Дијете преминуло од бјеснила, у соби нађен слијепи миш

Дете у провинцији Онтарио у Канади преминуло је од беснила након што је слепи миш пронађен у његовој спаваћој соби, саопштили су канадски здравствени званичници.

Свијет 05.10.2024 | 15:42
Дијете преминуло од бјеснила, у соби нађен слијепи миш

Доктор Малколм Лок из здравствене јединице Халдиманд-Норфолк изјавио је у среду да је дете, које није идентификовао, било изложено вирусу беснила у области северно од Садберија.

Лок је навео да родитељи нису видели знаке уједа или огреботина и да због тога дете није примило вакцину против беснила, пренео је Би-Би-Си (ББЦ).

То је први случај беснила код људи у Онтарију од 1967. године.

Дете, чије године званичници нису открили, пребачено је у болницу почетком септембра, а касније је преминуло.

Лок је рекао да је проценат слепих мишева заражених беснилом у јужном региону Онтарија, који он надгледа, повећан са мање од 10 одсто на 16 одсто последњих година.

"Изузетно је важно да свако ко има неки облик изложености (слепим мишевима) затражи медицинску помоћ", рекао је Лок, напомињући да лечење и вакцинацију треба брзо потражити, чак и ако трагови угриза нису одмах видљиви.

Беснило је ретка, али смртоносна вирусна болест која се може пренети на људе од заражених животиња као што су слепи мишеви, којоти, лисице или ракуни, најчешће преко пљувачке.

Према Светској здравственој организацији, болест, која може да изазове озбиљна оштећења мозга и кичмене мождине, готово увек узрокује смрт када се појаве симптоми.

Случајеви беснила међу људима у Канади су ретки, показују подаци канадске владе.

Од када је почело бележење података 1924. године, било је 28 случајева беснила код људи у шест канадских провинција, од којих су сви били фатални.

Канадска здравствена агенција саопштила је да су готово сви случајеви беснила код људи у Канади пренети са слепих мишева или због изложености беснилу у другој земљи.

У САД мање од 10 људи умре од беснила сваке године, према Центрима за контролу и превенцију болести (ЦДЦ).

У САД је забележено 25 случајева беснила код људи од 2009. до 2018. године, од којих је седам особа заражено ван земље.

(Тањуг) фото: Илустрација/неwсx

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Бјеснило

05.10.2024 17:19

...даје симптоме нако неколико седмица или мјесеци. Кад се појаве први симптоми, то је већ касно и смрт је једини исход!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Др

06.10.2024 19:52

У латинској Америци инциденција рабиеса (бјесноће) је и већа због присуства слијепих мишева који молестирају говеда сишући им крв и тако преносе вирус. Постоји маса наслова тј књига и студија о томе какве све зоонотске болести горе поменути могу да пренесу. Увијек је постојао и постоји одређени ризик и углавном се контролише присуство разних узрочника у популацији слијепих мишева. У Србији и Хрватској постоји 10то годишњи мониторинг програм. Плаћа се из европског центра за контролу болести Дакле ништа ново.

ОДГОВОРИТЕ