katastrofa,al mali je promocuran .

Name

Nedeljko

25.06.2026 21:05

Ova država je je opljačkana ,a narod stoka sitnog zuba ,koja za 100 km da svoj glas ,pa onda kuka ! Gologuzi komunjarski i ateistički sebe nazivaju Srbima ,a to ne mogu biti ni po kanonu SPC ! Ti gologuzi su danas milijarderi a bratststvo i jedinstvo u lopovluku svojih naroda ! I treba uzimati kad smo prodane duše !

ODGOVORITE
Name

Zenica

25.06.2026 21:51

Ma to treba Federalno tuzilastvo da se uključi i ispita, kako je to moguce

Name

Nije bitno

25.06.2026 21:15

Ovaj civjek je prije rats dilovi devize u Zvorniku i gle cuds koliko su se napljackali od ove drzave Zasto je narod ginuo ds ova stoka sitnog zuba ispliva i pokradu sto se gidinams stvarslo Gdje jr sud ds ispita gdje mu je sin zaraduo silne milione

ODGOVORITE
Name

Za zvorničane

25.06.2026 21:16

Ovo vas uskoro čeka.

ODGOVORITE
Name

+

25.06.2026 21:43

Kako to neko mlati sa tolikim milionima.

ODGOVORITE
Name

Sale

25.06.2026 21:44

Pa ljudi moji da li vi vidite ove brojke, koliklo novaca potražuje sin od ovog lika?? Zapamtite to za izbore...

ODGOVORITE
Name

Prijedorčanin M.

25.06.2026 22:49

Za vrijeme pred.vlade Mikerevića,mom zetu koji živi u Njemačko,jedan ministar iz vlade predlagao da otvore mini pivovaru u B.Luci,Holandska tehnologija stim da svaki ulože po pet stotina hiljada maraka,kad je zet izračunao,više bi bio u avionu nego na zemlji,taj ministar se hvalio kako oni prvi saznaju šta dobo to uzimaju za sebe i biznis registruju na sina,ćerku,snahu ili bližeg rođaka,zet zahvali i odustane,to se sve do danas isto radi,ma neka prokletnici idu u pm...

Name

re

26.06.2026 05:43

Tako je,netreba nam neko ko nezna voditi firmu,taj nece znati ni drzavu.

Name

е јадан ти,

25.06.2026 22:10

остаћеш гладан и поред тих силних покрадених милиона зоране стевановићу.отићићеш гладан на онај свијет,види ти се да су ти гладне очи.

ODGOVORITE
Name

Vesna

25.06.2026 23:18

Zoran Debeli Gladni !!!

Name

Sta reci?

25.06.2026 23:00

Sin od ministra i bivšeg nacelnikA opštine Zvornik ima potraživanje od 160 miliona. Njačete li sektaski glasači ,...naravno debeli bi ginuo za RS...

ODGOVORITE
Name

Zvornik Z 15 C lamela

26.06.2026 05:46

Uništen Zvornik od strane Debelog i mafije. Sad uništavaju državu kompletnu. Čuj onaj mali od Debelog?! Pa ljudi ima li lraja ovoj lopoviji i blamaži?! Ćaća svr raščupo sad djwca kosti oglodavaju. Neko veče policija bez razloga napala onu djecu s državnim zastavama BiH da ih prestraše, a šuška se da ima dosta naše srpske djece koja se takođe raduju uspjesima reprezentacije BiH ali ne smiju glasno da slave. Pa policija preko muslimanske dece s Diviča zastrašuje sve građane grada Zvornika. Strava i užas gdje živimo, ovo je konc logor pod komandom SNSDa i Debelog i njegove mafije

ODGOVORITE
Name

Glas

26.06.2026 06:13

RS ili Federacija,lopov do lopova.Same face sve govore.Ni jedne normalne i obrazovane osobe,samo vidite lopovske njuske.

ODGOVORITE
Name

Ida

26.06.2026 07:49

Sve biznismeni na račun naroda a prije rata fukare bili🤬. Zašto nema zakona o porijeklu imovine? Tada bi svi ti “biznismeni”po zatvorima bili a do tada “Ne lipši magarče dok trava naraste”,a narod nek opet glasa za “stručnjake koji ih gule već 30 godina🤬🤬.

ODGOVORITE