Сви их траже: За ова занимања нема "зиме" на тржишту рада
Школско звоно је посљедњи пут зазвонило матурантима, они сада корачају у свијет одраслих и бирају занимања којима ће се бавити. То може бити јако тешка одлука, јер изазовно је спојити љубав и посао који доноси добру зараду. Тржиште рада у Босни и Херцеговини већ дуго има слична дефицитарна и суфицитарна занимања. Млади често раде и онлине за стране фирме иако живе овдје.
Република Српска 18.05.2025 | 12:04
Према подацима агенција за рад и запошљавање у Босне и Херцеговине на тржиште рада је презасићено професорима разредне наставе и енглеског језика, криминолозима, политиколозима, журналистима и социјалним радницима. У времену када млади свакодневно напуштају земљу на тржишту рада се ствара велика потреба за занатлијама.
„Имамо годинама уназад мали прилив нових занатлија, а тржиште је заинтересовано за многе потенцијалне сараднике. Имамо и потребе за лицима из машинске или електро струке, а што се тиче лица са високом стручном спремом, у континуитету то су инжењери“", тврди Мирослав Вукајловић, директора агенције "Спектар".
За инжењере машинства или електротехнике нема зиме. То потврђују и понуде за посао које студенти машинства добивају још за вријеме студирања.
„Студенти који заврше овај факултет немају никакав проблем са проналаском посла. То су добро плаћени послови. Једна од илустрација је да нам је све теже задржати младе људе да раде овдје као асистенти, чак и неки који су били асистенти одлазили су у фирме, јер су тамо боље плате" рекао је Дарко Кнежевић, декан Машинског факултета.
Млади често бирају посао због висине плате, јер је данас привилегија спојити посао и љубав. Социолози кажу да је умрежавање свијета утицало и на тржиште рада, због тога нам званичне евиденције не могу створити до краја реалну слику тржишта рада.
„Велики број младих људи који располажу знањем, а оно се тражи у Азији, Америци или Канади, раде са ове тачке, а припада неком другом тржишту рада. Тако да истраживања наших центара нису у потпуности адекватна“ наводи социолог Јадранка Берић.
Један од апсурда нашег тржишта рада јесте да су најтраженија, али у исто вријеме и суфицитарна занимања попут економиста и правника.
„Највише се уписују лица за та занимања, а на тржишту рада послодавцу када креирају радна мјеста траже за неку полазну тачку економисте или правнике који би касније уз додатна знања и вјештине постали њихови сарадници“, закључио је Вукајловић.
Према ријечима социолога, на тржишту рада ће бити потребна нова занимања због развоја технологије и вјештачке интелигенције, што ће промијенити стање на тржишту, али и поље образовања.
(БН) Фото: БН
Коментари / 9
Оставите коментарМикка
18.05.2025 12:15Пола није истина од овога. Шта кад дипломира на Напонским факултету запосли се у фирми гдје 50% истих лоше послује. Касни плата, не уплаћују се доприноси, у тим фирмама неће научити ништа. Нема нових технологија. Што декан Маш. Факултета не каже колико се студената исписало са истог и одлазе у Нови сад и вани.
ОДГОВОРИТЕРе
18.05.2025 13:30А, не спомену напримјер лимара изолатера веома тражено и добро плаћено занимање. Мајстора тог калибра ни за лијека. Није ни чула за то вјероватно.
Ре микка
18.05.2025 13:44Ајд не лази дје су нередовне плате.Фирма ради и имају плате или се затвори и нема их
Шамац
18.05.2025 13:38Политичари су прво па пет празних мијеста
ОДГОВОРИТЕРе
18.05.2025 16:00За политичара не треба никаква школа; одеш у странку и ако си добар климоглавац и подг. мува и ако си се показао оданим вођи, угурају те у политику, опскрбе дипломом са приватног факултета и ријешио си све проблеме до пензије! Не мораш чак ићи ни у пензију, можеш остати "активан" док си жив, дрјемуцкати у задњим редовима у Скупштини и примати добру апанажу!
Вицесампионка
18.05.2025 13:49Не бих се ја вама ни у ста мијесала,не бих се цак ни насмијала,само бих вас пустила.
ОДГОВОРИТЕфризерка гога
18.05.2025 13:50боље не мозе
ОДГОВОРИТЕвладо и слободанка
18.05.2025 13:50бице ту свега
ОДГОВОРИТЕКаубој
18.05.2025 16:00Специјално у Канди масински инзењер Ради на преси И Станца комадице то Мозе радник без иедног разеда сколе Али тамо је лаз , лаз и само лаз ко признаје Те дипломе доцтори раде по болницама Као медицинске сестре ,профессори као Цистаци , правници као помоцни радници И тд. Али тамо теска лаз зиви годинама и Увјеравање тамо негдје. Је боље , Истина је тамо негдје то боље непостои Нити је када постојало постои само за наивне и похлепне
ОДГОВОРИТЕ