Бар: Због пруге би најмање 200 кућа могло бити срушено

Министарка саобраћаја Маја Вукићевић казала је “Вијестима” да ће дати негативно мишљење на овај документ и предлоге који се тичу жељезничке инфраструктуре.

Регион 12.04.2025 | 19:13
Бар: Због пруге би најмање 200 кућа могло бити срушено

Из Министарства урбанизма кажу да рјешење за измјештање пруге није ништа ново, те да оно постоји и у важећем ПУП-у који је донијела Скупштина општине Бар 2018. године.

Најмање 200 кућа грађана Бара би могло бити срушено ако се реализује идеја да се изгради нова теретна пруга у тој општини, која је сада у Нацрту измјена и допуна Просторног плана који је недавно прошао јавну расправу.

Због тога је јуче предата Министарству просторног планирања, урбанизма и државне имовине, којим руководи министар Славен Радуновић, петиција са скоро 4.000 потписа коју су покренули грађани чије куће се налазе на траси пруге која је уцртана у овај плански документ. Они траже да се тај дио уклони из Нацрта измјена и допуна ПУП-а.

Овим планским документом прецизирано је да би нова пруга за теретни саобраћај почела од старог надвожњака у Бару, у Поповићима, па кратко прати постојећу пругу Бар - Подгорица, али затим се одваја и иде ка трафостаници 110, па средишњим дијелом кроз насеља Бјелише, дио Ахметовог бријега и Подсусташ и наставља према МЗ Бар 5, ка насељу Зупци.

Ова идеја за сада нема подршку Министарства саобраћаја из кога су за “Вијести” најавили негативно мишљење на овај предлог, док из Министарства просторног планирања наводе да се пруга налази и у важећем ПУП-у за барску општини.

“Рјешење које подразумијева измијештање пруге дуж коридора долином ријеке Жељезнице, а затим тунелом испод Сутормана према Подгорици, јесте предвиђено Нацртом измјена и допуна ПУП-а Бар, међутим истичемо да исто егзистира одраније, те да је предвиђено важећим ПУП-ом Општине који је донијела Скупштина општине Бар, на сједници одржаној 31. децембра 2018. године”, казали су у овом ресору.

“Вијести” чекају одговоре из Општине Бар, којом руководи предсједник Душан Раичевић на питања у вези ове пруге - да ли су уложили примједбе на ово рјешење и да ли грађани чије су куће предвиђене за рушење имају подршку локалне управе.

Петицију потписало 4.000 грађана
“Петицију са скоро 4.000 потписа против усвајања дијела Нацрта измјена и допуна ПУП-а Општине Бар, који се односи на измијештање пруге и прелажење преко кућа више мјесних заједница, предата је ресорном министарству”, казали су иницијатори петиције “Вијестима”.

Они су конкретизовали да је број потписа који су прикупили 3.959, али да свакодневно пристижу нови и јављају се заинтересовани грађани да дају свој допринос. Потписе су прикупили за два дана, а на адресу ресорног министарства су их послали електронском поштом и непосредно предали на писарници.

У Зупцима је планирана изградња тунела који би, по документацији и тумачењу, излазио у Црмници. Становници насеља гдје би се рушиле куће и други житељи Бара сматрају да је ово рјешење неприхватљиво, те да би мјесне заједнице биле подијељене на два дијела, а сама пруга нарушила животну средину и девастирала простор.

Успут би било срушено, оквирно, најмање 200 кућа грађана који живе у насељима кроз које је планирана пруга. То је, према ријечима мјештанина Славка Вучићевића, закључак два збора грађана која су становници ових мјесних заједница имали.

“Ако не добијемо одговор који с правом очекујемо и какав једини може бити, идемо на сљедеће кораке. Обратићемо се омбудсману, уложити жалбе, а спремни смо и за крајњу солуцију - укључивање правосудних органа. По предаји петиције, настављамо да сакупљамо потписе, да та врста притиска са наше стране буде што већа”, рекао је Вучићевић.

Фокусирани на реконструкције постојеће пруге
Представнике грађана јуче нико није примио у Министарству просторног планирања, али су се састали са министарком саобраћаја Мајом Вукићевић, која им је, како су казали, пружила подршку и информисала их да ће ресор који она предводи упутити негативно мишљење на нацрт измјена и допуна ПУП-а и предлоге у њему који се тичу жељезничке инфраструктуре и саобраћаја.

Вукићевић је то потврдила “Вијестима” и казала да подржава ову иницијативу грађана. Како је навела, у Министарству саобраћаја нијесу размишљали о измијештању пруге већ реконструкцији постојеће.

“Нисмо сада размишљали о измијештању и мислимо да би то сада произвело огромне трошкове за шта сада немамо услова. Обезбијеђен је новац за реконструкцију пруге од Бара до Голубоваца кроз грант и кроз кредит. Тај пројекат покушавамо да приведемо крају како би могло што прије да се крене са реализацијом тако да сада није сврсисходно да размишљамо о промјени трасе”, казала је министарка саобраћаја.

Из Министарства просторног планирања су указали да обрађивач Измјена и допуна ПУП-а Општине Бар, које су у процедури израде, није предвидјео ништа ново, већ је задржао постојеће рјешење које је планирано важећим ПУП-ом, а да идеја измјештања трасе жељезничке пруге фигурира и у ранијим студијама.

Идеја у документима и из 2009.
“Па се тако спомиње и у Саобраћајној студији Општине Бар из 2009. године, коју је радио Југословенски институт за урбанизам и становање Београд, а која је претходила доношењу ПУП-а из 2018. године. Планским документом се предлаже да се планирани коридор пруге задржи, како би се сачувао од бесправне градње за пост-плански период, а да се до тада саобраћај одвија постојећом инфраструктуром”, навели су из Министарства просторног планирања.

Они су нагласили да је у поступку израде измјена и допуна овог планског документа, а прије утврђивања нацрта и оглашавања јавне расправе, исти био упућен на мишљење свим надлежним органима, Општини Бар и Савјету за ревизију, те да до оглашавања јавне расправе није било примједби у односу на планирано рјешење измијештања пруге.

“Већ смо од Управе за жељезнице добили сагласност на Нацрт плана - потенцирајући да су овим измјенама плана уврштене све битне карактеристике постојеће пруге, као и будућег коридора пруге који би ишао долином ријеке Жељезнице, тунелом испод Сутормана, и даље према Подгорици”, истакли су у Министарству.

Министарство ће дати одговоре на све примједбе
Из Министарства просторног планирања су истакли да је сходно закону, након објаве огласа о јавној расправи, надлежним органима и Општини Бар упућено обавјештење о јавној расправи, те ће обрађивач по њеном завршетку размотрити све примједбе, предлоге и сугестије које буду достављене у периоду одржавања јавне расправе.

“Како оне од стране надлежних институција и Општине Бар, тако и оне достављене од стране заинтересованих корисника/ца простора, те ће на исте дати одговоре у оквиру Извјештаја о јавној расправи о Нацрту Измјена и допуна ПУП-а Општине Бар и стратешкој процјени утицаја на животну средину, а који ће по добијању мишљења Савјета за ревизију бити објављен на званичној интернет страници Министарства. На основу Извјештаја о јавној расправи обрађивач ће припремити Предлог планског документа”, казали су у Министарству просторног планирања.

(Вијести.ме) Фото: Вијести.ме

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

🤭

13.04.2025 00:09

Ооооооо изненадјење,знаци могло би бити срусене све оне куце направљене без одговарајуце градјевинске дозволе.Знаци опет корупција и коверте на нивоу ауууу бице кукњаве.

ОДГОВОРИТЕ