Škola u Balatunu kod Bijeljine u očajnom stanju

Čim počne da pada kiša, kod mještana semberskog sela Balatun raste strah za bezbjedfnost njihove djece. Naime, područna osnovna škola koju pohađa 49 đaka u očajnom je stanju. Ko je odgovoran I zašto, ako se na sva usta priča o obrazovanju I natalitetu, u učionici stoji kanta koja sprječava poplavu, a oko škole je zabranjeno kretanje… I ovo nije jedini problem. 

Republika Srpska 20.12.2024 | 21:02
Škola u Balatunu kod Bijeljine u očajnom stanju

Kako djetetu od npr. 6 godina objasniti da nema igranja ni zadržavanja u blizini škole u koju svaki dan ide? Ili, zašto na sred učionice čuči kanta? 

“Trenutno dvoje moje djece ide ovdje u školu. Krov koji je u katastrofalnom stanju I od olujnog nevremena je djeci zabranjeno da se zadržavaju u ovom prostoru. Prokišnjavaju učionice, stavljaju kante kada kiša pada”, kaže majka Dragana manojlović.

Kako roditeljima koji u istu tu školu šalje svoju djecu savjetovati da ne brinu, kada briga visi sa nadrešnice?

“Ja se plašim ovog krova tu sve visi, znam da škola prokišnjava. Dugo ništa nije ulagano, od poplava 2014 . ništa nije urađeno”, kaže otac Darko Miljković.

Više puta mještani ovog sela apelovali su na nadležne da se škola renovira. Nakon olujnog nevremena od prije godinu ipo dana oni su sami sanirali štetu, ali to nije dovoljno.

“Crijep pada i treba se ograditi da djeca ne mogu prilaziti, tu crijep može pasti i ubiti dijete. I posli ga otac i majka u školu, a ono poginulo. Kome ćemo da idemo”, pita deda Savo Marjanović.

Resornom ministarstvu koje je odgovorno ali nije upućeno.

“Ministarstvo nije zaprimilo informacije o potrebama škole za rekonstrukcijom niti procijenjeni iznos finansijskih sredstava koja su potrebna za sve prioritetne radove u školi. Sve navedeno očekujemo od škole”, kažu za BN TV.

Zato je rukovodstvo škole moralo zaobilaznim putem.

“Mi smo morali da tražimo od Republike, od predsjednika, iz njegovog budžeta, da saniramo tu štetu, dobio sam pozitivan dgovor da će to biti u narednom periodu. Koji je to period vidjećemo”, kaže direktor  centralne OŠ “Petar Kočić” u Brodcu Velimir Gojković.

A onda se treba sjetiti gradonačelnika Bijeljine Ljubiše Petrovića koji je u više navrata apelovao na Vladu Srpske i Ministarstvo obrazovanja da pomogne obrazovnim ustanovama u Semberiji.  Čak je otišao u Vladu i uručio im mapu grada  sa jasno označenim školama i vrtićima u kojima je izvršena rekonstrukcija ili adaptacija, koju je platio Grad, a to je bila obaveza republičke vlasti.

“Iz budžeta smo izdvojili milionska sredstva gdje nasuprot toga prema našim informacijama Vlada Srpske izdvojila j55 hiljada KM za rekonstrukciju toplotnih pumpi u Muzičkoj školi u Bijeljini”, kaže načelnik Odjelejnja  za društvene djelatnosti u Bijeljini Ljubiša Stanišić.

I nije samo krov problem, nego I ulica smrti I pješački prelaz uz školu koji vozači mahom ne poštuju.

“Imaju dva spomenika krajputaša dvojici mališana koji su izgubili život pred školom, mnogo nesreća i lakših tjelesnih povreda se tu događa”, kažu roditelji.

S obzirom na to da je u pitanju regionalna saobraćajnica, tukovodstvo grada obratilo je Putevima Srpske za postavljanje saobraćajne signalizacije. Ali dug je put, jer praksa kaže da prvo liječimo, umjesto da spriječimo.

(BN) Foto: BN

Komentari / 1

Ostavite komentar
Name

Škola

21.12.2024 14:43

Popraviće to naš pošteni jer u budžetu verovatno ima još koja markica posle izbora ako je ostala.

ODGOVORITE