Тежак пут до посла особама са инвалидитетом
Пут до посла особама са инвалидитетом је тежак, а и када дођу до посла тада долазе други проблеми. То су често предрасуде и неприступачност радном мјесту.
Република Српска 09.11.2024 | 21:38Из Фонда за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида кажу да се број незапослених смањује. Ипак, потребно је још пуно рада да се пут до посла особама са инвалидитетом олакша.
Током девет мјесеци ове године у Републици Српској посао су пронашле 34 особе са инвалидитетом. Јавни сектор има обавезу да на сваких 16 радника има запослену једну особу са инвалидитетом. Тренутно је послодавац који има највише запослених особа са инвалидитетом Министарство унутрашњих послова.
Фонд за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида Републике Српске у јануару ове године повећао је новчани стимуланс, сада се креће у распону од 7 до 13 хиљада КМ.
„Број незапослених особа са инвалидитетом је много мањи у односу на јануар мјесец или у односу на неколико година. Тај број сада износи 1 119 лица као активних тражиоца посла. Право на средства код фонда имају ратни војни инвалиди од прве до осме категорије, лица са тјелесним оштећењима преко 70% и умјерена, те лака ментална ретардација“ казао је Стевица Дроњак, директор Фонда за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида Републике Српске.
Извршни директор Удружења дистрофичара регије Бања Лука, Радован Ристић каже да Република Српска има добар Закон О запошљавању лица са инвалидитетом, али да би комуникација између институција и установа требала бити боља када је ријеч о професионалној рехабилитацији.
„Да би Центар испоштовао оно што треба да ради, неко би требао да упути полазнике код њих и да плати дио професионалне рехабилитације. Мислим да би било боље да се то ради циљано са Заводом за запошљавање да би знали која су то радна мјеста на која се ти људи требају запослити и да се онда по њиховој способности уради професионална рехабилитација“ казао је Ристић.
Особама са инвалидитетом је пут до посла трновит, а и када се запосле долазе нови проблеми. Често се суочавају са предрасудама, али и архитектонским баријерама. Предрасуде у присутне, јер се сматра да особе са инвалидитетом не могу адекватно обављати посао, међутим пракса показује да оне то са својим радом демантују.
„Некада нас те предрасуде мало поколебају, али значајно је и да нам дају снагу, да никада не одустајемо и да се увијек боримо за наша радна мјеста и дајемо доприносе у нашем радном колективу“ истиче Душица Липовац, библиотекарка Народне и универзитетске библиотеке Републике Српске.
Душица Липовац каже да особе са инвалидитетом успјешно завршавају своје радне задатке, а да се ситуација и по питању архитектонских баријера задњих година поправља. Ипак, још увијек многе институције и објекти нису приступачни за особе са инвалидитетом.
(БН) Фото: БН
Коментари / 5
Оставите коментарЗв
09.11.2024 22:29Па наравно кад су сва радна места подобна за особе са инвалидитетом заузели млади и здрави "сакупљаци гласова". То је девиза насег просецног младог цовека. Трази се посао у дрзавној фирми да се ниста не ради...
ОДГОВОРИТЕСрамота за наше фирме у РС
10.11.2024 09:31Заиста је тако.У БЛ сам куцала на сва врата фирми да ми запосле дјете али узалуд..инвалиди не требају никоме !! Па мозе да пребира воце слаже раде.сл.не чак сам рекла мозе и уз симболику пара само да није сама у куци..е нико то не вјерује..Туга је земља која даје 150 марака за тудју његу И инвалидитет јис 150..Боље да им дају нек раде за џабе јер им то више значи.. хвала Вам свима који разумјети али не цините да ови људи преживе!!
ОДГОВОРИТЕАска
10.11.2024 15:36Бог с тобом и твојом кцерком мајко 🙏🙏🙏 надам се бице све добро
риппер
10.11.2024 10:42Откините Додику ноге па ћете видјети да ће лако наћи посао
ОДГОВОРИТЕМодрича
10.11.2024 17:24Код нас у амбуланти сједи млад, здрав момак, може коњу реп ишчупати и наплаћује партиципацију! То би могао да ради неко са инвалидитетом али он је партијски уљебник.
ОДГОВОРИТЕ