Свака јестива гљива има своју отровну двојницу

Јесењи дани су вријеме кад  на пашњацима и у шумама  расте највећи број гљива јестивих али и оних отровних. Берачи гљива често погријеше јер скоро свака јестива гљива има свог отровног двојника па ако је конзумирају заврше у болницама као што се то дешава ових дана широм Републике Српске. 

Република Српска 21.10.2024 | 21:23
Свака јестива гљива има своју отровну двојницу

У вишеградском крају ове године, кажу у Дому здравља, није било пацијената који су се јавили са симптомима од тровања гљивама али их је било претходних година. Уколико се то догоди, љекари савјетују, да се треба хитно јавити у прву здравствену установу.

"Симптоми након конзумирања отровних глијва су код пацијената повраћање, мучнина, затим пролив а може доћи и до поремећања свијести . Уколико је прошло више пет до осам  сати од једења печурака обавезно је болничко лијечење. Прво се испира желудац и цријева од отровних састојака а онда следе прописане терапије", каже љекар у Дому здравља у Вишеграду Љубиша Шкипина.  

Марио Арсић из Вишеграда познаје више врста јестивих али и отровних гљива. Каже да треба бити велики познавалац и опрезан приликом брања и разликовања  једних од других. 

"Од јестивих у прољеће крену редуша, смрчак, шљивовача,  затим љетне црна труба, вргањ, лисичарка , медвеђа шапа, благва, јежевица, дивљи шампињон, а онда у јесен  су јесенке, сунчанице, јесењи вргањ. На примјер јесенка  је слична отровној брезовачи, која лучи бијело млијеко а јесенка наранџасто. Јајчара  има двојницу мухару по којој кад пада киша испере бијеле тачкице  и тешко је разликовати. Мухара је одоздо бијела, „ каже познавалац више врста гљива Марио Арсић.

На висоравни Мацуте гљиве често бере Драгослав Божовић који говори да је сунчаница најквалитетнија печурка.

"Сунчаница или прстенка има прстен на дијелу петиљке. Петиљка је кад се преломи шупља а прстен може да ради, спада ако је старија и тако се препознаје да ли је отровна или није", објашњава Божовић.

„Најукусније су печурке јесенке или рујнице кад се испрже у старој кући, на старом шпорету у старој тави, „ каже кулинар Чедо Јовичић.

"Најбољи и наједноставнији начин спремања рујница је кад се загрије уље ставии се печурка и лук, послоли се. Неко ставља и јаја али то није то. Она је једна од врста која може да се чува у замрзивачу ако се претходно прекува и онда прелије хладном водом“, вели Јовичић. 

Закључак. Будимо опрезни, и отровне гљиве су укусне кад их конзумирамо али врло брзо  покажу своје отровно дејство. А онда може да буде касно. 

(БН) Фото: БН

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Ок

22.10.2024 06:55

Све гљиве су јестиве... једанпут.

ОДГОВОРИТЕ
Name

докторсингер

22.10.2024 09:28

Апсолутно нетачно, ми на овим просторима имамо само 2 смртоносне врсте, ваљда је мислио на НЕЈЕСТИВЕ? Или је "мислио" да нас заплаши па да само он бере...

ОДГОВОРИТЕ