Poslovi i raspodjela novca idu glat i uprkos blokadama
Već mjesecima traju blokade i međusobne optužbe odlazeće koalicije na nivou Bosne i Hercegovine, dok u Republici Srpskoj predsjednik Milorad Dodik ne prestaje da pominje zabranu djelovanja institucija BiH u Republici Srpskoj.
Bosna i Hercegovina 01.04.2025 | 19:50
Ono što međutim u vremenu političke krize ipak prolazi bez zaustavljanja su oni segmenti gdje se dijeli novac. Sve dokazuje da se uprkos političkoj krizi, interesi uskog kruga ljudi, ipak ne ugrožavaju.
Višemjesečna kriza, sve izvjesniji raspad koalicije SNSD, HDZ BiH, Trojka na nivou Bosne i Hercegovine. Međutim, onog trenutka kada na dnevni red u zajedničkim institucijama dođe nešto što se tiče novca, raspodjele istog i ko će od političara ili njima bliskih firmi koliko dobiti, političke netrpeljivosti padaju u drugi plan.
"Od kako je je formirana vlast na nivou BiH koalicijom SNSD, HDZ i Trojka, oni su uvijek imali uspjeha na dva polja: finansije i raspodjela finansija i “kadrovanje” i tu jedni drugima nisu smetali i tu su jedni druge podržavali", kaže Nedeljko Glamočak, poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Primjeri su brojni. U sred političke krize i negiranja institucija Bosne i Hercegovine, SNSD-ovi ministri prije mjesec dana podržavaju nacrt Budžeta Bosne i Hercegovine, jer raspodjele i isplate novca očigledno ne mogu da čekaju rasplet političke krize.
Takođe i kupovina zgrade za potrebe Uprave za indirektno oporezivanje, ide po ubrzanoj proceduri, iako Dodik deklarativno poziva na napuštanje zajedničkih institucija.
"S jedne strane pozivati da se napuste institucije, a s druge strane grčevito se boriti da završite projekat kupovine ove zgrade govori da ne ide jedno s drugim. Mislim da javnost to vidi i da te prevare koje su ranije uspijevale ovaj put neće piti vodu", kaže Milanko Mihajilica, poslanik PDP-a u NSRS.
Da se poslovi i priliv prijeko potrebnog novca ne smiju ugroziti, pokazalo se i kroz usvajanje zakonaa o zabrani djelovanja brojnih institucija BiH u Republici Srpskoj, dok su sa spiska nepoželjnih izostavljene one institucije Bosne i Hercegovine od kojih u budžet Republike Srpske dolazi ili bi mogao da dođe novac, kao Uprava za indirektno oporezivanje ili Elektroprenos.
"Sam izbor specifičnih i konkretnih institucija koje se pokušava blokirati i zamijeniti nekim novim institucijama i proglasiti njihove aktivnosti nevažećim pa čak i zabranjenim pokazuje da je riječ isključivo o zaštiti ličnih interesa i ni na koji način ne tretira interese građana Republike Srpske", kaže ekonomista Igor Gavran.
U proteklim godinama, SNSD je više puta blokirao procese ili pozivao na povlačenje iz institucija BiH, međutim zapošljavanje stranačkih vojnika i dogovoreni poslovi, od kojih su mnogi bili interes uskog kruga ljudi, a ne građana – nikada nisu obustavljani.
(BN) Foto: BN
Komentari / 3
Ostavite komentarМилитин
01.04.2025 21:00Нема већих лопова од посланика и министара!И све транспрентно пљачкају!
ODGOVORITE+
02.04.2025 08:21Treba njihova imena u svakom gradu na BILBORD. DA NAROD DOBRO ZAPAZI. JER NE ČITA VEĆINA OVE ČLANKE. BRAVO MIHALJICA.
ODGOVORITEA ko je
02.04.2025 12:39Investirao u ova lijepa zdanja i jos koliko ovakvih i gdje se sve nalaze,kada i koliko kostaju! Da li je i to istrazeno?! Smije li BL imati jedno priblizno ovakvim?!
ODGOVORITE