Увођење ИРБ-а у платни промет - опасност за банку
Измјене закона да би ИРБ обављала услуге платног промета и омогућила функционисање фирми које су под америчким санкцијама уредно су усвојене у Парламенту Српске у јулу прошле године.
Република Српска 27.05.2025 | 20:00
Међутим, тек након више од 10 мјесеци, стигле су назнаке да ће се кренути са платним прометом. Агенција за банкарство дала је дозволу за обављање платног промета и примање новчаних депозита. Сада је на потезу ИРБ.
Када су банке почетком прошле године почеле да гасе рачуне физичким и правним лицима која се налазе на црној листи САД-а након најава да би се и оне могле наћи под америчким санкцијама ако наставе сарадњу са санкционисаним лицима, тражило се рјешење, а то је увођење платног промета.
Зелено свјетло је ту, па смо питали ИРБ да ли има назнака када ће бити завршен процес примјене платног промета. Из ИРБ-а истичу да то зависи од свих институција које су укључене у овај процес.
„Инвестиционо-развојна банка Републике Српске, као што смо наводили и у свим претходним одговорима, а сада је и потврђено, већ мјесецима уназад интензивно ради на усаглашавању постојећег модела пословања са формалним и техничким условима чије испуњавање претходи успостављању система платног промета, као и увођењу депозитарних послова у финансијску понуду ИРБ РС. С обзиром на то, одлука Агенције за банкарство Републике Српске је очекивана и резултат рада у ИРБ РС“, поручено је из ИРБ-а за БН.
Увођење ИРБ-а у платни промет како би се спасиле, према тврдњама стручњака, фирме које су добиле америчке санкције, доводе у опасност да на црној листи заврши и ова финансијска институција.
Поставља се питање како ће изгледати комерцијализација ИРБ-а, ако се узме у обзир да су претходна искуства показала да власт у Српској не зна управљати банкама што се може видјети на примјеру Банке Српске.
Ако би заиста дошло до увођења платног промета, то би значило да ИРБ више не би био развојни фонд али оно што се још не зна је то да ли ће се бавити само платним прометом или и са кредитним пласманима, сматра економиста Зоран Павловић.
„Оно што је сигурно је да неће бити лако поставити систем ако имате у виду сва инфраструкура коју је имала банка српске шалтери итд то се зове ретаил комуникација са клијентима то ће бити дуг процес ни локација нема превише а питање је и колико ће зарађивати да то све исфинансирају“, сматра Зоран Павловић, економиста.
Оно што је кључно за платни промет, а уједно и упитно је добијање СWИФТ кода јер би нова државна банка морала да буде чланица СWИФТ-а, односно глобалног стандарда за међубанкарске трансакције.
То је можда и оствариво али је спорно то да би се,због пословања са лицима са црне ОФАЦ листе, нова банка нашла под санкцијама, изгубила чланство СWИФТ што би довело до гашења рачуна од стране Централне банке и самим тим угрозило би се постојање ИРБ-а.
„Уколико је Влада РС осјетила потребу да посједује и одређену банку која ће пословати по приниципима комерцијалне банке укључујући платни промет могла је основати такву банку или преузети неку од постојећих банака и на тај начин покрити ову потребу умјесто да се ИРБ на неки начин укључује у активности које јој нису логичне нити суштински претпсотављене кад је ријеч о њеној концепцији постојања и дјеловања“, каже Игор Гавран, економиста.
Многи су још раније упозоравали да измијењени закон о ИРБ-у директно иде у правцу заробљавања институционалног оквира приватним интересима и да непосредно угрожава функционисање цјелокупног банкарског система у Српској.
(БН) Фото: БН
Коментари / 14
Оставите коментарЈефрем
27.05.2025 20:11Забранити пословање комерцијалних банака са ИРБом Нец у Мрцевцума послују
ОДГОВОРИТЕПРИВАТНА ДРЗАВА
28.05.2025 07:03ПРИВАТНА ДРЗАВА ПРЦИЈА РУСКОГ ОЛИГАРХА МИЛОРАДА ДОДИКА КОЈА ЦЕ ЗАВРСИТИ НЕГДЈЕ У АФРИЦИ. НА ПРИМЈЕР У СУДАНУ.ИЛИ ЦАДУ.
