Масније цијене за 1. мај и Ђурђевдан: Прасићи и до 10 КМ

Цијена прасића у Српској пред првомајске празнике и Ђурђевдан креће се од осам до 10 КМ/кг, али се осјећа тензија, те би могла расти за још који фенинг, но, нећемо имати нагле скокове као што је то било ранијих година, сагласни су пољопривредници из Српске.

Република Српска 21.04.2025 | 14:40
Масније цијене за 1. мај и Ђурђевдан: Прасићи и до 10 КМ

Како су казали за "Независне новине", потражња је повећана, што је и очекивано у овом периоду године. У складу с тим, расла је и цијена у посљедњих неколико мјесеци, и то за око двије-три КМ.

Мишо Маљчић, предсједник Удружења узгајивача свиња РС, за "Независне" је рекао да се цијена прасади од 25 до 30 килограма, који су и најтраженији, креће од осам до 10 КМ.

"Све зависи од региона, квалитета, броја прасади, али отприлике је у том распону. Ипак, осјећа се тензија, те би могло бити још мало помјерања цијена након Васкрса, односно пред Ђурђевдан, али то је пред нама, и тешко је предвиђати за колико би могла расти", рекао је Маљчић.

Он појашњава да је дошло до раста цијена, а с обзиром на то да су у  претходном периоду прасићи коштали од 6,5 до 7,5 КМ/кг.

Додао је да још увијек има довољно прасића на тржишту.

"Но, повећава се потражња. Видјећемо да ли ће понуда успјети испратити потражњу, али мислим да хоће", казао је он.

Да је таква цијена прасади, потврђује и Стојан Маринковић, предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС, који сматра да не би требало бити промјене у наредним данима.

"То је та цијена, која не би требала ићи нагоре, јер је потражња у оквиру понуде. Колико видим, нема неке велике потражње, отприлике је као и иначе", казао је Маринковић за "Независне".

Како је рекао, иако је ово период када се највише тражи та роба, ипак нема неких великих одступања у погледу цијене.

"Тренутне цијене су прихватљиве за свачији џеп, јер су ипак мање у односу на претходне године, кад смо имали ситуацију да су оне биле далеко веће", истакао је Маринковић.

У односу на прасиће, јагњићи су нешто скупљи, а како се може видјети на сточним пијацама и купопродајним страницама, цијена јагњади иде од 10 до 12,5 КМ по килограму живе ваге.

Тако, на примјер, у једном од огласа, цијена јагњади тешких око 30 кг износи 11,50 КМ/кг.

С друге стране, млада јагњад од 35 до 45 кг на сточним пијацама коштају 10 КМ по килограму.

Подсјетимо, пред новогодишње и божићне празнике цијене прасића у Српској кретале су се од 6,50 до 9,50 КМ/кг, у зависности од регије, те се може видјети да су ипак били јефтинији за неколико фенинга него што су тренутно.

(Независне) Фото: БН

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Wизз25

21.04.2025 14:46

Нема код насег народа кризе били празници или не. Разњеви и ростиљи се врте као нилад односно сваки други дан и обиљезава се прослост. Мислио сам да це нове генерације погледати напријед и хтјети да зиве од свог рада, али сад видимо да је насем народ битан само пун овал и разањ и ниста друго. Каква криза нема кризе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

21.04.2025 17:00

Тако је , браво за коментар.

Name

Xx

21.04.2025 18:29

Ја своје продао по 12КМ

Name

Пензионер

21.04.2025 15:21

Ја ћу окренути пиле,додам кромпира лука,литара броје и лепота

ОДГОВОРИТЕ
Name

Србин

21.04.2025 15:54

Све фол православни хришћани, а филозофија им да огуле ближњег свог што је више могуће

ОДГОВОРИТЕ
Name

Шамац

21.04.2025 16:23

Нека их јасу. Ја не купујем. Има ростиљ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Свиње пацови

21.04.2025 16:23

Ми хришћани не би смјели јести свињетину. То је и нама забрањено као и муслиманима и јеврејима. Опрости нам Боже што ово радимо и што нисмо свјесни.

ОДГОВОРИТЕ