Потпуно уништавање ЕРС-а пут ка лакшој приватизацији

Електропривреда Српске наставља са финансијским дубиозама. Овај пут иду у набавку новог софтвера вриједног око 26 милиона КМ.

Република Српска 17.05.2025 | 21:26
Потпуно уништавање ЕРС-а пут ка лакшој приватизацији

Разлог за то је што су били приморани да обуставе рад са системом САП због америчких санкција Проинтеру преко којег су и набавили тај програм и платили га 40 милиона КМ. Могу ли ови трошкови изазвати неке посљедице у пословању ЕРС-а?

Електропривреда је због новог софтвера чак измијенила план јавних набавки за ову годину у које је уврштена куповина софтверског система за подршку пословним процесима.

Према незваничним информацијама, нови софтвер ће се набавити од компаније Дwелт коју је основао Стефан Крнета, зет Ранка Шкрбића бившег министра здравља и декана Медицинског факултета у Бањалуци.

Да се напушта информациони систем САП признали су и из Електропривреде Српске.

„Донесена је стратешка одлука да се крене у развој властитог софтверског рјешења са програмским модулима које ће подржавати пословне процесе претходног система. Оствариће се уштеде јер ће, за разлику од САП система гдје је одржавање био трошак, наши стручњаци сами одржавати софтвер.

До сада су средства за одржавање софтвера одлазила ван Републике Српске, и то за рјешења чији нисмо власници. Наш циљ је да тај новац задржимо у Републици Српској ангажовањем властитих кадрова из система ЕРС-а, те да постанемо власници софтверског рјешења, укључујући и изворни код“, саопштено је из ЕРС-а порталу цапитал.ба.  

Након овог саопштења, дан касније, слично смо чули и од директора Електропривреде Луке Петровића који је гостујући на Херцег телевизији рекао да их је Влада упозорила у новембру прошле године да морају вршити рационализацију трошкова јер се за систем САП годишње издвајало од 4 до 7 милиона КМ.

Зато се, како каже Петровић, дошло до идеје о софтверу чији власник би био ЕРС али не помиње се да је стари систем напуштен због америчких санкција.

Ипак, и домаће кошта, па ће се за нови софтвер издвојити око 26 милиона КМ. Управо на овакву врсту трошења новца и нетранспарентно пословање јавних предузећа СДС годинама упозорава. 

„Ја стичем утисак да ово што ради власт да имају стратешки циљ да Република Српска и сва њена предузећа банкротирају и да нас све иселе одавде јер законе које усвајају су толико неодговорни. Ова земља ова наша Република Српска је неодговорном политиком довела до тога као што је раскидање уговора са фирмом од 40 милиона КМ то постала свакодневница до кад ће то да буде зависи од нас самих јер ово је пут који води у нестанак прије свега у банкрот и касније у приватизацију свих јавних предузећа као што је ЕРС, Шуме итд“, каже Огњен Бодирога, шеф посланичког клуба СДС-а у НС РС.

Програми попут САП-а развијају се деценијама и на њима ради армија програмера. Прелазак на домаће рјешење које није испитано може да угрози бројне пословне процесе, од исплате плата, продаје, производње, до логистике и аутоматизације. Ако се томе додају и финансијски издаци, доводи се у питање наставак пословања Електропривреде, кажу у опозицији.

„ЕРС је златна кока која је очерупана и још пар комада перја може да се скине и то скидају они који су је до сад очерупали лука петровић са Проинтером иза којег је стајао као некакв савјетник Игор Додик.

Немају пара за ремонт, да плате дуг према словенцима, задужују се, немају текућу ликвидност, ЕРС чак не плаћа ни добављаче који су им дали струју, кад је била тешка ситуација, не могу да плате ту струју коју су платили на спољнем тржишту сад то све иде преко тужби што доноси додатне трошкове, а истовремено се пребацује десетине милиона КМ, ниједан непријатељ окупатор то не би радио Српској“, сматра  Небојша Вукановић, шеф посланичко клуба Листа за правду и ред.

Поред набавке новог софтвера, Електропривреда се задужила за нових 25 милиона КМ, а за овај кредит платиће камату од 4,9 милиона КМ.

Влада Српске је прошли мјесец дала зелено свјетло и гаранције директору ЕРС-а Луки Петровићу за задужење у укупном износу од 60 милиона КМ. И ту није крај задужењима.

У протеклих неколико мјесеци, ЕРС се задужио код банака за 112 милиона КМ. Кад се томе дода и најава да ће термоелектране у Угљевику и Гацку, које производе 65 одсто струје, од 24. маја до 5.јуна бити ван погона и да ћемо у том периоду увозити струју, питање је како ће се то одразити на крајњег потрошача.

Такође, имамо и најаву да је Павгорд групација спремна да од Електропривреде откупи дуговања на основу арбиртражних спорова што само потврђује, како све више преовладава мишљење, да је ово предузеће доведено до тога да лакше пређе у руке приватних моћника.

(БН)

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

БЛ

17.05.2025 21:40

Је.... вас више софтвери, па колико сте их промијенили, никад краја узимању пара преко тога, а никад нећете бити власници софтвера као што нисте били ни до сад! Причате приче!

ОДГОВОРИТЕ