Послови и расподјела новца иду глат и упркос блокадама

Већ мјесецима трају блокаде и међусобне оптужбе одлазеће коалиције на нивоу Босне и Херцеговине, док у Републици Српској предсједник Милорад Додик не престаје да помиње забрану дјеловања институција БиХ у Републици Српској.

Босна и Херцеговина 01.04.2025 | 19:50
Послови и расподјела новца иду глат и упркос блокадама

Оно што међутим у времену политичке кризе ипак пролази без заустављања су они сегменти гдје се дијели новац. Све доказује да се упркос политичкој кризи, интереси уског круга људи, ипак не угрожавају.

Вишемјесечна криза, све извјеснији распад коалиције СНСД, ХДЗ БиХ, Тројка на нивоу Босне и Херцеговине. Међутим, оног тренутка када на дневни ред у заједничким институцијама дође нешто што се тиче новца, расподјеле истог и ко ће од политичара или њима блиских фирми колико добити, политичке нетрпељивости падају у други план.

"Од како је је формирана власт на нивоу БиХ коалицијом СНСД, ХДЗ и Тројка, они су увијек имали успјеха на два поља: финансије и расподјела финансија и “кадровање” и ту једни другима нису сметали и ту су једни друге подржавали", каже Недељко Гламочак, посланик СДС-а у Народној скупштини Републике Српске. 

Примјери су бројни. У сред политичке кризе и негирања институција Босне и Херцеговине, СНСД-ови министри прије мјесец дана подржавају нацрт Буџета Босне и Херцеговине, јер расподјеле и исплате новца очигледно не могу да чекају расплет политичке кризе.

Такође и куповина зграде за потребе Управе за индиректно опорезивање, иде по убрзаној процедури, иако Додик декларативно позива на напуштање заједничких институција.

"С једне стране позивати да се напусте институције, а с друге стране грчевито се борити да завршите пројекат куповине ове зграде говори да не иде једно с другим. Мислим да јавност то види и да те преваре које су раније успијевале овај пут неће пити воду", каже Миланко Михајилица, посланик ПДП-а у НСРС.

Да се послови и прилив пријеко потребног новца не смију угрозити, показало се и кроз усвајање законаа о забрани дјеловања бројних институција БиХ у Републици Српској, док су са списка непожељних изостављене оне институције Босне и Херцеговине од којих у буџет Републике Српске долази или би могао да дође новац, као Управа за индиректно опорезивање или Електропренос.

"Сам избор специфичних и конкретних институција које се покушава блокирати и замијенити неким новим институцијама и прогласити њихове активности неважећим па чак и забрањеним показује да је ријеч искључиво о заштити личних интереса и ни на који начин не третира интересе грађана Републике Српске", каже економиста Игор Гавран.

У протеклим годинама, СНСД је више пута блокирао процесе или позивао на повлачење из институција БиХ, међутим запошљавање страначких војника и договорени послови, од којих су многи били интерес уског круга људи, а не грађана – никада нису обустављани.

(БН) Фото: БН

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Милитин

01.04.2025 21:00

Нема већих лопова од посланика и министара!И све транспрентно пљачкају!

ОДГОВОРИТЕ
Name

+

02.04.2025 08:21

Треба њихова имена у сваком граду на БИЛБОРД. ДА НАРОД ДОБРО ЗАПАЗИ. ЈЕР НЕ ЧИТА ВЕЋИНА ОВЕ ЧЛАНКЕ. БРАВО МИХАЉИЦА.

ОДГОВОРИТЕ
Name

А ко је

02.04.2025 12:39

Инвестирао у ова лијепа здања и јос колико оваквих и гдје се све налазе,када и колико костају! Да ли је и то истразено?! Смије ли БЛ имати једно приблизно оваквим?!

ОДГОВОРИТЕ