Svaka jestiva gljiva ima svoju otrovnu dvojnicu
Jesenji dani su vrijeme kad na pašnjacima i u šumama raste najveći broj gljiva jestivih ali i onih otrovnih. Berači gljiva često pogriješe jer skoro svaka jestiva gljiva ima svog otrovnog dvojnika pa ako je konzumiraju završe u bolnicama kao što se to dešava ovih dana širom Republike Srpske.
Republika Srpska 21.10.2024 | 21:23U višegradskom kraju ove godine, kažu u Domu zdravlja, nije bilo pacijenata koji su se javili sa simptomima od trovanja gljivama ali ih je bilo prethodnih godina. Ukoliko se to dogodi, ljekari savjetuju, da se treba hitno javiti u prvu zdravstvenu ustanovu.
"Simptomi nakon konzumiranja otrovnih glijva su kod pacijenata povraćanje, mučnina, zatim proliv a može doći i do poremećanja svijesti . Ukoliko je prošlo više pet do osam sati od jedenja pečuraka obavezno je bolničko liječenje. Prvo se ispira želudac i crijeva od otrovnih sastojaka a onda slede propisane terapije", kaže ljekar u Domu zdravlja u Višegradu Ljubiša Škipina.
Mario Arsić iz Višegrada poznaje više vrsta jestivih ali i otrovnih gljiva. Kaže da treba biti veliki poznavalac i oprezan prilikom branja i razlikovanja jednih od drugih.
"Od jestivih u proljeće krenu reduša, smrčak, šljivovača, zatim ljetne crna truba, vrganj, lisičarka , medveđa šapa, blagva, ježevica, divlji šampinjon, a onda u jesen su jesenke, sunčanice, jesenji vrganj. Na primjer jesenka je slična otrovnoj brezovači, koja luči bijelo mlijeko a jesenka narandžasto. Jajčara ima dvojnicu muharu po kojoj kad pada kiša ispere bijele tačkice i teško je razlikovati. Muhara je odozdo bijela, „ kaže poznavalac više vrsta gljiva Mario Arsić.
Na visoravni Macute gljive često bere Dragoslav Božović koji govori da je sunčanica najkvalitetnija pečurka.
"Sunčanica ili prstenka ima prsten na dijelu petiljke. Petiljka je kad se prelomi šuplja a prsten može da radi, spada ako je starija i tako se prepoznaje da li je otrovna ili nije", objašnjava Božović.
„Najukusnije su pečurke jesenke ili rujnice kad se isprže u staroj kući, na starom šporetu u staroj tavi, „ kaže kulinar Čedo Jovičić.
"Najbolji i najednostavniji način spremanja rujnica je kad se zagrije ulje stavii se pečurka i luk, posloli se. Neko stavlja i jaja ali to nije to. Ona je jedna od vrsta koja može da se čuva u zamrzivaču ako se prethodno prekuva i onda prelije hladnom vodom“, veli Jovičić.
Zaključak. Budimo oprezni, i otrovne gljive su ukusne kad ih konzumiramo ali vrlo brzo pokažu svoje otrovno dejstvo. A onda može da bude kasno.
(BN) Foto: BN
Komentari / 2
Ostavite komentarOk
22.10.2024 06:55Sve gljive su jestive... jedanput.
ODGOVORITEdoktorsinger
22.10.2024 09:28Apsolutno netačno, mi na ovim prostorima imamo samo 2 smrtonosne vrste, valjda je mislio na NEJESTIVE? Ili je "mislio" da nas zaplaši pa da samo on bere...
ODGOVORITE