Бројни проблеми у правосуђу, 300.000 предмета чека

Бројни су проблеми правосуђа у Босни и Херцеговини, прије свега спорост правосудног система. Преко 300 хиљада предмета чека свој епилог. Ништа мањи проблем је и недовољна ефикасност у борби против организованог криминала и корупције.

Босна и Херцеговина 28.05.2024 | 16:00
Бројни проблеми у правосуђу, 300.000 предмета чека

Најважније за босанскохерцеговачко друштво и правосуђе је борба против организованог криминала и корупције.

"Надам се да су сви свјесни ако не направимо значајније искораке у овој области како тужилаштва тако и судови, а на крају и ВСТС да ће перцепција јавности о раду и о квалитету рада прије свега судова и тужилаштава, а и ВСТС-а бити негативна", каже Халил Лагумџија, предсједник ВСТС-а БиХ.

Прије двије године је била процјена Европске комисије о стању борбе против организованог криминала и корупције, након чега је предузет низ мјера.

"Организовали смо састанке и са судом БиХ, тужилаштвом БИХ, са судовим и тужилаштвима ентитеског нивоа који процесуирају ову врсту предмета. Донијели смо смјернице, закључке и постоје одређена унапређења, одређена унапређења, али како ја то знам рећи још увијек то није довољно добро, немамо још увијек довољно тог финалног производа, немамо довољно осуђујућих пресуда, мада је од тада па до сада у значајној мјери повећан проценат осуђујућих у односу на ослобађајуће", наводи Лагумџија.


 
Преко 300 хиљада предмета чека епилог у Босни И Херцеговини. Лагумџија наводи да се раде велике ствари по питању ефикасности.
 
"Покушавамо у кривичном домену побољшати прије свега ефикасност главног претреса. Дали смо смјернице да се ови велики, значајни предмети морају судити најређе сваких 7 дана, а у гро случајева то се и поштује, тамо гдје се поштује, пратимо, видјећемо, па спремни смо и водити дисциплинске против оних који ту одређену процесну дисциплину не поштују."
 
У БиХ и даље недостаје један успостављен систем рјешавања предмета организованог криминала и корупције, а боље рјешавање ових предмета је од кључне важности у јачању владавине права наводи шеф Мисије ОЕБС-а у БиХ.
 
"Највећи број предмета који дуго трају је у грађанском судовању, гдје се покушава кроз реформу жалбеног парничног поступка доћи до што ефикаснијег рјешења и надају се да ће их у томе пратити извршна и законодавна власт", наводи Лагумџија.

(БН) Фото: БН

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

Бурлино не цека

28.05.2024 16:19

То одмах иде, битно, ми нисмо битни небитни

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

28.05.2024 19:47

Тако је, бурлу хитни процесуирати, кренути од главе, само тако се мафији мозе стати у крај!

Name

Ееее

28.05.2024 16:53

На окрузном привредном суду Бл ја сам у року од 10 дана добила пресуду, људи платите или плати друга страна и да видите како иде експресно...усрана Босна

ОДГОВОРИТЕ
Name

Брчко

28.05.2024 17:04

Заиста је фрапантно нпр. СИПА или полиција дистрикта поведе истражни поступак , јавни тужилац поднесе кривичну пријаву , слиједи суспензија лица запосленика у влади , епилог по нечијем налогу службеник враћен на посао , предмет се кисели...па докле не раде у СИПИ зидари

ОДГОВОРИТЕ
Name

Игипоп

28.05.2024 23:06

Предмети се не рјешавају, судиије немају плате и да видис како се ради..Два до три предмета дневно па ако не стизес мања плата и опет добро

ОДГОВОРИТЕ