Обичаји који се крше: Не купујте славски колач у пекари
Почела је сезона слава, а отац Предраг Поповић истиче да се за славу меси домаћи славски колач, а не наручује онај у пекари, не слави се у ресторану, већ код куће и не мрси се кад је пост - то је, сматра, шамар своме светитељу.
Србија 21.11.2024 | 12:54
Отац Предраг Поповић објашњава да се славе у историји код Срба везују за период или дан у ком је одређена породица примила хришћанску веру.
"Рецимо, ако је породица примила хришћанство на дан славе, онда је најстарији члан узимао име неког светитеља на ког је примио хришћанство. Они који славе Михољдан, обележавају дан када је та породица примила хришћанску веру. Зато се и зове крсна слава, јер су чланови те породице на тај дан крштени", наводи Поповић.
Када је реч о обичајима и веровањима који прате славу, отац Поповић истиче да је приметно да светитељ важи за заштитника куће и неког ко се у име православних хришћана моли код Бога.
"Ипак, ради се и о мешавини народних обичаја, а црквени обреди слава какви су нам данас познати отпочели су са београдским митрополитом Михајлом и 1862. годином", појашњава саговорник.
"Мрс на посну славу - шамар светитељу"
Отац Предраг Поповић наглашава да је у обележавању славе суштински важно поделити оброк са својим ближњима.
"Ако је литургија икона царства небеског, а Исус Христос између нас, слава је икона литургије", сумира Поповић.
Појашњава да би на дан славе свештеници са народом требало да траже опроштај.
"Када домаћин са свештеником ломи славски колач, то су обреди истоветни оним у цркви. Дакле, то је једна врста литургије. Послужи се жито и вино, а затим и трпеза", каже Поповић.
Наглашава да је познато зашто су трпеза посне и мрсне, у зависности од тога када се обележава крсна слава, те да се мешање мрса током посне славе не би требало практиковати.
"То је као да је неко ударио шамар свом светитељу. Рецимо, када верници на Никољдан, за време Божићног поста, послуже прасетину под изговором да гости неће да им дођу ако услуже посну трпезу одговор је једноставан: Они који не долазе на рибу, не треба ни да дођу на славу", истиче отац Поповић.
Славски колач из пекаре и трепеза у ресторану
На питање како обележавати славу у модерном свету у ком се живи брзо, па се уместо прављења славског колача и трепезе верници углавном одлучују за поручивање хране и јела, свештеник Предраг Поповић напомиње да би се томе требало супротставити.
"Ми смо постали инстант генерација - и домаћини и домаћице - код које се изгубио компас, па се, ето, и славски колач меси у пекари. А славски колач треба да се меси светом водицом. Такав колач, какав год да је, представља нашу жртву. Света водица не треба да се просипа", указује Поповић.
Саговорник се противи и обележавању славе у ресторанима, сматрајући да би слава требало да буде скромна и у кућном окружењу.
"Притом, за славу, онај који слави, мора да се помучи, жртвује. Домаћин, домаћица, сви - цела породица. Међутим, ако човек нема где, па мора у ресторану, није на крају битно ни где ће обележити славу, већ како. Ако се за славу пуши, свађа и прича о политици, то није суштина. У основи је важно да се окупи породица и подружи", наводи Поповић.
Како се наслеђује слава
Када је реч о обичају да породичне славе наслеђују мушка деца, отац Предраг Поповић, сматра да је све ствар договор унутар породице.
"У традицији је остало у народу да су мушка деца та која наслеђују славу. Као и у случају презимена... Жена увек може да узме своју девојачку славу, или било ког другог светитеља. Рецимо, моја супруга је узела да слави Свету Петку", закључује у разговору за РТС отац Предраг Поповић.
У одвојеној вести прочитајте и како да изаберете славу уколико је немате, као и колико свештеници наплаћују освештавања водице.
(РТС) Фото: Мондо
Коментари / 8
Оставите коментарАмин
21.11.2024 13:10Слава Богу оче Предграже .Хвала ти што на упућујеш како треба да се понаша православни хришћанин и како треба да се слави слава.Мањи је гријех не славити него је накарадно славити.
ОДГОВОРИТЕЧаст Богу
21.11.2024 13:51Е да хоће моја мајка да пристане да све купим за славу да се она немуци
ОДГОВОРИТЕОЛИ
21.11.2024 14:3390 осто слави из помодарства исто толико прави мрсно на Никољдан.Главно да се прича да је било 20 врста колача,3 врсте меса,10 врста пића...ужас🙏🙏🙏
Поп
21.11.2024 14:35Не дизи цијену Кољива. Кад видим Патријах код Додига на слави,огадите ми Славу и Вијеру.
ОДГОВОРИТЕДа
21.11.2024 14:35И попови не возе џипове,не кроје политику…то сте заборавили реци
ОДГОВОРИТЕА тек поп
21.11.2024 14:54У лимузиниии дугацкој вијориии а народ голаа сиротиња незна се јел су мање плате или пензије у земљи цуда!
Мицко
21.11.2024 16:26Је ли ово онај "модерни" поп,сто му је церка "популарна" на друственим мрезама за полуретардиране,па и њега наговорила да ради несто слицно.Исправите ме ако гријесим.
ОДГОВОРИТЕТито
21.11.2024 19:57И не треба у пекари куповати....цијена жита јефтинија 42% а цијена хљеба иста...и сви ћуте....ћути марво,само ћути
ОДГОВОРИТЕ