Влада покушала да сакрије мањак у буџету Српске
Анализирајући финансије Републике Српске, Главна служба за ревизију дала је мишљење с резервом. Главни разлог је покушај фризирања дефицита Републике Српске, који су у Влади покушали да умање.
Република Српска 13.09.2024 | 20:00Стручњаци сматрају да то није ни врх леденог бријега када су у питању лоше економске прилике у Српској, али негативно мишљење нико неће дати, јер је добро познато шта се десило када је један од бивших ревизора хтио да прикаже стварни минус Републике Српске.
Влада Републике Српске је рекла једно, ревизија утврдила друго, а стручњаци тврде да је тек трећа страна негативна. У преводу, у Министарству финансија су хтјели да убиједе контролоре Главне службе за ревизију да је дефицит Републике Српске око 300 милиона марака, закључно са 31. децембром прошле године.
Ипак, ревизорски тим је утврдио да су покушали да сакрију минус од још 22 милиона, па су им, између осталог, и због тога дали мишљење с резервом за финансијску усклађеност. Јелена Тривић напомиње да ревизорски извјештају уствари служе како би се сакрио, а не приказао стварни дефицит и лоша економска ситуација у Републици Српској.
„Ви знате драму када је био ревизорски прије, када је Главна служба за ревизију хтјела да прикаже стварни дефицит у односу на онај који је приказала Владу, када је бивши главни ревизор под притиском поднио оставку. Од тада до данас сви ревизорски извјештаји су под паучином свега тога“, каже Јелена Тривић.
„Оно што ми добијамо на Народној скупштини, да је то само мали дио свега, мали дио проблема које Влада Српске има. Та задужења која они представљају и која нам дају у Скупштини, само су дио у мору свих проблема које они представљају. Оно што мене брине јесте оно што сазањемо сваки дан, ствари које уопште у тај извјештај нису ни урачунате“, сматра Тања Вукомановић, посланик ПДП-а у НСРС.
Економисти подсјећају да је буџет као предузеће, те да би све функционисало папири морају бити уредни. Што у Републици Српској, очигледно није случај.
"Када се на нивоу буџета од 4 милијарде говори о дефициту или минусу оскоро 400 милиона, то је скоро па 10 посто. То практично значи да се повећава дуг и да се дугује свима. Ситуација је врло озбиљна. Европска унија толерише 3 одсто дефицита. Како је Грчка ушла у проблем? Па управо тако, што им је дефицит био много већи него што је требало, кретао се око 10 посто", објашњава Зоран Павловић.
Када се говори о укупном минусу, ту нико не убраја јавна предузећа и институције које све чешће посезају за кредитима. У ревизорском извјештају јасно је наведено да је управо Република Српска, у прошлој години, гарантовала за чак 150 милиона марака разним предузећима и установама. Што је попело дуг кроз гаранције на вртоглавих 800 милиона марака.
"То само показује у каквом стању се налазе та јавна предузећа и установе, када они за прикупљање средстава морају да траже гаранцију Владе, односно да Влада гарантује за њихову могућност да врате своја задужења.“, поручује Јелена Тривић.
"Посљедњих мјесеци јесте велики проблем што предузећа залажу своју имовину за задужења. Мене брине шта ће послије бити с тим предузећима? Да ли је можда неко бацио око на та предузећа, да ли постоји неки договор о томе свему“, пита Тања Вукомановић.
Осим дефицита буџета те јавних предузећа под кредитима, ревизори су утврдили и да више нема малтене никаквих резерви које би покриле евентуални финансијски колапс. Робне резерве не постоје, па чак и дугују, а рачуни посебних намјена су скоро потрошени.
На есцроу рачуну, закључно са посљедњим даном децембра прошле године, има свега 2 милиона и 291 хиљада марака, наведено је у ревизорском извјештају.
(БН) Фото: Влада РС
Коментари / 16
Оставите коментарДјо
13.09.2024 20:10Мањак морала, части и поштења
ОДГОВОРИТЕПИТАЊЕ ЗА МИЛИОН
13.09.2024 20:31Зна ли ко да ли јос увјек постоји СИНДИКАТ у Републици Српској? Гдје су се мишеви сакрили? Цијене све веће а плата иста годинама. Удружење пензионере се не смије јавити. А тек борачка, полтрон до полтрона. Ћуте као да им је маца појела језик. ФУЈ ПОЛТРОНЧИНЕ И ИЗДАЈНИЦИ СРПСКОГ НАРОДА.
!!!
13.09.2024 23:25Шушка се да пишу извјештаје о четворогодишњем мандату (седми пут) и плану за нови ( осми).
Факат
13.09.2024 20:25Банкрот куца на врата
ОДГОВОРИТЕПрика бн
14.09.2024 06:02Банкрот је код нас одавно, само несмију да нам кажу. Лажу и нас и странце. Амери то намјерно допуштају јер имају корист.
БАЊА ЛУКА
13.09.2024 20:27КРИМИНАЛЦИ ЗА ТО СЕ ТРЕБА КРИВИЧНО ОДГОВАРАТИ
ОДГОВОРИТЕЛука
13.09.2024 20:44Страсно.....!
ОДГОВОРИТЕ💯% банкрот
13.09.2024 21:22Многи нису вјеровали да је Бурле доведен да унисти РС.
ОДГОВОРИТЕРе
13.09.2024 22:06Натрагицније је када људи не вјерују својим оцима и порицу реалитет
Питање за милион
13.09.2024 23:01Који синдикат? Све су то ухљеби са ледја градјана ево видимо све потросацка корпа 2900 а плата 1300.Треба се исцланити из тих ботовских организација само бацање новца у дзабалебаросе.Они скацу по неким радницким играма а народ грца у дуговима и само се јаве кад им дају овластени одобрење као ето несто радимо образ дјон...
ОДГОВОРИТЕпаметни људи,
13.09.2024 23:14су рекли још давно кад су додика довели на нато тенковима,његови пријатељи мрски американци,да је доведен човјек који ће да уништи РС и српски народ.То се обистинило.Али срби који то не виде гори су од додика.
ОДГОВОРИТЕТута Бугарин
13.09.2024 23:28Шта има ревизор да се занима како Милорад Додик троши своје паре. Он ваљда о томе одлучује.
ОДГОВОРИТЕАндреј
14.09.2024 07:23Ста знаци сто хе инспекција открила да је вкада прикривала минус кад неце нико идговарати, тако је и у сумама, електропрувреди, нафтној индустрији, , битно јд да си снсд баја це све средити иако се поднесе оптузница ,на крају адвокати и пусте
Брљо
14.09.2024 09:44Е ако овај профитер то каже онда да му вјерујемо
ОДГОВОРИТЕЗиле
14.09.2024 13:25Само да локални избори прођу,да поново зајашу на власт у локалним заједницама, тек тада ће народ да осјети сав јад и биједу који се сада вјешто крију
ОДГОВОРИТЕБањалуцани
15.09.2024 10:17У ста се тросе 4 КМ од пензионера сваки мјесец. То су огромна средства на годисњем нивоу. У Скупстини УП су они који све аминују и не разумију се у рацуницу.
ОДГОВОРИТЕ