Ре за правду
28.05.2025 08:15Још једна катастрофална одлука. Како мислите да послујете мимо свијета. У свом атару. А што се тиче банке хитно ликвидирати. Не могу наплатити пласмане ни 10 %
МеНАГЕР
27.05.2025 20:21Јесте опасност од црне листе али то би досло тек након мјесец два А ваља презивјети тај период А када до тога додје онда цемо гледати како и то да рјесимо Онако у ходу
ОДГОВОРИТЕЈоја
27.05.2025 21:16Бозе, кад цете се дозвати памети? Каква црна дрзавна банка? Је ли неко стварно мисли да је РС дрзава? Па нецете се опаметити никад...
ОДГОВОРИТЕДирект
28.05.2025 11:49А шта фали банци у јавном власништву? ФБиХ има Унион банку, која је у власништву Владе ФБиХ и која успјешно послује. Јавна банка добра је за то да разне јавне институције и запосленици у истој, као и трећа лица, могу да држе паре у тој банци. Једини проблем може бити, као и код банака са приватним капиталом, лош менаџмент банке и регулатор који жмири на једно око. Судећи по томе ко је и шта је главна мотивација Влади РС за оснивање јавне банке, уз већ споменуто, постоји огромна могућност да иста неће дуго потрајати, јер можда Американцима неће сметати то што и санкционисана лица ће моћи да добију текући рачун, можда, али ако исти наставе са старом праксом, чим крене са радом, ето банке у стечају, плус могуће још веће санкције. Све ће зависити од тога да ли ће опет бити муљаже тј. корупције. Ако је не буде, ИРБ банка ће моћи пословати сасвим нормално и несметано, као и свака друга банка. Све ће зависити од финансијске хигијене.
40 000
27.05.2025 21:43годисње,неких затуцаних,полупримитивних људе,друге расе и вјере. Оооо,власти насе,мамицу им
ОДГОВОРИТЕПП
27.05.2025 21:45Дрште лопове,хаа ха ха. Има ли ко да не краде.
ОДГОВОРИТЕНије него
27.05.2025 21:52Све уништиле и опљачкане. Српски народ иде у пропаст и нестанак.
ОДГОВОРИТЕМилко
27.05.2025 22:02Прави отац ће све учинити све за свог сина, основаће банку, потрошиће милионе на то, само да син буде срећан и да се не дрогира.
ОДГОВОРИТЕПриједорчанин
28.05.2025 07:39Зашто се уредници БН телевизије не баве истраживачким новинарством, криминалом и корупцијом умјесто објављивања вијести које за два дана сви забораве. Па цијели документарни филм се може направити о криминалу, корупцији, пљачки, енормном богаћењу бившег директора који је смијењен прошле године. Сви знају о коме је ријеч, тренутном народном посланику ИРБ-а, а кум му је још увијек један од директора у истом са лажном дипломом економисте.
ОДГОВОРИТЕРе
28.05.2025 09:20Ви у Приједору бавите се поплавама. Годинама припадате и гласајте за секту. Ако ико информише о криминалу и корупцији у РС то је БН ТВ. Зато се бави стањем у свом граду.
Го
28.05.2025 08:20Ово се опасно љуља и убрзава. Једног јутра само осване вијест да смо изоловани потпуно од Европе.
ОДГОВОРИТЕИСТОРИЧАР
28.05.2025 10:56Опет могу нешто смуљати као када су подметнули пожар а извештај вјештака каже да је пожар на задњем спрату изазвао опушак из кафића у приземљу. Па у то не може поверовати дијете од две године. То мора да је неки супер опушак који је прошао спратове и запалио важне папире о муљавини банке
ОДГОВОРИТЕ