Uvođenje IRB-a u platni promet - opasnost za banku

Izmjene zakona da bi IRB obavljala usluge platnog prometa i omogućila funkcionisanje firmi koje su pod američkim sankcijama uredno su usvojene u Parlamentu Srpske u julu prošle godine.

Republika Srpska 27.05.2025 | 20:00
Uvođenje IRB-a u platni promet - opasnost za banku

Međutim, tek nakon više od 10 mjeseci, stigle su naznake da će se krenuti sa platnim prometom. Agencija za bankarstvo dala je dozvolu za obavljanje platnog prometa i primanje novčanih depozita. Sada je na potezu IRB.

Kada su banke početkom prošle godine počele da gase račune fizičkim i pravnim licima koja se nalaze na crnoj listi SAD-a nakon najava da bi se i one mogle naći pod američkim sankcijama ako nastave saradnju sa sankcionisanim licima, tražilo se rješenje, a to je uvođenje platnog prometa.

Zeleno svjetlo je tu, pa smo pitali IRB da li ima naznaka kada će biti završen proces primjene platnog prometa. Iz IRB-a ističu da to zavisi od svih institucija koje su uključene u ovaj proces. 

„Investiciono-razvojna banka Republike Srpske, kao što smo navodili i u svim prethodnim odgovorima, a sada je i potvrđeno, već mjesecima unazad intenzivno radi na usaglašavanju postojećeg modela poslovanja sa formalnim i tehničkim uslovima čije ispunjavanje prethodi uspostavljanju sistema platnog prometa, kao i uvođenju depozitarnih poslova u finansijsku ponudu IRB RS. S obzirom na to, odluka Agencije za bankarstvo Republike Srpske je očekivana i rezultat rada u IRB RS“, poručeno je iz IRB-a za BN.

Uvođenje IRB-a u platni promet kako bi se spasile, prema tvrdnjama stručnjaka, firme koje su dobile američke sankcije, dovode u opasnost da na crnoj listi završi i ova finansijska institucija.

Postavlja se pitanje kako će izgledati komercijalizacija IRB-a, ako se uzme u obzir da su prethodna iskustva pokazala da vlast u Srpskoj ne zna upravljati bankama što se može vidjeti na primjeru Banke Srpske.

Ako bi zaista došlo do uvođenja platnog prometa, to bi značilo da IRB više ne bi bio razvojni fond ali ono što se još ne zna je to da li će se baviti samo platnim prometom ili i sa kreditnim plasmanima, smatra ekonomista Zoran Pavlović.

„Ono što je sigurno je da neće biti lako postaviti sistem ako imate u vidu sva infrastrukura koju je imala banka srpske šalteri itd to se zove retail komunikacija sa klijentima to će biti dug proces ni lokacija nema previše a pitanje je i koliko će zarađivati da to sve isfinansiraju“, smatra Zoran Pavlović, ekonomista.

Ono što je ključno za platni promet, a ujedno i upitno je dobijanje SWIFT koda jer bi nova državna banka morala da bude članica SWIFT-a, odnosno globalnog standarda za međubankarske transakcije.

To je možda i ostvarivo ali je sporno to da bi se,zbog poslovanja sa licima sa crne OFAC liste, nova banka našla pod sankcijama, izgubila članstvo SWIFT što bi dovelo do gašenja računa od strane Centralne banke i samim tim ugrozilo bi se postojanje IRB-a. 

„Ukoliko je Vlada RS osjetila potrebu da posjeduje i određenu banku koja će poslovati po prinicipima komercijalne banke uključujući platni promet mogla je osnovati takvu banku ili preuzeti neku od postojećih banaka i na taj način pokriti ovu potrebu umjesto da se IRB na neki način uključuje u aktivnosti koje joj nisu logične niti suštinski pretpsotavljene kad je riječ o njenoj koncepciji postojanja i djelovanja“, kaže Igor Gavran, ekonomista.

Mnogi su još ranije upozoravali da izmijenjeni zakon o IRB-u direktno ide u pravcu zarobljavanja institucionalnog okvira privatnim interesima i da neposredno ugrožava funkcionisanje cjelokupnog bankarskog sistema u Srpskoj.

