Борба за превласт на тржишту капитала у Републици Српској
На тржишту капитала у Републици Српској је и даље борба за превласт. Централни регистар хартија од вриједности и даље ради у техничком мандату, јер смијењени и нови Управни одбор никако да се договоре који има одобрење за рад.
Република Српска 27.09.2024 | 20:00
У позадини приче је, према незваничним информацијама БН телевизије, атак појединих власника крупног капитала Српске на најбитније финансијске институције, како би у у потпуности људи блиски властима овладали финансијама Републике Српске.
Правни ребус у коме су се нашле најбитније финансијске институције Републике Српске никако да се ријеши.
Централним регистром хартија од вриједности Републике Српске тренутно управља Управни одбор који је смијењен прије три мјесеца, а заступа га директор којем је истекао мандат. Резултат је то сукоба двије струје које покушавају да добију превласт у регистру, који је изузетно важна полуга на тржишту капитала у Српској, објашњава новинар Дејан Товиловић.
"Једну струју предводи ИРБ који је недавно иницирао смјену Управног одбора, а друга струја је управо тај смијењени Управни одбор, заједно са директором, Братољубом Радуловићем. Због сукоба и једних и других дошло је до пат позиције гдје све што се дешава ради се у једном техничком мандату.“, поручује Дејан Товиловић.
Укратко, смијењени Управни одбор и директор су на једној страни, а на другој новоизабрани Управни одбор који никако да добије одобрење Комисије за хартије од вриједности због правне процедуре.
Како је БН телевизија већ писала, на ове институције ударила је једна брокерска кућа са својим преамбицизоним директором, тачније директорицом, која жели да у потпуности контролише тржиште новца и на свим важним позицијама у финансијском систему постави своје људе.
А иза директорице, према незваничним информацијама БН телевизије, стоји један добро познат домаћи бизнисмен, близак властима у Српској, а који је већ ушао у финансијско–банкарске воде.
У Централном регистру хартија од вриједности тврде да ова институција функционише професионално и у техничком мандату. Ипак, да се нешто дешава, наслућује се и у њиховом одговору.
"Напомињемо да ситуација није запетљана како се наводи у Вашем упиту и да је таквом можда желе да представе свима на тржишту капитала познати заинтересовани субјекти који би да законом регулисане процесе скрате или импровизују преко, наравно, туђе штете или одговорности. Ипак, да би процеси текли својом динамиком, потребно је да Комисија за избор чланова Управног одбора коју је именовала Скупштина акционара, настави рад и предложи заказивање ванредне Скупштине акционара, преко Управног одбора који је надлежан за њено заказивање.
Комисија за избор треба својим приједлогом тачака дневног реда да понуди Скупштини акционара начин исправке грешке, односно исправку тренутно формално-правно неваљане одлуке о избору чланова Управног одбора која је узрокована њиховим пропустом", поручују из Централног регистра хартија од вриједности.
Стручњаци објашњавају да је ово било очекивано. Професионалне етике у институцијама је остало јако мало, а мало је остало и новца, па је на ред дошло и тржиште капитала.
"То је оно што Република Српска не би смјела да дозволи себи у овом моменту, ни у лудилу. Кад сам видјела да превирања, мени је све било јасно, То се деашава на свим нивоима у Републици Српској, сад сте подобни, сад нисте. Оног момента када сте покушали да урадите нешто професионално, и да одржите минимум професионалне етике, тада више нисте подобни ако то није у служби владајућих“, каже економиста Светлана Ценић.
Давање тржишта капитала у руке појединца могло би да има несагледиве посљедице, сматрају упућени.
„Лоша порука за инвеститоре и како год да се овај случај заврши, углед Централног регистра је пољуљан, као и међународни углед који је био врло висок. Они су имали међународну оцјену Б минус, која је шест пута већа од оне коју има Босна и Херцеговина“, каже Товиловић.
„Све ће се то осветити Републици Српској. Донедавно сам истицала да Република Српска има уређеније тржиште капитала него Федерација гдје је све под контролом, а то ће тек изаћи на видјело, али ово сада је потпуни пораз финансија Републике Српске“, поручује Светлана Ценић.
Прва на реду је била Комисија за хартије од вриједности гдје је доведена подобна управа, док је као посљедња мета означена Бањалучка берза, са којом ће, ако успију у својој намјери, затворити круг у којем ће финансијски правац Републике Српске ићи у оном смјеру који пожели појединац.
Ипак, запело је на Централном регистру хартија од вриједности.
(БН) Фото: Илустрација
Коментари / 6
Оставите коментарМацура мафијас
27.09.2024 22:43Мацура мафијас
ОДГОВОРИТЕМилан
28.09.2024 04:58Који "један човјек", "једна жена", што отворено не кажете о коме се ради када већ причате о томе, и реците народу на који начин то неко жели овладати и шта то значи за грађане. Зато или реците конкретно или престаните више да свјесно доводите грађане у заблуду!
ОДГОВОРИТЕРе Милан
30.09.2024 08:03Јел хоцес магаре да слусамо тебе лазова?
мрга
28.09.2024 07:37Зна се ко ће одлучити о новом руководству, али послије избора 😎
ОДГОВОРИТЕЦвјецара
28.09.2024 08:12Каја сири листу својих икебана Михајловић, Јањанин, Шупут... Нека се за пресадјивање спреме Радуловић и Божић
ОДГОВОРИТЕЦлан органа
29.09.2024 23:40Нема борбе две струје вец је проблем настао када је Комисија за хартије од вриједности (цитај:инструисани појединци) прекорачујуци овлаштења одбила да да у редовној процедури сагласност на одлуку управног одбора о избору директора...организованој дружини се прокљуцују приватници из ирб и мин.финансија и хајка на УО мозе да почне...Мало је проблем сто у нападу на Регистар немају бас неко знање а и нестрпљиви су па гријеше...И да штета,сваки дан је цист губитак за нападне приватнике...
ОДГОВОРИТЕ