Све више њемачких покрајина вакцине баца у смеће
Будући да потражња пада, а рок трајања је ограничен, све више немачких покрајина вакцине баца у смеће.
Свијет 08.08.2021 | 18:53
Сада је план да се вишак поклони сиромашњијим земљама - али само вакцине на бази вектора, пише "Дојче веле".
Од почетка пандемије, Баварска је бацила укупно 53.000 доза вакцине, од којих је више од половине "пријављено као одбачено" само у јулу. "Пораст количине баченог цепива током лета је директна последица пада спремности становништва на цепљење", саопштило је баварско Министарство здравства на упит немачког јавног сервиса.
И у Баден-Виртембергу је рок трајања 4000 доза цепива АстраЗенека истекао крајем јула, због чега су оне "прописно уништене", како пише тамошње Министарство здравства.
Сличне су акције с спровођене и у другим немачким савезним покрајинам.
Ове сада бачене вакцине су већ биле испоручене центрима за цепљење. Нејасно је колико је доза цепива било одстрањено као неупотребљиво у приватним медицинским ординацијама, јер лекари то не морају никоме пријављивати.
Вишак вакцина којима није прошао рок употребе, покрајине враћају савезној влади. Будући да је тренутно потражња вакцина знатно мања од понуде, савезно Министарство здравства је најавило да ће "током аугуста" престати да покрајина испоручује количине на које имају право по кључу - број становника. Убудуће ће се покрајинама испоручити само она количина коју наруче.
Сада - донације
Сада, када је домаће становништво подмирено, Немачка је најавила да ће наредних дана испоручити 1,3 милиона доза АстраЗенеке иницијативи ЦОВАX која дистрибуира цепива сиромашнијим земљама. Савезно министарство је такође најавило да ће током аугуста одустати од даљњих наруџби вакцине Џонсон & Џонсон - у корист других европских земаља.
Немачка је још 7. јула одлучила да 30 милиона доза вакцина АстраЗенека и Џонсон & Џонсон донира трећим земљама. 80 посто тога је намењено ЦОВАX -у, док ће се 20 посто дати директно појединим земљама.
Вакцине из Бајонтек-Фајзер и Модерна се неће дистрибуирати у друге земље - држаће се у централном складишту вакцина за целу Немачку.
На међународном плану, ЕУ тренутно донира релативно мало вакцина сиромашнијим земљама. Према интерном извештају ЕУ од 2. аугуста, САД су до сада дале 59,8 милиона доза у 45 земаља. У следећих неколико следи слиједи још 20 милиона доза.
Кина је већ донирала 24,2 милиона доза за 71 земљу. ЕУ је донирала само за 36 земаља 7,9 милиона доза, од чега 3,3 милиона путем ЦОВАX -а.
Крајем прошле седмице Жозеп Борел је критиковао чињеницу да ЕУ са својим до сада оскудним испорукама у Африку и Латинску Америку ризикује да у тамошњим земљама изгуби утицај у односу на Кину.
(Б92)
Коментари / 6
Оставите коментарНоле
08.08.2021 19:41Као прво,засто се вакцине праве са тако кратким роком.А као друго,засто земље наруцују висе вакцина него сто има становника.Ево нпр.поцемо од Србије...
ОДГОВОРИТЕДобој
09.08.2021 20:04Да је то несто добро не би они поклањали и плацали да људи приме
Сергеј Станојев
08.08.2021 19:59Глупост и измисљотина. Зивим у Њемацкој и јос нисам добио вакцину а пријавио се у марту. Не насиједајте на глупости Њемацке.
ОДГОВОРИТЕРе Сергеј
09.08.2021 06:41Ти чекај да те позову и нећеш се никада вакцинисати. Лијепо иди на мјесто за вакцинацију и вакциниши се.
Ре
09.08.2021 07:55Од цега се вакцинисес? Добровољно идес да на теби експериментису? Сједи и цути! Трују нас.
Зељко
09.08.2021 17:20Само нека се добровољци вакцинишу,,служите им као кунићи,,да тестирају вирус на вама.
ОДГОВОРИТЕ