(BN) Foto: BN

Komentari / 14

Ostavite komentar
Name

Jefrem

27.05.2025 20:11

Zabraniti poslovanje komercijalnih banaka sa IRBom Nec u Mrcevcuma posluju

ODGOVORITE
Name

PRIVATNA DRZAVA

28.05.2025 07:03

PRIVATNA DRZAVA PRCIJA RUSKOG OLIGARHA MILORADA DODIKA KOJA CE ZAVRSITI NEGDJE U AFRICI. NA PRIMJER U SUDANU.ILI CADU.

Name

Re za pravdu

28.05.2025 08:15

Još jedna katastrofalna odluka. Kako mislite da poslujete mimo svijeta. U svom ataru. A što se tiče banke hitno likvidirati. Ne mogu naplatiti plasmane ni 10 %

Name

MeNAGER

27.05.2025 20:21

Jeste opasnost od crne liste ali to bi doslo tek nakon mjesec dva A valja prezivjeti taj period A kada do toga dodje onda cemo gledati kako i to da rjesimo Onako u hodu

ODGOVORITE
Name

Joja

27.05.2025 21:16

Boze, kad cete se dozvati pameti? Kakva crna drzavna banka? Je li neko stvarno misli da je RS drzava? Pa necete se opametiti nikad...

ODGOVORITE
Name

Direkt

28.05.2025 11:49

A šta fali banci u javnom vlasništvu? FBiH ima Union banku, koja je u vlasništvu Vlade FBiH i koja uspješno posluje. Javna banka dobra je za to da razne javne institucije i zaposlenici u istoj, kao i treća lica, mogu da drže pare u toj banci. Jedini problem može biti, kao i kod banaka sa privatnim kapitalom, loš menadžment banke i regulator koji žmiri na jedno oko. Sudeći po tome ko je i šta je glavna motivacija Vladi RS za osnivanje javne banke, uz već spomenuto, postoji ogromna mogućnost da ista neće dugo potrajati, jer možda Amerikancima neće smetati to što i sankcionisana lica će moći da dobiju tekući račun, možda, ali ako isti nastave sa starom praksom, čim krene sa radom, eto banke u stečaju, plus moguće još veće sankcije. Sve će zavisiti od toga da li će opet biti muljaže tj. korupcije. Ako je ne bude, IRB banka će moći poslovati sasvim normalno i nesmetano, kao i svaka druga banka. Sve će zavisiti od finansijske higijene.

Name

40 000

27.05.2025 21:43

godisnje,nekih zatucanih,poluprimitivnih ljude,druge rase i vjere. Oooo,vlasti nase,mamicu im

ODGOVORITE
Name

PP

27.05.2025 21:45

Dršte lopove,haa ha ha. Ima li ko da ne krade.

ODGOVORITE
Name

Nije nego

27.05.2025 21:52

Sve uništile i opljačkane. Srpski narod ide u propast i nestanak.

ODGOVORITE
Name

Milko

27.05.2025 22:02

Pravi otac će sve učiniti sve za svog sina, osnovaće banku, potrošiće milione na to, samo da sin bude srećan i da se ne drogira.

ODGOVORITE
Name

Prijedorčanin

28.05.2025 07:39

Zašto se urednici BN televizije ne bave istraživačkim novinarstvom, kriminalom i korupcijom umjesto objavljivanja vijesti koje za dva dana svi zaborave. Pa cijeli dokumentarni film se može napraviti o kriminalu, korupciji, pljački, enormnom bogaćenju bivšeg direktora koji je smijenjen prošle godine. Svi znaju o kome je riječ, trenutnom narodnom poslaniku IRB-a, a kum mu je još uvijek jedan od direktora u istom sa lažnom diplomom ekonomiste.

ODGOVORITE
Name

Re

28.05.2025 09:20

Vi u Prijedoru bavite se poplavama. Godinama pripadate i glasajte za sektu. Ako iko informiše o kriminalu i korupciji u RS to je BN TV. Zato se bavi stanjem u svom gradu.

Name

Go

28.05.2025 08:20

Ovo se opasno ljulja i ubrzava. Jednog jutra samo osvane vijest da smo izolovani potpuno od Evrope.

ODGOVORITE
Name

ISTORIČAR

28.05.2025 10:56

Opet mogu nešto smuljati kao kada su podmetnuli požar a izveštaj vještaka kaže da je požar na zadnjem spratu izazvao opušak iz kafića u prizemlju. Pa u to ne može poverovati dijete od dve godine. To mora da je neki super opušak koji je prošao spratove i zapalio važne papire o muljavini banke

ODGOVORITE