Школа у Балатуну код Бијељине у очајном стању
Чим почне да пада киша, код мјештана семберског села Балатун расте страх за безбједфност њихове дјеце. Наиме, подручна основна школа коју похађа 49 ђака у очајном је стању. Ко је одговоран И зашто, ако се на сва уста прича о образовању И наталитету, у учионици стоји канта која спрјечава поплаву, а око школе је забрањено кретање… И ово није једини проблем.
Република Српска 20.12.2024 | 21:02
Како дјетету од нпр. 6 година објаснити да нема играња ни задржавања у близини школе у коју сваки дан иде? Или, зашто на сред учионице чучи канта?
“Тренутно двоје моје дјеце иде овдје у школу. Кров који је у катастрофалном стању И од олујног невремена је дјеци забрањено да се задржавају у овом простору. Прокишњавају учионице, стављају канте када киша пада”, каже мајка Драгана манојловић.
Како родитељима који у исту ту школу шаље своју дјецу савјетовати да не брину, када брига виси са надрешнице?
“Ја се плашим овог крова ту све виси, знам да школа прокишњава. Дуго ништа није улагано, од поплава 2014 . ништа није урађено”, каже отац Дарко Миљковић.
Више пута мјештани овог села апеловали су на надлежне да се школа реновира. Након олујног невремена од прије годину ипо дана они су сами санирали штету, али то није довољно.
“Цријеп пада и треба се оградити да дјеца не могу прилазити, ту цријеп може пасти и убити дијете. И посли га отац и мајка у школу, а оно погинуло. Коме ћемо да идемо”, пита деда Саво Марјановић.
Ресорном министарству које је одговорно али није упућено.
“Министарство није запримило информације о потребама школе за реконструкцијом нити процијењени износ финансијских средстава која су потребна за све приоритетне радове у школи. Све наведено очекујемо од школе”, кажу за БН ТВ.
Зато је руководство школе морало заобилазним путем.
“Ми смо морали да тражимо од Републике, од предсједника, из његовог буџета, да санирамо ту штету, добио сам позитиван дговор да ће то бити у наредном периоду. Који је то период видјећемо”, каже директор централне ОШ “Петар Кочић” у Бродцу Велимир Гојковић.
А онда се треба сјетити градоначелника Бијељине Љубише Петровића који је у више наврата апеловао на Владу Српске и Министарство образовања да помогне образовним установама у Семберији. Чак је отишао у Владу и уручио им мапу града са јасно означеним школама и вртићима у којима је извршена реконструкција или адаптација, коју је платио Град, а то је била обавеза републичке власти.
“Из буџета смо издвојили милионска средства гдје насупрот тога према нашим информацијама Влада Српске издвојила ј55 хиљада КМ за реконструкцију топлотних пумпи у Музичкој школи у Бијељини”, каже начелник Одјелејња за друштвене дјелатности у Бијељини Љубиша Станишић.
И није само кров проблем, него И улица смрти И пјешачки прелаз уз школу који возачи махом не поштују.
“Имају два споменика крајпуташа двојици малишана који су изгубили живот пред школом, много несрећа и лакших тјелесних повреда се ту догађа”, кажу родитељи.
С обзиром на то да је у питању регионална саобраћајница, туководство града обратило је Путевима Српске за постављање саобраћајне сигнализације. Али дуг је пут, јер пракса каже да прво лијечимо, умјесто да спријечимо.
(БН) Фото: БН
Коментари / 1
Оставите коментарШкола
21.12.2024 14:43Поправиће то наш поштени јер у буџету вероватно има још која маркица после избора ако је остала.
ОДГОВОРИТЕ