Стратегији ЕУ пријети пропаст

Без компромиса о имену Македоније, балканска стратегија ЕУ ризикује да пропадне, објавио је на Твитеру бивши премијер и шеф шведске дипломатије Карл Билт.

Регион 06.02.2018 | 07:30
Стратегији ЕУ пријети пропаст
Бил, који је био и високи представник у БиХ, је истакао да решавање спора и постизање компромиса о имену Македоније захтева ангажман моћних држава и институција Европске уније.

Скопље и Атина су више од 20 година у спору због имена Македоније, а у преговорима две стране посредује специјални изасланик главнога секретара УН Метју Нимиц.

Нимиц је 1. фебруара на крају четвородневних разговора са највишим званичницима Грчке и Македоније, рекао да је оптимиста и да обе стране имају вољу да пронађу заједничко решење. 

Македонски медији пренели су раније да Нимица оптимизам не напушта ни након што је чуо примедбе и коментаре на свој последњи пакет предлога. 

Тај пакет предлога званично није представљен, утврђен је након последње рунде разговора Нимица са министрима спољних послова двеју држава у Њујорку, 17. јануара и, према сазнањима медија, садржи пет предлога: Северна Македонија, Горња Македонија, Нова Македонија, Република Македонија (Скопље), Вардарска Република Македонија. 

Нимиц је, наиме, потврдио да постоје разлике између две стране, али је такође рекао да је сада тренутак да се реши вишедеценијски проблем, што би допринело напретку целог региона. 

Медијатор, који се обично не придржава промена временских ограничења за постизање споразума, данас у Скопљу је говорио о седмицама, а не о месецима потребним за постизање пуног компромиса двеју страна. 

Више од две трећина Грка противи се коришћењу термина Македонија у новом имену бивше југословенске републике, показује најновија анкета коју је спровео Универзитет Македоније за Институт ЕЛИАМЕП (Хеленска фондација за европску и спољну политику). 

Конкретно подаци показују да се 71,5 одсто испитаника противи коришћењу термина Македонија, 22,5 одсто се слаже, а шест одсто испитаника није желело да одговори. 

Истовремено, 56 одсто испитаника сматра да се премијер Грчке Алексис Ципрас у решавању овог питања не носи са ситуацијом на исправан начин, а 26,5 одсто сматра да поступа исправно. 

Што се тиче главног лидера грчке опозиције, председника Нове демократије Кирјакоса Мицотакиса, 54 одсто испитаника сматра да има погрешан став према спору са именом, док је његов рад око 21,5 одсто испитаника оценило као позитиван. 

Слична ситуација је и у случају министра спољних полсова Грчке Никоса Коцијаса, где 47 одсто испитаника сматра да његове одлуке нису адекватне, а 26 одсто сматра да су исправне. 

У Атини је у недељу одржан масовни протест због потенцијалног компромиса Грчке са властима у Скопљу око званичног имена Македоније. 

Према подацима агенције АНА, присуствовало је око 140.000 људи, а 283 аутобуса су стигла у Атину, довозећи људе широм Грчке на протест.

(Тањуг)

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

лала

06.02.2018 07:24

Ви свјетски месетари сте се накупили пара и ојадили народ.И нека нико не иде у ЕУ јер свакако неце ни ици.Сто се тице простора еx бих,њу подијелити на ..Република Српска је свакако дрзава а федерацију само озваницити -подијелити на муслимански и хрватски дио...и мирна тзв бих..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зворник

06.02.2018 08:07

А РС Вец подјељена на два дијела паметном доста хајд здраво сада.

Name

Але

06.02.2018 08:00

Лала ста једес кад си тако паметан.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Але

06.02.2018 08:51

Буњику.!!!!!

Name

приморац

06.02.2018 09:14

Србска македонија јер за две године свакако припаја се Србији то вам је сигурно тако и још великих промена ће бит у наредне две године које многи не могу да сањају.

ОДГОВОРИТЕ